Padesátý ročník festivalu Bezručova Opava se chýlí ke svému konci. Do čtvrtka se uskuteční již jen několik akcí, mezi nimiž je také hudební vystoupení skupiny Hm… Zítra zahraje od sedmi hodin v loutkovém divadle pro veřejnost. Středeční dopoledne bude patřit středoškolákům.

Pražské seskupení Hm… přivezlo do Opavy projekt Hudba a poezie jinak. Původně vznikla kapela jako duo a nakonec se ustálila na počtu čtyř hráčů. Marek Doubrava studuje Ježkovu konzervatoř a v kapele hraje na kytaru, piano a zpívá. Také údajně bravurně servíruje rajčata s mozzarelou, bazalkou, vinným octem a olivovým olejem. Dalším členem kapely je Tomáš Rejholec, kterému patří bicí, valcha a perkuse. Nadhled, hluboký sytý smích, nástroje flétna, quazinet, chalimeau, helikon, baskytara a zpěv. To jsou typické znaky třetího člena kapely Hm… Filipa Nebřenského. A v neposlední řadě kapelu doplňuje Viktor Ekrt, jehož uslyšíte hrát na housle, baskytaru a zpívat.

Celé uskupení vytváří hudbu, kterou byste jen těžko zařadili do určitého směru. Jejich debutové album …to by mohlo být zajímavé překvapilo invencí a originalitou. Druhé album Oběd nabízí pestrou ochutnávku žánrů a udivuje hudební přirozeností a vtipem. Obě nahrávky obsahují množství nápadů, jejichž lehkost a hravost potěší milovníky jazzu, rocku a klasiky. Více než polovinu textů repertoáru skupiny tvoří zhudebněná poezie, poezie klasická čítanková.

Hm… dokážou oživit zkamenělou povinnou četbu a umocnit texty hudební atmosférou. Mezi hlavní díla repertoáru patří Balada o očích topičových, kterou napsal Jiří Wolker, Kainarův Sen nebo Kdo vám tak rozcuchal vlasy z dílny Antonína Sovy. A co říká kapela o svém vzniku? „Počátky Hm… jsou nejasné a my osobně si je nepamatujeme. Říká se, že první koncert byl v roce 1994 v červenci v kulturní mekce Olbramově u Stříbra. Což by odpovídalo teorii, že nás na skautském táboře v blízkém údolí potoka Kosáče nabádal Markův rádce Líba, ať něco secvičíme. První aktivní zkoušky tedy musely být už v následující zimě roku 1994. V té době skončil Viktor studium na ČVUT, začal chodit na FAMU, a Marek chodil na gymnázium Arabská. Jméno Hm… vymyslel Marek a poprvé jsme ho uvedli na pozvánkách na náš třetí koncert v sále u Piškota na Hanspaulce 10. února 1995.“ Jak to pánům z kapely Hm… jde, se můžete sami přesvědčit již zítra v loutkovém divadle od devatenácti hodin.