U našich východních sousedů jsou tyto zbraně povolené a vlastnit je může osoba starší osmnácti let. V České republice však spadají do nejpřísnější kategorie A. Laicky řečeno, jde o zbraně používané armádou a policií. K jejich držení je nutno získat výjimku udělenou státní policií. V opačném případě hrozí obvinění z nedovoleného ozbrojování, za které lze uložit až roční vězení.

Česká státní zkušebna pro zbraně a střeliva expanzní samopaly neschválila. „Svou konstrukcí neodpovídají u nás dovolenému výrobnímu provedení,“ vysvětlila mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková. Z těchto samopalů sice nelze střílet ostrými náboji, nelze však vyloučit, že by to po odborné úpravě bylo možné.

Podle severomoravského policisty Pavla Bindera je nutné, aby si lidé, kteří chtějí z ciziny přivézt jakékoliv zbraně, ověřili, zda neporušují naše zákony. „Podmínky jsou v různých zemích jiné. To, co je někde povoleno, je jinde zakázáno. Neexistují jednotné evropské zákony a pravidla. Proto je nezbytné se dopředu informovat a předejít tak zbytečným problémům,“ řekl Binder s tím, že příkladem jsou právě expanzní samopaly.

„Každý, kdo si tyto zbraně individuálně doveze do České republiky bez příslušného povolení Policie České republiky, se vystavuje nebezpečí trestního stíhání pro trestný čin nedovolené ozbrojování,“ zdůraznila na závěr Bednarčíková s tím, že se lidé v případě nejasností mohou obrátit na inspektoráty pro zbraně, střelivo, výbušniny a drogy.