OPAVSKO

Cyklojízda za dobrotami
KDY: sobota 26. srpna od 9 hodin
KDE: Městské sady Opava a Petrův rybník Krnov
PROČ PŘIJÍT: Sobotní cyklojízda Do Opavy za Fidorkou, do Krnova za Kofolou představuje tradiční akci. Z opavských Městských sadů a od krnovského Petrova rybníka vyjedou v 9 hodin cyklisté na svou každoroční jízdu po cyklostezce 55, která bude plná zajímavých stanovišť i atrakcí nejenom pro děti. Tato akce se koná v rámci Opavského zábavného léta.

Pestrá Hradozámecká noc
KDY: sobota 26. srpna
KDE: zámky Hradec nad Moravicí a Raduň
PROČ PŘIJÍT: Další klasickou nabídku letošní prohlídkové sezóny představuje populární Hradozámecká noc, do které se oba zámky zapojí. Raduňský nabídne od 15 hodin hru Kočovné divadelní společnosti s názvem Vzpoura vařeček a od 18 hodin netradiční prohlídky s detektivní zápletkou, jejíž součástí budou přímo návštěvníci. Oranžérie bude přístupná až do večerních hodin a program končí ve 22 hodin. Na zámku Hradec nad Moravicí bude mít Hradozámecká noc podtitul Jiné časy aneb Večer v elegantním stylu první republiky a bude plný módy, hudby a elegance. Od 18 do 22 hodin zajistí každých dvacet minut mimořádné prohlídky, ve kterých se návštěvníci vydají po stopách posledních majitelů hradeckého zámku a projdou se jejich životními příběhy. Do doby první republiky je zavedou rodinné fotografie knížecí rodiny, módní doplňky, hrané scénky a tančírna, zámecké nádvoří ovládnou ukázky tanců Lindy Hop a Charleston, spojené s workshopy.

Krásná auta a pochod kolem Herličky
KDY: sobota a neděle 26. a 27 srpna
KDE: zámek a náves u lípy, Neplachovice
PROČ PŘIJÍT: Pod názvem ELIMINATED se v sobotu ukrývá exkluzivní sraz vozidel, která od 17 hodin potěší v atraktivním zámeckém prostředí milovníky automobilů. Nabídne jim upravená auta s jedinečnými detaily a technickými vychytávkami. Odpočinková zóna bude vybavena vodními dýmkami a dalšími zábavnými prvky, občerstvením a živou hudbou. Oblíbená akce příznivců Nordic Walkingu s názvem 100 x kolem Herličky v neděli znovu přiláká chodce všech věkových kategorií ke zdravému pohybu. Dostaví se vyzbrojeni hůlkami a svou účastí pomohou překonat dosavadní rekordy. Startovat mohou od 15 do 17 hodin.

Odpust už klepe na dveře
KDY: pátek 25. až pondělí 28. srpna
KDE: areál Mezivodky, Kravaře
PROČ PŘIJÍT: Odpust přivede po roce do města zpátky programy pro děti i dospělé. Sérii zahájí v pátek od 18 hodin hudební nadílka. Úvodní část zajistí skupina Majzlík a po ní Candle Sauce a Nagauč. Sobota potěší hudební fandy od 16 hodin koncertem Golden Hils, v 18 hodin vystoupí známý opavský zpěvák P.E.T.R a po něm zahraje Raego. Programovou část uzavře DJ Baluum který bude pouštět hudbu až do 02 hodin. V neděli přijde ve 14 hodin za dětmi klaun Hopsalín, od 15.30 hodin bude vyhrávat Slezská kapela, kterou pak vystřídá skupina Kamélie a Prajzský výběr. Od 22 do 02 hodin bude návštěvníkům pouštět hudbu DJ Honza Gavelčík.

Karneval na Ostříži tak trochu jinak
KDY: sobota 26. srpna od 18 hodin
KDE: areál Vrablovec, Ludgeřovice
ZA KOLIK: 100 korun
PROČ PŘIJÍT: Zábavný program pro milovníky hudby a zpěvu přijedou zajistit ostravské kapely. O dobrou náladu se jim postarají skupiny Kabát RS a Revival J. Schelinger, o občerstvení pořadatelé a o pohodu sluníčko

BRUNTÁLSKO

Soumrak nad Sovincem a noční prohlídky
KDY: sobota 26. a neděle 27. srpna
KDE: hrad Sovinec, Jiříkov
ZA KOLIK: 180 Kč, zvýhodněné vstupné 120 Kč, rodinné 540 Kč
PROČ PŘIJÍT: Poodhalte různá tajemství a záhady největšího moravského hradu založený mezi léty 1329 – 1332 bratry z rodu Hrutoviců. Po oba poslední prázdninové víkendové dny se můžete těšit na netradiční prohlídky hradu a navštívit tajemná zákoutí hradu. Tato akce se koná za každého počasí, v případě nepřízně počasí jsou netradiční prohlídky přesunuty do interiéru hradu a na ochozy, mezi prohlídkami Vás bude čekat mnoho překvapení, vstoupení šermířů, alchymistů a mnohem víc. Návštěvníci se dozví i zajímavosti z tajemné, možná i temné, minulosti hradu Sovinec, zažijí bádání v alchymistické dílně a mnoho dalšího.

