S vloupačkami do obchodů a jiných soukromých objektů se na začátku týdne roztrhl pytel. Jen během pondělí se zloději s větším či menším úspěchem pokusili vykrást hned devět objektů. Většinou se jednalo o vesnické obchody, pachatelé se však nezákonně obohatili například vykradením sklepů nebo krádeží stovek litrů nafty.

Vybrakované prodejny mají od začátku týdne v Mikolajicích, Kyjovicích nebo v Jakubčovicích. „V Jakubčovicích pachatel rozbil skleněnou výplň a vnikl do prodejny potravin Tempo. Odcizil neupřesněné množství cigaret, alkoholu a cukrovinek,“ uvedl tiskový mluvčí opavské policie René Černohorský s tím, že cigarety, na které měl políčeno i zloděj v obchodě smíšeného zboží v Kyjovicích, jsou častým cílem těchto vykrádaček. Kromě stovek litrů nafty, která se ztratila zemědělské firmě ve Vítkově, přišla zkrátka i střední škola v Šilheřovicích, které někdo ukradl nářadí a sportovní potřeby za 50 tisíc korun.

Zkrátka přišlo i kyjovické družstvo Zagra, kterému ze skladní haly zmizelo železo za třicet tisíc. Strážci zákona v těchto případech zatím příliš úspěšní nejsou. Ani jednoho pachatele se nepodařilo lapit. Naštěstí si opavská policie v pondělí kromě devíti čerstvých vloupaček připsala do statistik i jeden úspěch. „Bylo zahájeno trestní stíhání devatenáctiletého muže z Ostravy, který v říjnu v obci Suché Lazce vyloupil prodejnu Tempo a způsobil celkovou škodu ve výši 36 318 korun,“ uvedl René Černohorský.