Česká justice bojuje mimo jiné s problémem přeplněných věznic. Řešit jej chce například i stavbou zcela nové, supermoderní věznice, která bude stát miliardy korun. Existují ale i jiné způsoby, jak alespoň částečně vyprázdnit věznice, a přitom minimalizovat rizika recidivy. Jedním z nich je probační dohled při podmíněném propuštění z výkonu trestu. Zkušení recidivisté se při slovu dohled možná ještě teď třesou hrůzou.

Není to tak dávno, co byla jeho výkonem pověřena policie a dohled spočíval v pravidelném hlášení se na policejní stanici. A leckdy šlo o hlášení každotýdenní a v každou denní dobu. Nyní má problematiku dohledů na starosti Probační a mediační služba. „Odsouzeným se snažíme vyjít vstříc. Zaměstnané klienty si tak zveme třeba na odpoledne. Očekáváme, že si ve zkušební době budou plnit své povinnosti, které jim z dohledu vyplývají,“ vysvětluje Jana Kožušníková, vedoucí střediska Probační a mediační služby v Havířově. Dohled může být pachatelům uložen například jako zpřísnění obyčejné podmínky, nebo při předčasném propuštění z výkonu trestu odnětí svobody.

V obou případech si v rámci dohledu musejí odsouzení plnit určité povinnosti uložené soudem nebo vyplývající ze zákona. „Jsou povinni se k nám dostavovat v předem stanovených intervalech, dále nás pak informovat o důležitých změnách týkajících se například bydliště nebo zaměstnání. V neposlední řadě pak klienti musejí probačnímu úředníkovi umožnit vstup do místa bydliště. To znamená, že některé konzultace se neuskuteční u nás ve středisku, ale u odsouzených doma. Pokud tyto povinnosti nejsou schopni plnit nebo po dobu dohledu nevedou řádný život, přichází v úvahu sankce ze strany soudu. Ta má podobu nařízení výkonu zbytku trestu odnětí svobody,“ popisuje Kožušníková institut dohledu. „Dohled probačního úředníka však není pouze o kontrole. Snažíme se našim klientům i pomoci, například při jednání s úřady. Zvlášť pro lidi, kteří byli několik let ve vězení, je jednání s úřady mnohdy velmi obtížnou záležitostí,“ dodává probační úřednice.

V současné době je ve středisku Probační služby v Havířově evidováno celkem 204 případů v rámci dohledů. Z toho v 76 případech jde o dohled, který je uložen lidem předčasně propuštěným z výkonu trestu odnětí svobody. „Naším jednoznačným cílem je snížení rizik recidivy trestné činnosti. To znamená, aby se pachatelé trestné činnosti do věznic nevraceli. U některých se to daří, někteří jsou bohužel nepoučitelní. V některých případech je také dohled ze strany soudu nevhodně uložen. Přesto si myslím, že institut dohledu je pozitivní záležitostí. A to nejen z hlediska lidského, kdy se snažíme pomoci odsouzeným lidem zlepšit jejich životní situaci a začlenit se zpět do společnosti, ale i z hlediska ekonomického. Bez nařízení dohledu by mnoho z našich klientů jistě nebylo předčasně propuštěno z vězení. A náklady na provoz věznic jsou nesrovnatelné s tím, kolik peněz stojí daňové poplatníky existence Probační a mediační služby, jejíž činnosti se neomezují pouze na výkon soudních rozhodnutí při podmíněném propuštění,“ míní Kožušníková.

Při práci s podmíněně propuštěnými se probační pracovníci často setkávají s lidmi, kteří spáchali ty nejzávažnější trestné činy, včetně vraždy. „Ti lidé si velkou část ze svého trestu odseděli. A tak k nim i přistupujeme. V leckterých případech jde opravdu o závažné činy. Lidé se ale mění a každý by patrně měl dostat druhou šanci. Takovou druhou šancí může být právě i podmíněné propuštění za současného vyslovení dohledu probačního úředníka,“ podotkla vedoucí střediska Probační služby v Havířově.