Jedno úmrtí zapříčiněné jízdou v autě pod vlivem alkoholu. Tuto smutnou skutečnost zaznamenala opavská policie v loňském roce. Celkem se loni na Opavsku stalo přes dva tisíce nehod. Sto osmdesát čtyři z nich bylo způsobeno jízdou, ať už autem nebo na jízdním kole, ovlivněnou podnapilým stavem řidiče.

„Dále byl alkohol za volantem v roce 2007 příčinou deseti těžkých a dvaasedmdesáti lehkých zranění,“ upřesnil mluvčí opavské policie René Černohorský. V porovnání s rokem 2006, kdy kvůli alkoholu za volantem zahynul rovněž jeden člověk, tento druh nehod v uplynulém roce značně narostl. „Rok 2006 přinesl osmaosmdesát těchto případů, při kterých se těžce zranili dva lidé a třicet šest pouze lehce,“ konstatoval René Černohorský.

Na otázku, zda nehody způsobené alkoholem za volantem jsou na Opavsku časté, odpověděl Černohorský následně: „O častosti se nedá hovořit. Spíše se jedná o takový trend, kdy v poslední době přibývá lidí, kteří řídí v opilosti.“ Co se týká prevence, pořádá opavská policie pravidelné bezpečnostní akce. Kontrolovány jsou restaurační zařízení, parkoviště i takzvané „alkoholky“. Tedy odlehlé silnice, po kterých si řidiči zkracují svou cestu. „Oproti minulým rokům jsme zaznamenali nárůst chycených podnapilých řidičů,“ podotkl Černohorský.

A proč vlastně lidé usedají za volant poté, když vypijí několik skleniček alkoholu? „Většinou se vracejí z práce a zajdou si na pověstné jedno. Nebo při cestě zpět domů z různých akcí, například z plesů. Hrají si na hrdiny a myslí si, že je nikdo nechytne,“ osvětluje situaci mluvčí opavské policie. V případě přistižení řidiče, jenž je viditelně pod vlivem alkoholu, přichází na řadu dechová zkouška. Ta je povinná bez výjimky pro všechny.

Když řidič zkoušku odmítne, jedná se s ním jako by opilý opravdu byl. Pokud dechová zkouška u řidiče potvrdí požití alkoholu před jízdou, je vyzván k lékařskému vyšetření, při kterém je mu odebrána krev a moč. Člověku, který před jízdou požil nějaký alkohol a je chycen, hrozí buď přestupkové nebo trestní řízení. „Závisí to na výši změřeného promile alkoholu. Do jedné promile se jedná o přestupek a řeší jej pak dopravní odbor opavského magistrátu. Nad jedno promile jde o trestný čin, kterým se zabývá opavská policie,“ objasnil Černohorský. (vj)

 

Opilý řidič těžce zranil svou ženu a jezdí dál

Myslíte si, že když opilec za volantem těžce zraní svou vlastní ženu, tak kvůli svědomí už za volant v podnapilém stavu nesedne? Omyl. Zdravotníci opavské záchytky nemohou zapomenout na příběh jednoho z nich. „Nedávno jsme na záchytce měli asi čtyřicetiletého Ostraváka, kterého chytili policisté v Hlučíně opilého za volantem. Kdyby jel sám, ale vezl i přítelkyni a sedmiletého syna. Po příchodu na záchytku nafoukal 3,3 promile alkoholu. Choval se arogantně a měl plnou pusu advokátů. Sliboval, že zařídí, abychom už další den byli nezaměstnaní a výhrůžky prokládal hodně tvrdými vulgarismy.

Zjistili jsme, že před dvěma lety havaroval s vozem rovněž opilý a svou manželku přitom zranil tak těžce, že je dosud v beznadějném stavu. Zdravý rozum nechápe, proč za to už tehdy nebyl důkladně potrestaný a proč má povoleno znovu jezdit. Zase jezdí opilý a ještě k tomu vozí malé dítě.“ uvedla lékařka Stanislava Vítková, která toto zařízení již patnáct let vede a která by o něm mohla vyprávět už celé romány.

Opavská záchytka sídlí v objektu psychiatrické léčebny a klienty do ní policisté a zdravotníci přivážejí nejenom z Opavska, ale také z Bruntálska, Novojičínska a Jesenicka. Každým rokem zde evidují stovky klientů včetně opilých řidičů. (jih)