VMoravskoslezském kraji je kriminalita obecně velkým problémem. Výjimkou nejsou ani mladiství, kteří se čím dál častěji objevují před soudy. Velkou část viny nese i sociální prostředí, kdy především na Karvinsku existuje spousta míst, kde je páchání trestné činnosti zcela normálním jevem. Právě pro mladistvé vyrůstající v tomto prostředí přichystalo havířovské sdružení SP+D Kontakt zcela unikátní program. Změnit prostředí „Ve spolupráci s Probační a mediační službou jsme vybrali čtrnáct mladých kluků, se kterými jsme pak na pět víkendů vyjeli do Beskyd.

Všichni tito kluci už za sebou měli drobnou trestnou činnost nebo se přinejmenším dopustili přestupků. Naším cílem na těchto víkendových setkáních bylo dostat ty mladíky z jejich běžného prostředí, vytrhnout je z party a působit na ně tak, aby se už nikdy před soud nevrátili,“ vysvětluje cíle projektu předseda SP+D Kontakt Jiří Kroček. „Celkem se uskutečnilo pět takových víkendových setkání. Každé se zabývalo speciálním tématem. Například jeden víkend jsme se věnovali závislostem. Jindy jsme zase řešili otázky kriminality. Tak aby kluci věděli, co se smí, a co se naopak nesmí. Prostě aby se dokázali vyvarovat páchání trestné činnosti. Pracovali jsme formou skupinové práce a pozitivem pro kluky určitě bylo, že se ke všemu mohli na rovinu vyjádřit. Jednali jsme s nimi zcela otevřeně,“ popsal Kroček konkrétní průběh celé akce.

Projektu se zúčastnilo celkem čtrnáct mladíků. Polovina z nich docházela na dohled do Probační a mediační služby, druhou sedmičku pak Kroček vytipoval z vlastních klientů. „Ode mne se programu zúčastnili dva kluci, kteří se ve středisku Probační služby v Havířově podrobují dohledu. Jde o mládence, kteří nebyli soudně trestáni jen proto, že jim v době spáchání trestného činu nebylo patnáct let. Místo trestu se tak musejí podrobovat dohledu probačního úředníka. Musím říct, že celý program na ně měl blahodárný vliv. U jednoho z nich budu dokonce navrhovat soudu, aby dohled zrušil,“ pochvaluje si celou akci Jana Kožušníková, vedoucí havířovského střediska Probační služby, která se mimo jiné věnuje i práci s mládeží a nezletilými.

„Na nějaké hodnocení je ještě brzy. Ukáže se, jestli se k nám kluci budou vracet, nebo jestli jejich setkání s trestnou činností bylo jen pouhým excesem. Já osobně ale z nich mám dobrý pocit. Věřím, že aspoň na některé z nich to mělo dobrý vliv,“ přeje si Kroček. O tom, zda tento nebo podobné programy budou pokračovat i v následujících letech, se rozhoduje v těchto dnech, kdy Ministerstvo spravedlnosti ČR rozhoduje o dotacích pro takzvané probační programy.

„Uvidíme, jestli dotace dostaneme, nebo ne. Trochu se bohužel v náš neprospěch změnila legislativa. Dotace mohou dostat jen sdružení, která splňují standardy sociální péče.A to my vzhledem k tomu, co děláme, nemůžeme splnit. Rozhodovat se bude v květnu a červnu. Nic není ztraceno, i když já sám jsem spíš mírným pesimistou,“ podotkl Kroček.