VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tragických nehod přibývá, nejčastější příčinou karambolů jsou nesprávný způsob jízdy, nedání přednosti a rychlost

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ - Policisty děsí narůstající počet karambolů zaviněných podnapilými motoristy, letos se už stalo 851 takových havárií. Méně nehod, zato však více mrtvých, taková je bilance dopravní nehodovosti v bývalém Severomoravském kraji, který kromě Moravskoslezského zahrnuje i části Olomouckého a Zlínského kraje.

9.9.2007
SDÍLEJ:

Řidič fabie jízdu nepřežil.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

Za prvních osm měsíců v našem regionu zahynulo na silnicích 109 lidí, což je o 17 více než ve stejném období minulého roku. Těžká zranění utrpělo 453 lidí (o 79 více než vloni), lékaři ošetřili také 2714 lehce zraněných (+192). Celkem policisté zaznamenali 17 870 karambolů, což představuje pokles o 2261. Nejčastější příčinou nehod byl nesprávný způsob jízdy. „To znamená nedodržení bezpečnostní vzdálenosti. Nevěnování se plně řízení vozidla, nesprávné couvání a podobně,“ uvedl šéf krajské dopravní policie Jiří Zlý s tím, že takových havárií bylo letos 11 162.

Jedna z nich se odehrála v polovině srpna v Karviné-Loukách. Rakušan sedící za volantem Renaultu z nezjištěných příčin vjel do protisměru, kde narazil do protijedoucích automobilů Škoda Favorit a VW Transporter. Viník zemřel, ve škodovce a transporteru utrpěli dva lidé lehčí poranění. Na druhém místě v příčinách dopravních nehod je nedání přednosti v jízdě (2736). „To se týká především křižovatek a otáčení se na komunikaci,“ řekl Zlý, který jako odstrašující příklad uvedl neštěstí z počátku srpna, které se stalo na silnici I/58 ve Frenštátě pod Radhoštěm. „Řidič vozidla Škoda nerespektoval na křižovatce dopravní značku Dej přednost v jízdě. Následkem toho došlo ke střetu s vozidlem VW Golf jedoucím po hlavní komunikaci. Jeden člověk zemřel, tři utrpěli lehká zranění,“ popsal průběh Zlý.

Třetí nejčastější příčinou havárií je nepřiměřená rychlost (2083), která však mívá nejtragičtější následky. Potvrzuje to i červencová nehoda v Dlouhých Stráních na Bruntálsku. Řidič vozidla Ford Fiesta nepřizpůsobil rychlost, najel do kaluže a dostal smyk -aquaplaning. V protisměru se pak střetl s nákladním automobilem, který sjel ze silnice a zastavil se až na břehu nádrže Slezská Harta. Motorista z fordu zemřel, muž z kamionu vyvázl s lehčím poraněním.

Vrásky na čelech policistů dělá i další statistika týkající se jízdy pod vlivem alkoholu a počtu nehod zaviněných opilými řidiči. Za prvních osm měsíců letošního roku policisté evidovali 851 takových havárií, což je o téměř devět procent více než vloni. Extrémní byl zejména poslední prázdninový měsíc, kdy bouralo 137 alkoholem znavených řidičů. Ve srovnání se srpnem roku 2006 to znamená nárůst o bezmála třicet procent. Policisty vyděsil i další údaj týkající se alkoholových nehod v průběhu týdne.

Zatímco vloni hazardéři popíjeli především od pátku do soboty, letos je to prakticky po celý týden. „Nejvíce se pije v úterý, ve středu je útlum a pak se to opět vrací, a to od čtvrtka až do neděle. To je velmi varující,“ řekl šéf krajské dopravní policie Jiří Zlý. Ochránci zákona chtějí proti opilým řidičům pořádat častější akce, do kterých se zapojí dopravní policisté i příslušníci pořádkových sborů.

