Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Génius opery Claudio Monteverdi bude představen Opavanům

OPAVA - Již dnes 14. záříbudete moci se zúčastnit přednášky Miloše Štědroně na téma Claudio Monteverdi – génius opery. První bude zahájena v deset hodin v Církevní konzervatoři Opava a na témže místě proběhne v sedm hodin večer.

14.9.2007
SDÍLEJ:

Claudio Monteverdi.Foto: DENÍK/Archiv

Claudio Antonio Monteverdi, italský hudební skladatel, je jeden z nejvýznamnějších komponistů své doby. Jeho dílo patří na hranici období renesance a baroka. Monteverdi svými hudebními inovacemi výrazným způsobem přispěl ke zrodu barokního stylu. Je autorem celé řady profánních i sakrálních děl, významný je zejména jako dovršitel formy madrigalu. Avšak největší přínos je spatřován ve sféře operní, neboť se prostřednictvím Orfea (1607) či Ariadny (1608) zasloužil o vznik tohoto nového tvaru scénické kompozice. Jeho osobnosti je věnována přednáška Miloše Štědroně, která se uskuteční v rámci Bezručovy Opavy dnes v prostorách opavské církevní konzervatoře.

Monteverdi byl prvním skladatelem, jenž ve své díle záměrně využíval disonance, nesouzvuku, čímž rozšířil evropskou hudbu o harmonické možnosti. Opera Orfeus je považována za jedno z prvních děl svého tvaru vůbec. Skladatel ji komponoval na zakázku pro mantovský karneval. Posléze byla uvedena v mantovském dvorním divadle a následně v Benátkách získala tištěnou podobu. Děj opery vychází z antického řeckého mýtu, líčícího Orfea, který se pokouší svou mrtvou milenku Eurydiku vysvobodit z podsvětí. Tímto dílem se zasloužil o vytvoření zcela nového žánru, dramma per musica neboli hudebního dramatu.

Miloš Štědroň se v přednášce bude zabývat také otázkou týkající se prvního uvedení opery v našich zemích. Nedílnou součást celkového profilu skladatele bude tvořit také jeho přínos v oblasti duchovní tvorby.

14.9.2007
SDÍLEJ:
Petr Czudek.

KOOPERATIVA NBL: Praha – Opava 70:88

Babí léto v Ostravě, 18. říjen 2017. Ilustrační foto.
18

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Kylešovice se dočkají nových hřišť, chodníků i osvětlení

Před lety prošlo změnou největší opavské sídliště Kateřinky, nyní se dostalo i na Kylešovice.

Představujeme prvňáky ZŠ Šrámkova a ZŠ Kylešovice

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol na Opavsku, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu v Opavském a Hlučínském Deníku a na našem webu.

Lékaři jdou do stávky. Většina jich ve středu své ordinace neotevře

Důvodem protestu praktických lékařů je vydávání elektronických receptů i nižší úhrady od pojišťoven.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení