K činu došlo v listopadu loňského roku v zahradním domku, ve kterém bydlel. Podle senátu ji v návalu vzteku bil násadou, a když dřevo zlomil, bodl ji částí s ulomeným hrotem. Způsobil jí četná devastující poranění hlavy i dalších částí těla. Poté si vzal kuchyňský nůž a zasadil jí třiatřicet ran do celého těla. Některé z nich pronikly až dvanáct centimetrů hluboko do dutiny hrudní a břišní. Čepel zasáhla i srdce. Smrt nastala prakticky okamžitě.

Quaiser vinu popřel. Podle jeho verze potkal ženu v místní restauraci Na rozcestí a posléze ji k pozval k sobě na kávu. Jak původně vypověděl, chtěl si s ní jen trochu pohrát. Údajně mu nešlo o sex, pouze o mazlení a hlazení. Proto mu ani nevadilo, když mu řekla, že se s ním kvůli menstruaci nemůže milovat. Po příchodu do chatky popíjeli tvrdý alkohol, poté došlo na intimnosti, po kterých oba usnuli.

Když se o několik hodin později probudil, zjistil, že je v posteli sám. Vzápětí uviděl na zemi bezvládné tělo. Quaiser před soudem vypověděl, že si vzpomíná jen na chvíli, kdy odcházel z restaurace, a pak už jen na probuzení v chatce. „Byl jsem omámený a omráčený. V té hospodě mi někdo musel něco dát do piva,“ naznačil obžalovaný s tím, že vrahem je někdo jiný.

Hájil se tím, že v době činu prodělal srdeční infarkt a mozkovou mrtvici. To však znalci vyvrátili. Quaiser během závěrečné řeči vyrukoval i s další obhajobou. Tvrdil, že se v cele během holotropního dýchání přivedl do tranzu, v němž zahlédl tvář vraha. „Viděl jsem ho jasně. Byl to můj soused,“ řekl Quaiser. Jeho verzi však soud neuvěřil a poslal jej na osmnáct let za mříže.

Výjimečný trest uložil i s ohledem na Quaiserovu minulost. Tento muž byl již v roce 1991 potrestán deseti lety vězení za vraždu svého syna. Při opilecké hádce ho zabil několika ranami nožem. V roce 1998 jej soud podmíněně pustil na svobodu na zkušební dobu šesti let. Quaiser se v této lhůtě osvědčil a neměl žádný konflikt se zákonem.