9.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Pomocní pracovníci ve výrobě Pracovník/ce ve výrobě LED panelů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zabezpečená rozrůstající se firma hledá do svého kolektivu člověka na pozici dělníka ve výrobě LED panelů. Základní náplň práce: pájení a osazování DPS, výroba kabeláží, kompletace výrobků. Požadavky:manuální zručnost, spolehlivost. Výhoda vzdělání technického směru, není však podmínkou. Veškeré věci se dají naučit a zaškolit. Práce vhodná i pro ženy. Možnost pracovního postupu i nástupu ihned.. Pracoviště: Atlas servis cz, s.r.o., Opavská, č.p. 492, 747 64 Velká Polom. Informace: Miroslav Šmajstrla, +420 604 852 237.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Ostatní specialisté v oblasti sociální práce REFERENT/-KA ODBORU SOCIÁLNÍCH VĚCÍ. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Hana Klapetková, tel. 556 312 222., Písemnou přihlášku s přesně uvedeným názvem výběrového řízení a požadovanými doklady doručte osobně nebo poštou na podatelnu na adresu: Městský úřad Vítkov, odbor vnitřní správy, náměstí Jana Zajíce 7, 749 01 Vítkov do 3.8.2018 v zalepené obálce s označením "VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ - neotvírat", s uvedením adresy podavatele. Přihlášky doručené po tomto datu nebudou do výběrového řízení zařazeny., Charakteristika práce: sociální pracovník a veřejný opatrovník. Poskytování pomoci a poradenství rodinám v hmotné nouzi a osobám bez přístřeší, provádění šetření v rodinách, řešení zadluženosti a prevence ztráty bydlení, spolupráce s orgány a institucemi, výkon veřejného opatrovnictví., Jiné požadavky: samostatnost, spolehlivost a vysoké pracovní nasazení, komunikativnost, zodpovědnost, výhodou - praxe v sociální oblasti, zvláštní odborná způsobilost podle vyhl. MV č. 512/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů, orientační znalost zákonů č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, č. 89/2012 Sb., občanský zákoník., Povinné náležitosti písemné přihlášky uchazeče do výběrového řízení: jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození uchazeče, státní příslušnost uchazeče, místo trvalého pobytu, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče., K přihlášce uchazeč připojí: životopis, ve kterém se uvedou údaje o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a o dovednostech týkajících se správních činností, výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, ověřenou kopii dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, včetně dokladu o vykonání státní závěrečné zkoušky, telefonní kontakt a e-mail., Místo výkonu práce: Město Vítkov - Městský úřad Vítkov., Bližší informace a specifikaci k nabízenému volnému pracovnímu místu naleznete na https://www.vitkov.info/mestsky-urad/volna-pracovni-mista/vyberove-rizeni-na-obsazeni-funkce-referent-odboru-socialnich-veci-na-dobu-neurcitou-818cs.html. Pracoviště: Město vítkov, náměstí Jana Zajíce, č.p. 7, 749 01 Vítkov 1. Informace: Hana Klapetková, +420 556 312 222.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Asistenti učitelů 7 830 Kč

Asistenti učitelů ASISTENT /-KA PEDAGOGA. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 7830 kč, mzda max. 11450 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Mgr. Natálie Jaššová, tel. 604 691 731 (Po-Pá v době od 8 - 12 hod.), e-mail: natalie.jassova@skolabudisov.cz, SŠ vzdělání pedagogického směru nebo SŠ vzdělání s maturitou doplněné o kurz asistenta pedagoga, jednosměnný provoz, zkrácený úvazek 20 hodin týdně. , Výhodou je praxe v práci s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami. Jedná se o pedagogického zaměstnance.. Pracoviště: Základní škola budišov nad budišovkou, okres opava, příspěvková organizace, Halaškovo náměstí, č.p. 178, 747 87 Budišov nad Budišovkou. Informace: Natálie Jaššová, +420 604 691 731.

Administrativa - Řídící pracovníci v oblasti hospodaření s majetkem 30 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací hlavní inženýr -ka. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: KO: Janků Kateřina Ing., tel.: 733 678 252. Prvotní kontakt pouze na e-mail: katerina.janku@msa.cz., VŠ vzdělání v technickém nebo příbuzném oboru, předchozí praxe na podobné pozici min. 2 roky, anglický jazyk výhodou.. , Pracoviště Dolní Benešov, nástup dle dohody., Hlavní činnosti:, - hlavní inženýr pro oblasti správy a údržby budov, správy a údržby strojů a zařízení, energetiky , - odpovědnost za technická řešení v rámci svěřených oblastí a s nimi souvisejících investic, - vedení projektů ve výše uvedených oblastech , - příprava, kontrola a optimalizace rozpočtu ve svěřených oblastech, - řízení a motivace týmu zaměstnanců, - spolupráce s projektanty a dodavateli, koordinace prací. Pracoviště: Msa, a.s., Hlučínská, č.p. 641, 747 22 Dolní Benešov. Informace: Kateřina Janků, +420 733 678 252.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hudební festival Colours of Ostrava 2018 v Dolní oblasti Vítkovice, 21. července 2018 v Ostravě. Na snímku DJ Kygo.
183

Zhodnocení: 17. ročník Colours of Ostrava skončil. Jaký byl?

Pivovar v Nošovicích.

Radegast investuje přes půl miliardy do linky na plechovky v Nošovicích

Opava dřela, výhru ale slaví Sparta

Nováček FORTUNA:LIGY z Opavy sice se Spartou prohrál 2:0. Slezané ale rozhodně na Letné nezanechali špatný dojem. Srazila je až dalekonosná rána Kangy, druhou branku pak přidal za přispění teče Tetteh. Velký obdiv ale zaslouží opavští fanoušci, kterých do hlavního města přicestovalo něco okolo patnácti stovek.  

Opavsko: vrtulník vzlétl hned ke dvěma nehodám

Doba prázdnin bývá každoročně pro leteckou záchrannou službu náročná, neboť vrtulník vzlétá k nehodám vůbec nejčastěji z celého roku.

OBRAZEM: Redaktor Deníku Petr Dušek se oženil

Dlouholetý redaktor Opavského a hlučínského Deníku Petr Dušek si v sobotu 21. července v 11 hodin vzal svou partnerku Markétu Langrovou. 

Nebezpečný přejezd ve Studénce: nahradí ho nový podjezd

Mimoúrovňové křížení, kdy silnice povede pod železniční tratí, má nahradit stávající nechvalně známý železniční přejezd ve Studénce nedaleko místního vlakového nádraží.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT