Informaci o třech dětech v řece Opavě obdrželo operační středisko hasičů v sobotu krátce po půl třetí odpoledne od Policie ČR. Na místo ihned vyrazila jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje ze stanice v Opavě, vybavená nepromokavými obleky do vody a dvě jednotky dobrovolných hasičů obcí Hrabyně a Háj ve Slezsku- Lhota u Opavy. Na místo neštěstí přiletěl také vrtulník Letecké záchranné služby z Ostravy.

Hasiči zjistili první přesné informace na místě pádu dětí do vody v zátočině Opavy, kde byly částečně zamrzlé okraje řeky. Ihned se vydali pod nedaleký jez, kde po dvou minutách nalezli v ledové vodě devítiletého chlapce, kterého sem přinesl proud a který se točil v jezu. Chlapce předali týmu Zdravotnické záchranné služby.

„Dítě nejevilo známky života a přítomní záchranáři zahájili ihned resuscitační pokusy. Dobu, po kterou byl ve vodě, nelze přesně určit, ale jednalo se patrně o čas kolem třiceti minut. Na místě zasahovali dva lékaři s týmy záchranářů a jejich snaha obnovit základní životní funkce malého pacienta trvala více než hodinu. Přes maximální nasazení všech zdravotníků však byla jejich péče neúspěšná a lékař byl nucen konstatovat smrt dítěte,“ uvedl mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.

Sedmiletá dívenka, která z vody vylezla, byla při vědomí, ale podchlazená. Proto byla druhou sanitkou převezena do nemocnice.

K neštěstí nemuselo vůbec dojít. Pokud by děti přešly zhruba sto metrů od říční zátočiny, narazily by na zatopenou štěrkovnu v Dolním Benešově, jejíž hladina byla zcela zamrzlá a bezpečná.

„Policisté prošetřují, zda děti led na řece jen zkoušely, nebo do vody uklouzly. Klíčové bude svědectví nejstarší dívky, která zůstala na břehu,“ uvedl mluvčí opavského policejního ředitelství René Černohorský.