Jednotní nejsou dokonce ani sami strážci zákona. Zatímco vedení opavské policie považuje akci za dobře zvládnutou, den po zveřejnění článku Polští fans řádili v Opavě (Opavský a hlučínský Deník, 7. února 2008) dostala redakce dopis řadového policisty, který tvrdí opak.

Pisatel, který si nepřál být jmenován, ale jehož jméno redakce zná, v dopise mimo jiné nepřímo obviňuje velitele manévrů, zástupce ředitele opavské policie Jana Kůžela, že situaci podcenil. „Podle mého názoru došlo k podcenění síly polských fandů, ale ne ze strany řadových policistů,“ uvádí policista v dopise, který najdete na straně dvě.

Jan Kůžel podcenění situace ze strany své osoby, stejně jako argumenty policisty, odmítá a akci hodnotí pozitivně: „Nikdo nebyl zraněn, nikdo napaden. Akce byla zvládnutá velice dobře.“ Kromě incidentu v prodejně potravin Hruška na Bílovecké ulici, kdy podle vedoucí obchodu Hany Gatnarové vybrakovalo asi 70 opilých Poláků jejich prodejnu a způsobili spoušť, že prodejna musela být uzavřena, nedošlo podle Kůžela k žádným dalším nepřístojnostem.

„Tento ojedinělý exces nás mrzí, ale není v našich silách všemu zabránit. My jsme jim nedali prostor, aby jejich návštěva přerostla do hromadné šarvátky,“ tvrdí Kůžel. Podle fandů opavského SFC se však hromadné bitky ani nedaly očekávat. Na čtyři sta příznivců polského klubu totiž Opavané sami pozvali a už dlouhodobě prý mezi sebou na fanouškovské úrovni spolupracují. Vedení SFC se k případu odmítlo vyjádřit.

 

O řádění polských fanoušků v Opavě se můžete dočíst ZDE.

 

Čtenář má slovo: Chci se zastat řadových policistů

Rád bych reagoval na článek Polští fans řádili v Opavě z 7. 2. 2008. Co se týče policejních manévrů, tak těm velel pan náměstek ředitel OŘ PČR Opava JUDr. Kůžel. Ten pak rozhoduje o tom, kde který policista bude stát a co bude dělat. Přestože měl již od poledne až do zahájení zápasu aktuální informace od policistů v terénu, o tom, v jaké síle a alkoholovém stavu se polští fanoušci shlukují v Opavě, nechal cca 50 policistů v pohotovosti na obvodním oddělení v Opavě. Proč, na to je nejlépe zeptat se přímo velitele opatření.

Na druhou stranu nechápu stížnosti prodavaček z nákupního střediska Hruška, které byly svědky řádění Poláků v obchodě. V článku se píše také o svědkovi, který řádění viděl na vlastní oči, a taky jak policajti stáli jen 50 metrů od obchodu a kontrolovali pouze přechod. Policista není pánbůh, aby ihned poznal, kdo si řádně nakoupil a kdo zboží odnáší bez zaplacení. V takovém případě není nic jednoduššího, než to oznámit přímo policistovi, kterého vidím, nebo zavolat na linku 158.

Podle mého názoru došlo k podcenění síly polských fans, ale nikoli ze strany řadových policistů. Toto jsem musel napsat na obranu řadových policistů, kteří jsou denně v ulicích a na něž pak lidé pohlížejí podle toho, jak kolikrát rozhodne vrchnost.

(Jméno autora je redakci známo.) Názory čtenářů zveřejněné v rubrice Čtenář má slovo nemusí vyjadřovat stanovisko redakce. Ta si vyhrazuje právo krátit či odmítnout příliš dlouhé příspěvky.