V uplynulém roce 2006 bylo na Opavsku ukradeno 110 jízdních kol, z toho bylo objasněno 41 případů. Do automobilů se vloni vloupalo 297 pachatelů a 48 z nich opavská policie dostihla. Podíl dětí a mladistvých na tomto trestném činu je následující: jedno dítě a tři mladiství. Kapesních krádeží bylo na Opavsku zaznamenáno sto jedenáct a z toho jich policie objasnila dvacet.

Dalšími kriminálními případy, kterými se opavská policie zabývá, jsou například krádeže aut, vyloupení bytů či domů, loupežná přepadení a vandalismus. Do kolonky mezi vandalismy patří i stále diskutovanější sprejerství. V loňském roce na Opavsku zaznamenali čtyřicet těchto vandalských případů. Vyřešeno jich bylo osm. Z toho se na těchto činech podílelo jedno dítě do patnácti let a dva mladiství. Aut bylo ukradeno dvaašedesát a téměř polovinu z těchto případů opavská policie objasnila.

Je jistě potěšující zjištění, že se v bývalém opavském okrese v roce 2007 nestala žádná vražda. Předloni však zde byly zavražděny dvě osoby. Oba případy byly úspěšně vyřešeny. Trestný čin znásilnění loni ohlásily tři osoby a všechny pachatele opavská policie úspěšně zadržela.

Drogová problematika

Z nedovolené výroby a držení psychotropních látek a jedů bylo vloni obviněno pět dětí do patnácti let a dva mladiství. Celkem těchto případů týkajících se drogové tematiky řešila opavská policie padesát tři. A až na jeden všechny objasnila.

Opavská policie v roce 2007 celkem vyjasnila 1899 trestných činů z 3329 nahlášených. Statisticky to činí téměř šedesátiprocentní úspěšnost. Na kriminálních činech se podílelo jednačtyřicet dětí do patnácti let a sto čtyřicet sedm mladistvých. V Moravskoslezském kraji tak Opava skončila na třetím místě za Jeseníkem a Bruntálem v žebříčku úspěšnosti vyřešení trestných činů.

Vendula Jeklová