Gayové a lesby nemají stejná práva jako heterosexuálové

ANO: Lidé stejného pohlaví, kteří se milují a chtějí žít spolu, mohou zatím uzavřít pouze registrované partnerství. To jim neumožňuje adopci, nemohou si osvojit ani dítě, jehož rodičem je jeden z páru. Jsou znevýhodněni v případě dědictví a nemohou pobírat vdovský a vdovecký důchod. Otázka sňatku tak dělí občany do dvou kategorií, což je nepřípustné.
NE: Mladiství nemohou řídit a pít alkohol. Je to diskriminace? Je diskriminací, že do senátu může být volen člověk starší čtyřiceti let? Manželství je instituce, která přináší povinnosti i práva. Navíc je v současné době na ústupu, polovina heterosexuálních párů žije v partnerství beze všech privilegií. Pokud chtějí gayové a lesby přísnější pravidla pro svůj vztah, než je registrované partnerství, mohou uzavřít smlouvu.

Nahrává se anketa ...

Všichni mají právo na slovo „manželství“

ANO: Kompromisní návrhy ve sněmovně chtějí dát všem svazkům stejná práva, dokonce včetně adopce. Slovo „manželství“ však chtějí ponechat výhradně pro vztah muže a ženy. Žijeme ale v sekulárním státě. Žádné posvátné svazky neexistují, padesát procent dětí se rodí mimo manželství. Není důvod odpírat stejnopohlavním párům toto slovo. I to je součást zrovnoprávnění.
NE: Manželství je exkluzivně vztahem muže a ženy, kteří se spolu rozhodli žít a vytvořit, pokud je to možné, rodinu. Je stvrzováno slavnostně, ve všech náboženských kultech má posvátný význam. Používat ho pro svazky gayů a leseb (nic proti nim) je progresivistický extrém. V ústavě by naopak mělo být navždy zakotveno, že na sňatek mají právo výhradně muž a žena.

Nahrává se anketa ...

Nahrává se anketa ...

Stejnopohlavní sňatky jsou trendem ve vyspělých zemích

ANO: Jako první uzákonilo v roce 2018 svatby gayů a leseb Nizozemsko v roce 2001. Americký Nejvyšší soud shledal, že jejich zákaz je diskriminační, a proto jsou teď možné ve všech státech USA. Sňatek mohou uzavřít lidé téhož pohlaví také v silně katolickém Irsku i Španělsku. Od minulého týdne je to možné i v tradičně pravoslavném Řecku. Zatímco západní země jsou čím dál liberálnější, Rusko práva homosexuálů potlačuje, stejně jako například většina muslimských zemí.
NE: Česká republika je suverénní země a nemusí přebírat žádné módní zákony. Například v případě těch „zelených“ se v některých případech ukázalo, jak jsou přemrštěné. Stejně je to se snahou zrovnoprávnit všechna „pohlaví“. Jejich seznam se neustále rozrůstá. Česko je tolerantní a slušná společnost, homosexuály nikdo neponižuje a nepronásleduje. To však neznamená, že si mohou vyřvat právo na manželství.

Nahrává se anketa ...

Zrovnoprávnění pomůže odloženým dětem

ANO: I když jsou dětské domovy hmotně zabezpečené a dobře vedené, blízkost rodiny nemohou nahradit. Homosexuální páry mohou adoptovat děti, které tam ty „klasické“ nechaly. Příklady ze zahraničí ukazují, že výchova ve stejnopohlavní rodině nezanechává na dětech žádné negativní stopy.
NE: Je nepřirozené, aby dítě vychovávali homosexuálové. Dvě maminky nebo dva tatínci je něco, co zákony mnohde povolují, ale co nutně zamává s dětskou psychikou. Nemluvě o posměšcích a šikaně ve škole. Nejsou zatím žádná data, která by dokázala, že to není škodlivé. Nepouštějme se do nebezpečného experimentu.

Nahrává se anketa ...

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.