VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ZUZANA URBÁNKOVÁ

Zuzana Urbánková / Opavský a hlučínský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

V Bohuslavicích začínají Anenské slavnosti

Bohuslavice /POZVÁNKA/ - Za kulturním domem v Bohuslavicích budou od pátku 25. července do neděle 27. července probíhat Anenské slavnosti. V pátek slavnosti začínají od 20.00 hodin nočním karnevalem, kdy hraje DJ Baluu.

Nenápadný a skromný Claudio dělá univerzitě skvělé jméno

Opava - Třicetiletý Ital Claudio Cremaschini patří mezi zahraniční odborníky, jejichž domovem se dočasně stal Ústav fyziky Filozoficko přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (FPF SU) v Opavě.

Pedagogové a studenti univerzity chystají kuchařku

Opava - Pokud byste s trochou nadsázky chtěli okusit slezské nebe, nemusíte jít daleko. Stačí jen ochutnat takto nazvaný pokrm. Jeho recept najdete v Regionální kuchařce Opavského Slezska 2014, která by měla být k dostání letos v srpnu v Městském informačním středisku pod Hláskou a v některých restauracích.

Majitelka obrazu pátrá po díle Valentina Držkovice

Opavsko - Malíř Valentin Držkovic nepřestává překvapovat ani mnoho let pro své smrti. Ve spojitosti s jeho jménem se totiž v poslední době objevilo několik záhad.

Hlučínské pivní slavnosti nabídnou 50 piv, bude i konopné

Hlučín /POZVÁNKA/ – Speciálním pivem uvařeným pro letošní ročník Hlučínských pivních slavností, které se uskuteční 4. a 5. července v Hlučíně u jezera, bude konopné pivo.

Řidič, nebo technika? Kdo selhal na přejezdu ve Štítině?

Štítina - Železniční přejezd protínající silnici třetí třídy mezi Štítinou a Mokrými Lazci je noční můrou řady řidičů. Při zatím poslední dopravní nehodě, která se zde odehrála uplynulý pátek, vyplynulo na povrch, že odborníci si nejsou stoprocentně jisti, zda na přejezdu fungovala světelná výstražná signalizace.

Lidem v Komárově pomůže cyklostezka

Opava - Osm let. Tak dlouho trvala jednání o vybudování cyklostezky v Ostravské ulici v Opavě-Komárově. Pro ty, kteří se neorientují: jde o úsek při vjezdu do Komárova směrem od Opavy až po železniční přejezd u firmy Teva.

Petr Jančárek na konci světa: Ushuaia, Hornův mys i Garibaldi

Opava - Co všechno může vzejít ze setkání lidí, kteří si vzájemně „sednou", o tom by mohl režisér, dokumentarista a pedagog Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě Petr Jančárek dlouho vyprávět.

Mladý záchranář sepsal vzpomínky pamětníků

Otice - Sedmadvacetiletý Ondřej Vrbický z Otic je záchranář, a tudíž by se mohlo zdát, že má k literární činnosti daleko. Opak je pravda. Zanedlouho totiž spatří světlo světa jeho publikace nazvaná Otické paměti.

Zastupitelů bude po volbách o šest méně než dosud

Opava - Po letošních podzimních komunálních volbách usedne v sále Kulturního domu Na Rybníčku méně zastupitelů než dosud. Ze stávajících 45 jich bude 39.

Slezská univerzita má hosty: dva světově uznávané fyziky

Opava - Jsou dva, a to ze vzdálených, ale sousedících regionů. Světově významní fyzici Bobomurat Ahmedov z Uzbekistánu a Naresh Dadhich z Indie přijeli do Opavy, aby zde spolupracovali s experty z Centra excelence Alberta Einsteina pro gravitaci a astrofyziku a přednášeli studentům fyziky Filozoficko přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (FPF SU) o aktuálních tématech současné fyziky a vědy vůbec.

Neznámý z obrazu: první stopa

Opava – Možná je tato stopa správná, možná nikoli. Každopádně detektivní pátrání po jménu muže na obrazu Valentina Držkovice z roku 1948 nestojí na místě.

Sdružení Radkov získalo peníze na obnovu památek

Radkov – Radkov je znám množstvím zajímavých památek. Patří mezi ně nejen dominanta obce kostel Narození Panny Marie s blízkou farou, ale také rodová hrobka Razumovských, Skrbenských a Arz-Vaseggů.

Přemek v nesnázích

Opava - Vinárna U Přemka dluží městu peníze na nájemném. Provozovatel Dušan Hájek říká, že chce vše splatit a restauraci udržet.

Kdo zbourá panelák u Slezanky? Hláska začne hledat firmu

Opava - Zhruba rok má opavská radnice na to, aby našla firmu, která zbourá vysoký nevzhledný panelák v centru města za Slezankou. Rozhodující slovo mají opavští zastupitelé, kteří musí schválit vyhlášení výběrového řízení.

