Prvním sítem k jejich zachycení je databáze na celnici a další kontroly jsou prováděny přímo v Česku. „Statistiku v tomto směru nemáme, ale pokud vím, na Opavsku se vloni podařilo najít asi osm ukradených vozidel a letos jde o čtyři. Některá taková vozidla mohou zachytit i policisté při dopravních kontrolách. Pokud se jim něco nezdá být v pořádku, spojí se s operačním důstojníkem a ten pátrá v databázi, která kradený vůz označí,“ vysvětluje mluvčí opavského policejního ředitelství René Černohorský.

Každé dovezené vozidlo prochází stanicí technické kontroly, kde odborníci mohou méně dokonalé úpravy vozu zjistit. Vozidlo musí být přihlášeno na odboru dopravy města a také tam může být kradený vůz odhalen. Každý technický průkaz má své ochranné znaky i prvky, které však jdou také napodobit. „Žádné pomůcky pro odhalení dobrého falzifikátu bohužel nemáme a zatím jsme se s ním, na rozdíl od falešného občanského průkazu, dosud nesetkali. Z teoretického hlediska může vlastník vozu tvrdit, že technický průkaz ztratil a nechá si vystavit duplikát, ale z praktického nevím, k čemu by mu dva stejné doklady byly,“ říká vedoucí odboru dopravy opavského magistrátu Josef Trčka.

Že legalizace kradeného vozu není pro organizované zloděje velký problém, není žádným tajemstvím. „Kontroly se provádějí pravidelně a policisté se snaží být důslední. Někdy však bývá odhalení kradeného vozu závislé vyloženě na šťastné náhodě,“ dodává René Černohorský.