Na Opavsku sice takových případů nebývá dosud zjištěno mnoho, ale ojediněle se přesto vyskytují. „Týraných dětí je určitě víc, než kolik jich můžeme zjistit. Surové nakládání totiž bývá skrývané a na mnohé případy se vůbec nepřijde. Je proto nutné, aby okolí takových dětí nebylo k jejich osudu lhostejné,“ říká pracovnice opavské pobočky Fondu ohrožených dětí Lucie Jordánová.

Pocit, že dění u sousedů se nás netýká, a proto do něj nebudeme zasahovat, připravuje malým nešťastníkům jen další peklo na zemi. V loňském roce byly v Opavě díky nahlášení všímavých lidí zjištěny dva případy týrání dětí. Pracovníci fondu po informaci hned kontaktovali oddělení sociálně právní ochrany dětí a provedli v rodinách šetření. „Zjistili jsme, že k týrání zhruba desetiletých dětí v obou případech skutečně docházelo a viníkem byl vždy jeden z rodičů. Po zásahu se situace v rodinách zklidnila,“ přibližuje Lucie Jordánová loňské události.

Jedna rodina se z okresu Opava odstěhovala a byla předána do evidence oddělení sociálně právní ochrany dětí v novém bydlišti a druhou rodinu opavská pobočka Fondu ohrožených dětí dál kontroluje. Pobočka sídlí na Zacpalově ulici 27 a má telefonní číslo 553 61 64 97. S týranými dětmi v tom smyslu, jak je v současné době médii prezentováno, nemá ředitel opavského Dětského domova Milan Škrabal žádné zkušenosti. „V našem zařízení žádné takové děti nejsou a snad ani nebyly. Alespoň já o žádném případu týrání dítěte nevím,“ říká Milan Škrabal.

Jeho kolegyně z melčského domova v zařízení už delší dobu žádné týrané dítě nemá. „U nás se vyskytují děti rodiči hrubě zanedbávané, ale ne týrané. Takové dítě jsme tu měli asi před deseti lety. Byla to pětiletá holčička, se kterou rodiče špatně nakládali. Za rok od nás odešla do adopce a s novými rodiči žije někde v Čechách. Před několika lety se k nám i s nimi přišla podívat a byla velmi spokojená. Pokud vím, studuje teď střední školu,“ vzpomíná ředitelka Jiřina Moudrová na jediný případ z dřívější doby.

Dětský domov v Budišově nad Budišovkou má v současné době čtyři týrané děti ve věku 11 až 16 let. Zle s nimi nenakládali rodiče, nýbrž osoby, kterým byly svěřené do péče. „Všechny jsou mimoopavské, z Opavska jsme žádné vyloženě týrané dítě ještě neměli. Přišly k nám zhruba před šesti lety a následky týrání si dodnes nesou psychickými i fyzickými jizvami,“ konstatuje zástupkyně ředitelky domova Monika Schrammová.