Radní: Se změnou názvu nemocnice nesouhlasíme

Opava - Je to nesmysl a navíc pěkně drahý. Tak lze číst mezi řádky vyjádření vedení opavské radnice. Radní sjednotil plán týkající se změny názvu opavské nemocnice.

Petr Jančárek natočil film o zániku křižníku Garibaldi

Opava /POZVÁNKA/ – Giuseppe Garibaldi. Osud a zánik tohoto pancéřovaného italského křižníku potopeného v době 1. světové války rakousko-uherskou ponorkou můžete v neděli 15. června ve 20.00 hodin, sledovat v premiéře na ČT2.

Voříškiáda v sobotu v Městských sadech

Opava /POZVÁNKA/ - Na kynologickém cvičišti v Městských sadech v Opavě se totiž v sobotu chystá druhý ročník této zajímavé akce. Jejími hlavními hrdiny budou psi bez rodokmenu, kteří bývají stejně roztomilí jako jejich urození příbuzní a někdy i chytřejší.

Fyzik Gabriel Török: Ceny Neuron si velmi vážím

Opava /ROZHOVOR/ - Gabriel Török patří k vědecké špičce. Tento mladý vědec, o němž lidé v jeho okolí hovoří jako o velmi skromném člověku, získal Cenu Neuron pro mladé vědce 2014.

Válka myslivců a zemědělců nemá vítěze

Suché Lazce, Kylešovice – Upozornění hned na začátku. Následující případ nemá v současné ani dohledné době řešení, nemá šťastný konec a nemá vítěze. Poraženými jsou už dopředu všichni jeho aktéři.

Zdeněk Stuchlík představil soubor svých nových fotografií

Opava /POZVÁNKA/ - Soubor svých nových fotografií představil minulý týden na vernisáži děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (FPF SU) v Opavě Zdeněk Stuchlík, mezinárodně renomovaný profesor astrofyziky a teoretické fyziky a současně úspěšný fotograf.

Radnice hledá jméno neznámého muže z obrazu

Opava - Víte, kdo je tento neznámý muž na obraze Valentina Držkovice z roku 1948? Pokud ano, sdělte to tajemníkovi opavské radnice Tomáši Elisovi nebo naší redakci.

Fyzik Gabriel Török patří k vědecké špičce, získal Neuron

Opava - Filozoficko přírodovědecká fakulta Slezské univerzity (FPF SU) v Opavě zaznamenala obrovský úspěch. Fyzik Gabriel Török získal prestižní Cenu Neuron pro mladé vědce 2014. Díky jeho výzkumu vesmíru lépe porozumíme vlastnostem černých děr a struktuře neutronových hvězd.

Co trápí obyvatele Hlučína?

Hlučín – Vedení hlučínské radnice již ví, které problémy nejvíce trápí místní obyvatele. Zjistila to březnová anketa připravená městem.

Kolegové Vojtěcha Bartka uspořádali již druhé vzpomínkové setkání

Opava - Již druhé vzpomínkové setkání na fotografa a bývalého tajemníka Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě Vojtěcha Bartka se před několika dny konalo v Klubu Art Obecního domu. Uspořádali ho kolegové této svérázné a nezapomenutelné osobnosti. Garantem setkání byl děkan Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity (FPF SU) Zdeněk Stuchlík.

O Slezanku se uchází starý nápadník

Opava /VIZUALIZACE/ – Odmítnutý nápadník se vrátil. Tak lze glosovat skutečnost, že firma BQZ Moravia má opět zájem o pronájem Slezanky.

Motorkáři chystají sbírku pro rodinu svého kolegy

Hadinka /POZVÁNKA/ - Motorkáři sobě! Tak zní motto srazu motorkářů, který se od pátku 23. května do neděle 25. května uskuteční v rekreačním středisku Hadinka u Klokočova na Vítkovsku. Letošní sraz, na který každým rokem přijíždí zhruba tisícovka motorkářů, bude opět tak trochu výjimečný. Účastníci zde totiž budou mezi sebou vybírat peníze.

V Opavě jezdí ekologický bateriový autobus Perun

Opava - Jeho název je složený ze slov Pure Electric RUNner, tedy Perun. Tento moderní elektrobus jezdí od pondělí do pátku 16. května na některých linkách MHD. Cestující tak mají možnost poznat jeho vlastnosti na vlastní kůži.

V Jančí čistili přírodu

Jančí – Před několika dny se konala veřejně prospěšná akce s názvem Den Země v Jančí. Třetí ročník této akce uspořádali nadšenci z SDH Jančí a TJ Jiskra Jančí.

Jiří Turek vystaví své fotografie v prostorách kravařského zámku

Kravaře /POZVÁNKA/ - Mezinárodně uznávaný fotograf Jiří Turek zahájí 23. května 2014 v 17.00 hodin výstavu svých fotografií z cyklu U nás. Přehlídka fotografií bude doplněna jeho emotivním pohledem na německé město Berlín. Výstava bude umístěna v prostorách barokního zámku v Kravařích a koná se jako součást programu významného hudebního festivalu Janáčkův máj.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT