Poslanci ODS Pavel Staněk a Jan Bureš nedávno předložili sněmovně návrh, aby zákaz prodeje o některých vybraných svátcích zrušila. Považují to za zásah do svobody podnikání. Už v roce 2016, když byla tato norma schválena, zazněly podobné argumenty. Vládní strany byly tehdy rozpolceny. Zatímco ČSSD a KDU-ČSL hlasovaly pro, ANO bylo proti.

I dnes dává ministr zemědělství Marek Výborný jasně najevo, že lidovci pro poslanecký návrh v žádném případě ruce nezvednou. A to z těch důvodů, že zaměstnanci super a hypermarketů mají mít někdy právo na úplné volno. Argumentují také tím, že lidé, kteří rádi tráví čas v chrámech konzumu, budou mít víc času na rodinu a koníčky.


Nahrává se anketa ...

V současnosti máme třináct státních svátků, přičemž povinně je zavřeno v osmi z nich. Naopak nakoupit můžete kromě zmíněného Velkého pátku 1. května na Svátek práce, 5. a 6. července, tedy na dny Cyrila a Metoděje a upálení mistra Jana Husa, 17. listopadu na Den boje za svobodu a demokracie a do 12 hodin i na Štědrý den. Předkladatelé návrhu poukazují i na nelogičnost tohoto dělení a na to, že lidé se často pletou.

Zatímco v pátek si bez obav lidé mohli nakoupit, v pondělí zůstanou dveře marketů uzavřené:

Regulace prodejní doby se v Evropské unii liší. Zatímco v Německu a Rakousku mají velké prodejny zavřeno nejen o svátcích, ale i o nedělích, v jiných státech se může nakupovat neustále, například i v silně katolické Itálii nebo Irsku (tam je pouze omezen prodej alkoholu na Štědrý den a Velký pátek). Někde, jako v Lucembursku, může být otevřeno každý den, ale o nedělích a svátcích jen do 12 nebo 13 hodin.

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.