Den otevřených vrat na Ekofarmě
KDY: sobota od 10 do 18 hodin
KDE: Ekofarma Jana Hořáka, Janovice u Rýmařova
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Farma se nachází v malebném prostředí Jeseníky a zabývá se především chovem a prodejem skotu. Horské přírodní prostředí je ideální pro chov plemenných býků. Od roku 2011 na farmě funguje také bourárna masa, kde si můžete zakoupit vyzrálé hovězí maso z vlastní produkce.
Den otevřených vrat u příležitosti 30 let založení farmy návštěvníky seznámí nejen s chodem farmy, ale připraven bude i doprovodný program s komentovanými prohlídkami a ukázkami zemědělské techniky pro malé i velké. Od 11 hodin to bude dále například bubenická dílna s Ivo Batouškem, od 14 hodin Bubenická show Jumping Drums, od 16 hodin Romaryo. Kromě hudby a programu bude připraveno také občerstvení a prodej masa.

Chovatelská výstava v Chomýži
KDY: Sobota 26. srpna od 8 do 18 hodin, neděle 27. srpna od 8 do 15 hodin
KDE: chovatelský areál v Chomýži, Krnov
ZA KOLIK: děti 10 Kč, dospělí 60 Kč
PROČ PŘIJÍT: Máte chuť vyrazit za chovateli v nejbližších dnech? Český svaz chovatelů Krnov-Chomýž pořádá oblastní výstavu drobného zvířectva, která se uskuteční o víkendu v chovatelském areálu. Ten je hned v sousedství fotbalového hřiště v Chomýži. Králíky, drůbež, holuby a další zvířectvo zde můžete nejen obdivovat, ale také si je zakoupit. Návštěvníkům budou k dispozici zkušení chovatelé, kteří rádi vysvětlí, jak se při hodnocení boduje vzhled zvířat nebo jaké pravidla mají soutěže holubářů.

OSTRAVSKO

Havířská tancovačka na Landeku
KDY: pátek 25. srpna od 18 hodin
KDE: Landek Park, Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Havířská tancovačka v Landek Parku proběhne v pátek 25. srpna od 18 do 22 hodin v rámci oslav hornického svátku s blížícím se 27. setkání hornických měst a obcí v záři. Akce se uskuteční na prostranství mezi Hornickým muzeem a Harendou. Těšit se můžete na dechovou kapelu Hlučíňanka, večerní prohlídky muzea včetně unikátní ponorky Minirover 2 Hlavní báňské záchranné stanice Ostrava, důlní vláček a výborné jídlo a pití!

Benefiční jízda Kolečko spojuje
KDY: neděle 27 srpna od 10 do 17 hodin
KDE: areál U Cementárny, Ostrava
ZA KOLIK: startovné děti do 15 let 150 Kč, dospělí 250 Kč, týmy 1200 Kč
PROČ PŘIJÍT: Letošní již šestý ročník benefiční jízdy Kolečko spojuje letos podpoří nejen Marušku Kučerovou, která se statečně pere s dětskou mozkovou obrnou, ale i další. Zbylých 50 % získaných financí bude rozděleno dle preferenčních hlasů účastníků mezi participující neziskové organizace pečující a pomáhající lidem s různými druhy handicapu. Sportovní nadšenci, kteří chtějí pomoci dobré věci, se mohou na trasu vydat na inline bruslích, koloběžce, handbiku i invalidním vozíku. Oficiální zahájení benefiční jízdy je plánováno na 11 hodin a probíhá nepřetržitě do 16 hodin. Slavnostní vyhlášení výsledků a předání finančního výtěžku je plánováno na 17 hodin. Poslední prázdninovou neděli si tak účastníci mohou zpříjemnit nejen sportem, ale zároveň i dobrým pocitem z toho, že pomohou potřebným.

