Velká část jich bude také z Moravskoslezského kraje, kde je softwarové pirátství nemalým problémem a ročně způsobuje škody za několik milionů korun.

Varování

„Manažery upozorníme na rizika spojená s užíváním nelegálního softwaru a poradíme jim, jak se s pirátstvím důsledně vypořádat, Majitelé firem a manažeři si často mylně myslí, že jsou zbaveni jakékoli odpovědnosti, pokud nelegální software sami neinstalovali či jeho užívání nenařídili. Na tento mýtus již mnoho z nich doplatilo,“ řekl tiskový mluvčí BSA Jan Hlaváč s tím, že stačí, aby používání takových programů tolerovali.

Zodpovědnosti se majitelé nevyhnou ani tehdy, pokud se nepodaří vypátrat konkrétního viníka. „Obecná občanskoprávní odpovědnost padá obvykle na zaměstnavatele,“ dodal Hlaváč. Nejvíce nelegálního softwaru je podle Hlaváče ve společnostech podnikajících v oborech, jakými jsou projekční činnost, reklama, návrh konstrukcí, design či konzultační služby.

„Udavači“

Většině policejních razií na nelegální software předchází oznámení někoho zevnitř firmy či z jejího okolí. „Dostáváme ročně desítky takových oznámení. Důvodem je nejčastěji osobní msta, ale i nesouhlas s nelegálním počínáním firmy,“ uvedl Hlaváč s tím, v poslední době přibylo i udání v rámci konkurenčního boje.

Platí to zejména o architektech, projektantech či návrhářích průmyslových konstrukcí a strojů. „Konstrukční software je pro tyto obory klíčovým nástrojem podnikání a jeho cena může tvořit podstatnou část nákladů firmy. Pokud konkurence užívá takový software nelegálně, může výrazně snížit ceny služeb. To se poctivým firmám samozřejmě nelíbí, a pokud o takových praktikách vědí, informují nás,“ řekl Jan Bucek, manažer společnosti, jejíž software pro provádění technických výkresů se hojně pirátsky kopíruje. Hříšníkům hrozí pokuta, případně až pětileté vězení, navíc musejí uhradit škody vniklé softwarovým firmám. Často se přitom jedná o statisícové částky.

Mezi hříšníky jsou i firmy z našeho regionu

Firma z Ostravy zabývající se účetními službami užívala neoprávněně software na 15 počítačích. Obvinění si letos na jaře vyslechly jednatelky této společnosti. Manažerky poté kontaktovaly BSA, s níž se domluvily na mimosoudním řešení.

„Na základě uzavřené dohody je společnost povinna uhradit 170 tisíc korun jako náhradu škody,“ uvedl mluvčí BSA Hlaváč s tím, že firma již za 105 tisíc korun nakoupila legální software. Navíc musí zaplatit deset tisíc korun pokuty a dalších deset tisíc korun poskytne na veřejně prospěšné účely.

Mimosoudní dohoda byla uzavřena i s jednatelem středně velké společnosti ze severní Moravy, která v devatenácti počítačích užívala nelegální software společností. Společnost je povinna zakoupit legální software hodnotě 320 tisíc korun, který potřebuje pro svou podnikatelskou činnost. Společnost také nahradí škodu ve výši čtvrt milionu tisíc korun. (per)