Kromě toho, že jako vždy vyjížděli k závažným požárům, vyprošťování zraněných z havarovaných aut a odstraňovaní následků dopravních nehod nebo se starali o likvidaci úniků nebezpečných látek, snažili se také zachraňovat životy. Často se však nejednalo o životy lidské, ale ty zvířecí. „Čas od času jsou hasiči požádáni o vysvobození čtyřnohého přítele, lesní zvěře či nějakého opeřence. Takové případy zpravidla končívají dobře a potěší,“ uvádí Petr Kůdela. Během roku 2007 profesionální hasiči v Moravskoslezském kraji vysvobozovali například srnky v náhonech či uvízlé v oplocení, sovu, leguána, koně ve studni, vlaštovku, rorýse, divoké kachny a v závěru loňského roku, podobně jako na konci roku 2006, i havrana zamotaného na stromě do silonových nití.

Mluvčí hasičů však vysvětluje, že ne všechny takové zásahy se hasičům podaří podrobněji zachytit a ani jejich hasičská statistika nemá pro záchranu zvířat speciální kolonku. Vybavuje si však záchranu kočky, která ze strachu před sousedovým psem devět dní odmítala slézt z vysokého modřínu. „Jeden z profesionálních hasičů pro ni musel vylézt na laně až do výšky osmnácti metrů,“ uvádí Petr Kůdela.

V posledních letech se podle Kůdely stávají moravskoslezskou specialitou havárie kamionů, převážejících živá prasata. Jedna taková havárka se loni v červenci dokonce odehrála na Opavsku. „V Pusté Polomi na Opavsku havaroval kamion s dvě stě pěti zvířaty. Vozidlo skončilo na boku v příkopě a řidič vyvázl bez zranění. Hasiči vepře ze tří poschodí korby vyprošťovali a také je ochlazovali vodou,“ popisuje Petr Kůdela zásah, kterého se na místě účastnilo několik jednotek hasičů z Opavska a Ostravy. Dopravní nehodu kamionu, který vezl z Čavisova na Ostravsku prasata na jatka do Otic, tehdy přežila jen necelá stovka vepřů a zbytek skončil v kafilerii.