Utonulou ženu z Nového Jičína objevily děti. Její tělo plavalo pod jezem řeky Jičínky poblíž místního kostela. Lékaři na těle nenašli žádné známky násilné smrti, pravděpodobně se žena utopila, řekl mluvčí novojičínské policie Zbyněk Tomšík. "Nález těla v korytě řeky oznámil po druhé hodině muž, který bydlí poblíž jezu. O utonulé se dozvěděl od dětí, které se pohybovaly kolem," upřesnil mluvčí.

Dodal, že tělo ženy plavalo obličejem dolů v hloubce asi 80 centimetrů až metr. Jez je vysoký zhruba šest metrů a široký 19 metrů. Přesnou příčinu smrti určí až soudní pitva, okolnosti úmrtí prošetří policie, dodal Tomšík.

Vytažení těla na břeh bylo rychlé, hasičům je trochu ztěžovalo velké množství bahna v korytě. Pod jezem v úrovni kostela byla asi půlmetrová hloubka, samotný jez je 5 až 6 metrů vysoký. Lékař konstatoval úmrtí ženy, hasiči z jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Novém Jičíně pak předali tělo Policii ČR.

Letos je to již několikátý případ, kdy hasiči v Moravskoslezském kraji museli asistovat u tragické události ve vodě. Prvním takovým případem bylo utonutí potápěče a jeho dcery z konce dubna v jezírku na Bruntálsku, kde hasiči pomáhali s transportem jednoho z těl na břeh. Štastněji dopadla oslava mladých lidí v oblasti revitalizovaných kališť Dolu ČSM v Karviné-Loukách na začátku června. Jeden z účastníků zábavy vjel do hlubokého potoka mezi dvěma kališti se Škodou Favorit a nakonec jej museli zachraňovat karvinští profesionální hasiči, kteří se pak podíleli i na jeho úspěšném oživování. Mladík vše přežil bez následků na zdraví, i když ve vodě pobýval několik desítek minut.

Dva utonulé v řece Odře si vyžádal jen o tři dny později únik skupiny mladíků před hlídkou Městské policie Ostrava. Přeplavat se podařilo Odru na území Ostravy mezi Petřkovicemi a Přívozem jen třetímu mladíkovi. Těla vylovili ze čtyřmetrové hloubky policejní potápěči za asistence člunů s hasiči, kteří předtím marně hledali těla pomocí dlouhých bidel. Jen co se jednotka profesionálních hasičů ze stanice Ostrava-Fifejdy vrátila na základnu, musela vyjet na žádost Policie ČR k vytažení třetího utonulého mladíka, tentokrát na Antošovických jezerech mezi ostravskými částmi Antošovice a Koblov.

Tragicky také skončil v polovině července noční riskantní skok jednadvacetiletého mladíka ze skály do vody v jednom ze zatopených břidlicových lomů v Jakartovicích na Opavsku z několikametrové výšky. Na vodě a v jejím nejbližším okolí pátrali profesionální hasiči z opavské stanice HZS MSK a dobrovolní hasiči z Litultovic. Profesionální hasiči hlavně jezdili po hladině a snažili se vypátrat tělo mladíka pomocí dlouhých háků, litultovičtí hasiči ohledávali břehy zatopeného lomu a pak se zapojili i do několikahodinového pátrání z člunu. Tělo opět nalezli až potápěči Policie ČR. Skákat a plavat jen na bezpečných místech, která jsou dobře známá a osvědčená, patří dlouhodobě mezi opakovaná varování záchranářů, aby se prázdniny či letní dovolená nezměnily v tragédii. Ke stálým varováním patří i nepřeceňování vlastních sil, opatrnost při plavání v noci a zákaz pití alkoholických nápojů při koupání a vodních sportech.