Takový je příběh osmašedesátiletého Otakara Quaisera z Osoblahy na Krnovsku, který včera v úterý 21. srpna předstoupil před senát Krajského soudu v Ostravě, kde se zodpovídá z vraždy. Hrozí mu patnáct let vězení, vyloučeno však není ani uložení výjimečného až doživotního trestu. Čin spáchal zvlášť surovým způsobem,“ prohlásil státní zástupce. Quaiser včera u soudu prohlásil, že je nevinný.

Začalo to v hospodě

Drama se odehrálo 28. listopadu loňského roku v Osoblaze. Podle obžaloby se v místní restauraci Na rozcestí seznámil s ženou, kterou pozval k sobě na kávu. Jak původně vypověděl, chtěl si s ní jen trochu pohrát. Údajně mu nešlo o sex, pouze o mazlení a hlazení. Proto mu ani nevadilo, když mu řekla, že se s ním kvůli menstruaci nemůže milovat. Po příchodu do chatky popíjeli tvrdý alkohol, poté došlo na intimnosti, po kterých oba usnuli. Když se o několik hodin později probudil, zjistil, že je v posteli sám. Vzápětí uviděl na zemi bezvládné tělo. Ihned zavolal tísňovou linku. Během několika minut dorazili na místo policisté, kteří jej zatkli. Již během převozu k výslechu Quaiser tvrdil, že neví, co se v chatce stalo. Totéž zopakoval i během dalších výslechů, kdy popřel, že by někoho zabil.

Nevídaná brutalita

Soudní lékař zjistil, že oběť utrpěla řadu závažných poranění způsobených nožem a dřevěnou násadou. Podle státního žalobce Quaiser v opilosti a v návalu vzteku bil ženu násadou. Když dřevo zlomil, začal ji bodat částí s ulomeným hrotem. Způsobil jí četná devastující poranění hlavy i dalších částí těla. Poté si vzal údajně kuchyňský nůž a zasadil jí třiatřicet ran do celého těla. Některé z nich pronikly až dvanáct centimetrů hluboko do dutiny hrudní a břišní. Čepel zasáhla i srdce. Smrt nastala prakticky okamžitě.

Nic jsem neudělal Quaiser

včera před soudem vyrukoval s částečně upravenou obhajobou. Nejprve znovu zopakoval, že je zcela nevinný. Pak dodal, že jeho předchozí výpovědi policie zmanipulovala. Nyní tvrdí, že téměř na nic nepamatuje. Vzpomíná si jen na chvíli, kdy odcházel z restaurace a pak už jen na probuzení v chatce. „Byl jsem omámený a omráčený. V té hospodě mi někdo musel něco dát do piva,“ naznačil obžalovaný s tím, že vrahem je někdo jiný. Quaiser se také hájil tím, že v té době činu prodělal srdeční infarkt a mozkovou mrtvici, což údajně potvrzují i pozdější lékařská vyšetření.

Zda mu soud uvěří, nebo jeho obhajobu vyvrátí, bude známo koncem týdne, kdy by mohl padnout rozsudek. Quaiser byl již v roce 1991 potrestán deseti lety vězení za vraždu svého syna. Při opilecké hádce ho zabil několika ranami nožem. V roce 1998 jej soud podmíněně pustil na svobodu na zkušební dobu šesti let. Quaiser se v této lhůtě osvědčil a neměl žádný konflikt se zákonem.

Druhý během jednoho měsíce

Během srpna jde to již druhý případ, kdy před Krajským soudem v Ostravě stanul člověk obžalovaný z opakované vraždy. Prvním byl Miroslav Matonoha, kterého trestní senát poslal v srpnu na dvacet let za mříže. Matonoha v lednu letošního roku na ostravské ubytovně usmrtil nožem jednoho z obyvatel. Za téměř stejnou násilnost byl již přitom odsouzen. V devadesátých letech na ubytovně na Novojičínsku ubodal svého spolubydlícího.