Za podnikatelkou Hanou Vítečkovou, na kterou zhruba sedm set klientů a obchodních partnerů rozhodně nevzpomíná v dobrém, se včera zavřela brána ostravské vazební věznice. Majitelka zkrachovalé cestovní kanceláře své klienty připravila o téměř 19 milionů korun.

„Pracovníci opavského inspektorátu cizinecké policie prováděli v úterý 11. března ráno kontrolu, zaměřenou na ilegální dělníky a také na osoby v pátrání. V Háji ve Slezsku přitom zadrželi ženu, které Krajský soud v Ostravě vydal 5. března příkaz nástupu do výkonu trestu. Policisté ji zadrželi a převezli do vazební věznice,“ potvrdila mluvčí Cizinecké policie Ostrava Daniela Vlčková.

Krajský soud v Ostravě vyměřil Haně Vítečkové za podvod a porušení povinností v řízení o konkurzu sedm let vězení. Vrchní soud v Olomouci trest o půl roku snížil a ponechal v platnosti pouze výrok o podvodu. Stížnost proti rozsudku Ústavní soud odmítl. Podle pravomocného rozsudku Vítečková od roku 2002 vylákala od klientů po celé republice peníze i přesto, že nemohla svým závazkům dostát. V omyl je uváděla tvrzením, že má cestovní kancelář pojištěnu proti úpadku, což nebyla pravda. Hájila se tím, že nebyla objektivně schopna posoudit ekonomickou situaci své firmy a že jí nebyl podvodný úmysl prokázán. To soud odmítl s poukazem na fakt, že začala podnikat s vkladem 100.000 korun a od počátku obchodovala na dluh.

"Trestná činnost obviněné zjevně vyplývá z přecenění jejích schopností. Na druhou stranu však způsobila poškozeným velkou materiální i psychickou škodu. Bezohledně nechala vyvést do Chorvatska množství osob, a to i starých," uvedl předseda olomouckého senátu Libor Losa. Policisté se činností Vítečkové a její cestovní kanceláře začali zabývat v roce 2003. Tehdy v červenci podnikatelka nechala v Chorvatsku bez zaplaceného ubytování 300 klientů. S jejich přepravou zpět do vlasti musely pomoci jiné cestovní kanceláře a konzulát. Dalších 340 lidí na předem zaplacenou dovolenou vůbec neodjelo.