Hlavní protagonista tohoto příběhu, dvaatřicetiletý Matěj Jurásek, se přitom měl dopustit výtržnosti i těžkého ublížení na zdraví. Protože po činu uprchl a není znám jeho současný pobyt, je řízení proti němu vedeno jako proti uprchlému. Poškozený Jan R. oslavoval 7. března v Kartáči s několika přáteli narození dítěte. Při odchodu z herny byl kolem páté hodiny ráno napaden Matějem Juráskem a skončil v ostravské Fakultní nemocnici s těžkým poraněním hlavy.

Stále je v léčení a pro trvalé následky je nyní v plném invalidním důchodu. Při výpovědi před senátem hovořil postižený muž o průběhu večera jen nesouvisle, po úrazu hlavy se musí učit znovu mluvit. Na příčinu i průběh rvačky si vůbec nepamatuje. Obžalovaného osobně zná, ale o žádném konfliktu s ním neví, všechny vzpomínky mu úraz z paměti vymazal. „Jurásek je známý rváč a proto proti němu nikdo nechce vypovídat. Teď mi poslal mailem obrázek z Holandska, ale svou adresu neuvedl. Jsem stále léčen na neurochirurgii Fakultní nemocnice a prášky, které užívám, budu muset brát do konce života,“ řekl Jan R. při výslechu.

Svědek, který byl na oslavě přítomný, označil útočníka i poškozeného jako své kamarády. Řekl, že v kasinu hráli karty i automaty a k události došlo až před odchodem z herny. Obviněný prý nejprve napadl jiného člena skupiny fackou, která dotyčného poslala mezi automaty. Svědek mu pomáhal na nohy a potom viděl, jak útočník bije poškozeného. Když ho srazil na zem, začal do něj kopat a nakonec ležícího udeřil ještě barovou stoličkou do hlavy.

„Viděl jsem, jak Jan R. leží na zemi v kaluži krve, chropí a v hlavě má velikou díru. Jurásek utekl, a tak jsem začal shánět pomoc,“ vypověděl svědek. Také on prý důvod napadení nezná. Protože během večera nic nepil, byl jako jediný z účastníků zcela střízlivý. Z hlavního líčení se pro nemoc omluvil další klíčový svědek a bez omluvy se nedostavili další, kteří byli incidentu přítomni. Pro jejich vyslechnutí a získání nového odborného posudku ze současné doby soudce další projednávání případu odročil na 29. října.