Do výstavních prostor se tak dostal režisér Werner Herzog, fotografka Hana Jakrlová, pět autorů zachycujících ve fotografii život Romůa Ruth Bianco. „Haně Jakrlové můžeme vytknout jen dvě věci, že osobně na vernisáž nepřijela a že mezi jejími fotkami významných evropských měst, chybí Opava. Možná, kdyby tu dnes byla, že by svou chybičku napravila,“ uvedl výstavu Evropa v mezičase Martin Klimeš.

Fotografka zajímavým způsobem putuje po evropských městech a snímky zachycuje jejich atmosféru. Další výstava Film musí být fyzický, která zachycuje při práci německého režiséra Wernera Herzoga, je nedílnou součástí promítání filmové přehlídky jeho filmů v opavském kině Mír. „Výstava a několik filmových profilů Wernera Herzoga jsou spojité nádoby, které se významně doplňují,“ řekl Petr Rotrekl.

„Werner Herzog je prostě živel, dirigent a vděčný objekt fotografů. Když se díváte na jeho fotografie, máte pocit, že vám vypadne z políčka,“ doplnil Jiří Siostrzonek. V kabinetu fotografie můžete zhlédnout třetí fotografickou výstavu s názvem Žijí mezi námi. Pět fotografů zachycuje život Romů. Kurátorem výstavy je Jindřich Štreit, který zároveň několik fotografií vytvořil. Dalšími autory jsou Petr Drábek, Arkadiusz Gola, Evžen Sobek a Renata Štěpařová.

„Romská komunita už není, co bývala, a její situace je čím dál složitější. Podle mého se Romové sami sobě postupně ztrácejí a přicházejí o tradiční hodnoty, na kterých jejich společnost stála,“ dodal Jiří Siostrzonek. Oratoř netradičně zaplnila videoinstalace. Vizuální umělkyně s mezinárodním ohlasem Ruth Bianco se jako jediná z vystavujících vernisáže zúčastnila. „Lidé jsou tady otevření a srdeční. V Opavě jsem toho zatím moc neviděla, protože jsme chystali výstavu. Ale ve čtvrtek chystáme cestu po Opavsku,“ uvedla výtvarnice z Malty.

V Domě umění budete moci vidět výstavu Zoni, která je součástí projektu Jiná média, jiné tváře. „Má dvě části, první popisuje sociální a politické aspekty života afrických přistěhovalců na Maltě a druhá část je vlastně metaforickou reflexí krásy zvuku a obrazu,“ uvedl k videoinstalaci Martin Klimeš.