Výjimkou mezi státními organizacemi tak je Probační a mediační služba ČR, která jim v rámci své činnosti poskytujep oradenství.

Oběti trestných činů to v našem zákonodárství nemají vůbec jednoduché. Orgány činné v trestním řízení, tedy policie, státní zastupitelství a soudy, vyšetřují primárně trestný čin a zajímají se v prvé řadě o pachatele, který má ze zákona řadu nároků. Naproti tomu poškození často vůbec nevědí, jaká jsou v rámci trestního řízení jejich práva a jak se těchto práv mohou domoci.

Potřebné poradenství jim tak ze státních organizací cíleně poskytuje pouze Probační a mediační služba ČR. „Poškození to v trestním řízení opravdu nemají jednoduché. Trestnou činností jim často byla způsobena fyzická, nebo psychická újma, škoda na zdraví nebo majetku. O svých právech a postupu ve věci se však zpravidla příliš informací nedoví. V centru dění stojí pachatel,“ tvrdí Jana Kožušníková, vedoucí střediska probační a mediační služby v Havířově. „My také primárně pracujeme s pachateli trestných činů. Nedílnou součástí naší práce však je i odborná pomoc a poradenství poškozeným v trestním řízení. Vždyť participace poškozeného patří mezi jeden ze tří hlavních principů naší služby,“ dodává probační úřednice. Dalšími pilíři, na kterých probační a mediační služba stojí, je integrace pachatele a ochrana společnosti.

A jak se práce s poškozenými projevuje v praxi? „Pozitivní roli můžeme sehrát především v přípravném řízení, tedy v době, kdy připravujeme podklady pro budoucí rozhodnutí státních zástupců nebo soudců. Vždy kontaktujeme poškozeného, informujeme ho o jeho právech, o možnostech řešení sporu, o otázkách náhrady škody a celkově o trestním řízení jako takovém. V ideálním případě pak věc směřujeme k mediaci, tedy k přímému jednání mezi pachatelem a poškozeným za účasti neutrální osoby, probačního úředníka. Při tomto setkání může poškozený vyjádřit své pocity a popsat pachateli, co vše svým jednáním způsobil. Součástí mediačního jednání pak může být i řešení otázek budoucího finančního vyrovnání,“ vysvětluje Kožušníková. „Ještě mnohem častěji ale přicházíme do styku s poškozenými v rámci výkonu alternativních trestů, například při trestu obecně prospěšných prací nebo při výkonu dohledů. V těchto případech s odsouzenými řešíme i otázku náhrady škody a informujeme poškozeného o tom, jakým způsobem hodlá pachatel škodu hradit. V případě, že se k tomu odsouzený nemá, informujeme poškozené, jak svůj nárok mohou vymáhat,“ pokračuje pracovnice probační a mediačníslužby.

Kromě Probační služby se práci s poškozenými věnují v České republice již jen nestátní organizace, kupříkladu Bílý kruh bezpečí nebo ELPIS. „Pracovníci Bílého kruhu dělají výtečnou práci. Vzhledem ktomu,že se zaměřujípouzena pomocobětem,mohouse jejich starostem mnohem více věnovat. Naše činnost je v tomto směru přece jen omezenější,“ přiznává Kožušníková. „Trochu se ale liší i způsob práce nestátních organizací a probační služby. Zatímco Bílý kruh bezpečí se spíše zabývá psychickými problémy, které v souvislosti s trestnou činností oběti mají, my jim poskytujeme především právní rady v probíhajícím trestním řízení,“ řekla Kožušníková.