Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Václav Maléř: je to milující otec, který bojuje o dceru, nebo nebezpečný člověk?

OPAVA - Sociálním pracovnicím prý vyhrožoval zabitím. Přinášíme vám reportáž ze soudního přelíčení, kde byl obviněn z útoku na veřejného činitele.

18.10.2007 1
SDÍLEJ:

Václav Maléř se připravuje na soud.Foto: DENÍK/Alica Heráková

Václav Maléř se proměnil za pár měsíců z neznámé osoby ve všeobecně známého muže. Proč? Sociální odbor Magistrátu města Opavy rozhodl o odebrání jeho dcery z rodiny a umístění v ústavu náhradní péče, protože se prý o ni rodiče nedostatečně starají. Jedenáctiletá diabetička Aneta Maléřová prý byla zanedbaná stejně jako domácnost, ve které vyrůstala. S tím ale její otec nesouhlasí. Bojuje za navrácení své dcery a jen díky jeho neustálé aktivitě se kauza několikrát objevila regionálním i celostátním tiskem.

Kdo je vlastně Václav Maléř?

Je to milující otec, který bojuje o svou dceru s mašinerií úřadů a úředníků? Nebo je to nebezpečný muž schopný opakovaně vyhrožovat ublížením a dokonce smrtí? Rozhodli jsme se včera vydat na Okresní soud v Opavě, kde si měl Václav Maléř vyslechnout obvinění z útoku na veřejného činitele.

V osm hodin ráno zasedl soud k projednávání případu. Státní zastupitelka do ticha úřední místnosti pronesla obžalobu: „Václav Maléř je obviněn z útoku na veřejného činitele. Pracovnicím sociálního odboru měl vyhrožovat profesní likvidací, ublížením na zdraví a zabitím. Mimo jiné měl prohlásit, že je nebezpečný a zlý člověk a v telefonickém rozhovoru se sociální pracovnicí Hanou Křížovou jí měl vyhrožovat tím, že jí vrazí kudlu do hlavy.“

Soudce vybídl Václava Maléře, aby se k případu vyjádřil. Ten předstoupil a bez zaváhání pronesl: „Popírám obžalobu v plném rozsahu. Nikomu jsem nevyhrožoval a paní Křížové jsem netelefonoval, můžu požádat o výpis volání z mobilu,“ uvedl Václav Maléř. Soud poté předvolal svědkyně. Byly jimi pracovnice odboru sociálních věcí opavského magistrátu. Jedna po druhé vypověděly, co údajně zažily při návštěvách u Maléřů 30. března a 5. dubna.

Otec jedenáctileté dívky prý nespolupracoval a v afektu jim vyhrožoval. Drahomíra Polomíková, vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí, před soudem hovořila o Václavu Maléřovi jako o velmi impulzivním člověku, který nebyl schopen poslouchat, vedl neustálý monolog a uchyloval se dokonce k brutálním výhrůžkám.

Popisovala také situace, kdy ji Václav Maléř nechal opakovaně legitimovat, i když se už několikrát osobně setkali. Na otázky ze strany obhajoby i samotného soudce, které se týkaly dokumentace a časových údajů, odpovídala ale s tím, že neví a podrobnosti nezná. „Případ vedla kolegyně Hana Křížová,“ uvedla před soudem.

Odebrání Anety navrhla právě Hana Křížová Hana

Křížová byla tedy předvolána. Hned poté, co ale vešla mladá žena do místnosti, v ní znatelně zhoustla atmosféra. Nevraživost mezi ní a Václavem Maléřem byla patrná na první pohled. Právě Hana Křížová totiž navrhla odebrání jeho dcery Anety z rodinného prostředí. Na druhou stranu to ale byla právě ona, kdo si měl z úst rozzlobeného otce vyslechnout to nejhorší. „Při návštěvě třicátého března křičel, nepustil nás ke slovu a pořád opakoval, že nesnáší, když mu někdo říká, co má dělat,“ uvedla Hana Křížová.

„Dále nám vyhrožoval, že když vytáhne ze skříně kvér a zabije nás, nikdo to nezjistí a ani nás nikdy nenajde,“ vypověděla svědkyně. „Šestadvacátého dubna ve třináct hodin byl pozván na magistrát, abychom mu sdělily, že jeho dcera bude umístěna do ústavu náhradní péče,“ sdělila Hana Křížová. „Celé dopoledne jsme si vyměňovali maily, několikrát pak i volal do kanceláře. Když mi kolegyně předala telefon, ozvalo se v něm jen: „Paní Křížová, vy skončíte s kudlou v hlavě,“ uvedla mimo jiné pracovnice sociálního odboru.

Soudce ji poté vyzval, aby předložila záznamy, které pořídila z jednotlivých návštěv a také jednání z 26. dubna. Vzhledem k tomu, že je ale u sebe ani ona ani vedoucí oddělení sociálně - právní ochrany dětí neměly, byl případ odročen na 13. listopad. Pokračování kauzy tedy bude zřejmě zajímavé, protože soudce nebude mít lehký úkol. Svědčí o tom fakt, že pod přísahou byla učiněna dvě zcela protichůdná svědectví.

18.10.2007 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Radar. Ilustrační foto.

Na příliš rychlé řidiče budou v Hlučíně dohlížet další radary

Po rekonstrukci mají v domě na Horním náměstí vzniknout byty 4+1.
8

Vzniknou na „Horňáku“ nové byty?

Čtyřem obcím byly přiklepnuty dotace, dohromady skoro šest milionů

Nová víceúčelová hřiště, tělocvičny nebo oprava stávajících. Na to se mohou těšit v Melči, Šilheřovicích, Sudicích a Oldřišově.

KOOPERATIVA NBL: USK Praha - Opava 70:88

Čtvrtý zápas, čtvrté vítězství. Opavští basketbalisté mají na úvod sezony výbornou formu. Ve středu na Folimance vygumovali domácí Vysokoškoláky.

HOKEJ: Opava - Šumperk 3:2

Nečekaný výsledek se zrodil ve středu v Opavě. Domácí Slezan překvapivě porazil jednoho z druholigových favoritů Šumperk 3:2.

Starší muž před ženou v parku mával svým přirozením

Hodně vyděšená byla dvaačtyřicetiletá Opavanka po nedávném zážitku, který si odnesla z Městských sadů. Při procházce si totiž všimla staršího muže, jenž zrovna vyšel z křoví. Následovalo „představení“, o nějž vůbec nestála.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení