Koronavirový rok přál vegetariánům a jejich peněženkám z koženky či – jak se moderně říká – z „veganské kůže“. Ukazují na to podrobná data Českého statistického úřadu o cenách potravin a dalšího zboží, která si vyžádal regionální Deník.

Zelenina zlevnila meziročně o 7 procent, ceny okurek salátovek a brokolice byly dokonce o více než čtvrtinu nižší než před rokem.

Statistika ale potěší nejen vegetariány: potraviny a nealkoholické nápoje jako celek stály v prosinci prakticky stejně jako o rok dříve.

Bramborový propad

Výrazně méně zaplatí čeští, moravští a slezští zákazníci i za brambory. Ty na konci roku stály v průměru 12 korun a 60 haléřů za kilogram, tedy také skoro o čtvrtinu méně než před 12 měsíci.

Nový zákon ovlivní například také populární nakládané okurky
Povinně české potraviny? Nebude sunar, dojdou okurky, varují obchodníci

Právě na nich lze ukázat vliv koronavirové pandemie na ceny potravin. Z brambor se – jak známo – vyrábějí například hranolky. Ty se ve velkém konzumují v restauracích, v řetězcích s rychlým občerstvením či u stánků. Jenže jejich byznys prakticky v celé Evropě tvrdě zasáhla protiepidemická opatření.

Brambor tedy byl na kontinentu přebytek, což se odrazilo v nižších cenách.

Levní vepři a vejce

Méně platí lidé v obchodech i za maso a řadu dalších potravin. „Ceny vepřového masa byly nižší o 6,8 %, vajec o 5,2 %, cukru o 1,8 %,“ uvedli statistici v tiskové zprávě o meziročních změnách cen na konci minulého roku.

České prodejny budou muset prodávat české brambory
PŘEHLEDNĚ: Podívejte se, které potraviny budou v obchodech povinně české

Zemědělci a agrárníci si ale stěžují, že řetězce po nich v době koronavirové pandemie chtějí odebírat potraviny za nereálně nízké ceny.

„Takováto situace je dlouhodobě neudržitelná. Dodavatelé jsou často tlačeni k ceně pod hranicí rentability,“ nechal se již dříve slyšet prezident Agrární komory Jan Doležal.

Dražší alkohol i kouření

Za co si lidé naopak musejí připlatit? Především za „neřesti“, tedy alkohol a tabákové výrobky.

Třeba pivo sice na konci roku zdražilo ve srovnání s předloňský prosincem jen mírně, ale tvrdý alkohol či cigarety stály (i kvůli zvýšení spotřební daně od loňského ledna) výrazně více než koncem roku 2019.

Tabákové výrobky tak meziročně zdražily o 16 procent, lihoviny v průměru o pět procent.