Velká žranice No. 4
KDY: 26. srpna od 10 hodin
KDE: Dům kultury Poklad, Ostrava-Poruba
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Už počtvrté se bude před Pokladem v Porubě servírovat to nejlepší z regionálních lahůdek od burgerů, street food, přes exotické speciality až po tradiční kuchyni na naší akci Velké žranice. Na své si přijdou i vegetariáni či milovníci sladkých dobrot. Nebudou chybět osvěžující drinky, regionální pivovary, výběrová káva, čaje a nově i vodní dýmky. A těšte se na pořádně vypečenou gastro stage – cooking show, koncerty.

Festival Oslavy bylin
KDY: sobota 26. srpna od 10 hodin
KDE: Komenského sady, Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Centrum kultury a vzdělávání (CKV) obohatilo letošní letní program v Komenského sadech oslavou bylin. Ve spolupráci se spolkem Jsme Yggdrasil připravili festivalový den plný vůně, chuti a poznání. Oslavíme moudrost bylin jako cesty ke zdraví a spokojenosti. Nebudou chybět koncerty, tvořivé dílničky, workshopy, přednášky a ochutnávky. Budeme prezentovat byliny čerstvé, sušené, sirupy i alkohol a předvedeme různé použití i zpracování bylin. Součástí bude relax i gastro zóna a tematické obchůdky. Pokud počasí bude nepříznivé, celý festival se uskuteční v prostorách Vily Hanse Ulricha na Sokolské třídě 26, sídle CKV.

NOVOJIČÍNSKO

Latino party
KDY: pátek 25. srpna, od 17 do 22 hodin
KDE: zámecký park, Odry
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Večer plný tance, hudby, tanečních workshopů a občerstvení v kulisách zámeckého parku v Odrách.

Rozloučení s létem
KDY: pátek 25. srpna, od 20 hodin
KDE: zahrada MKCF, Fulnek
ZA KOLIK: 80 Kč na místě
PROČ PŘIJÍT: Poslední prázdninová diskotéka pod širým nebem v zahradě fulneckého městského kulturního centra. O muziku se postará Dj Machy.

Oderské Dožínky
KDY: sobota 26. srpna, od 13 hodin
KDE: zámecký park, Odry
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Ve 13 hodin vyrazí dožínkový průvod od ZŠ Komenského k náměstí k radnici, odtud ke kostelu a do zámeckého parku, kde bude bohatý program. Vystoupí: FS Jagár a Divadlo Sputnik z Havířova, MS Kunovice, FS Vrtek a CN Gizdi, ŽS Píseň, SLPT Javorník, CM Pomněnka, Lentilky, MS Odry, DH Oderské chasy, TS Juch, CN Odera, CM Živica, CM Cérky, DFTS Stužky a Věnečky a další.

Frenštátské slavnosti – folklorní festival
KDY: sobota 26. srpna, od 12.30 hodin
KDE: amfiteátr na Horečkách, Frenštát pod Radhoštěm/Trojanovice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Tradiční folklorní festival s mezinárodní účastí souborů ze Slovenska a Číny. Sobotní program zahájí v 12.30 hodin folková skupina Galerie, v 13.30 hodin bude slavnostní zahájení. V doprovodném programu bude Valachiáda, malování keramiky, malování na obličej, pískování. Vystoupením na Horečkách bude předcházet páteční vernisáž výstavy prací základních škol v prostorách frenštátského kulturního domu, která začne v 16.30 hodin. Na sobotu organizátoři zajistili svozový autobus zdarma - odjezdy ze škvárové plochy naproti prodejny Albert ve Frenštátě p. R., časy odjezdů: 12.30, 13.30, a 19.30. Lanovka na Horečkách bude v provozu od 11 do 21 hodin.

Studénecká koštovačka
KDY: sobota 26. srpna, od 14 hodin
KDE: sportovní centrum Zimák, Studénka
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Druhý ročník skvělého jídla, řízených degustací, rukodělných dílniček a zábavného programu nejen pro děti. O kuchařskou show se tentokrát postará VIP kuchař pan Jiří Petermann. Od 18 hodin se návštěvníci mohou těšit na poslechový večer s cimbálovou muzikou.

Bartolomějský večer
KDY: sobota 26. srpna, od 16 hodin
KDE: Sad Dr. E. Beneše, Kopřivnice
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Pouťový víkend v Kopřivnici nabídne v sobotu hudební odpoledne plné zábavy a hudby různých žánrů. V 16 hodin zahájí Ivan Mládek Banjo Band, po něm obsadí koncertní louku v parku Fredy & Krasty, Vesna a R.U.M. Rock Band.

Pouťová neděle
KDY: neděle 27. srpna, od 14 hodin
KDE: Sad Dr. E. Beneše, Kopřivnice
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Pouťový víkend v Kopřivnici pokračuje v neděli opět hudebním odpolednem. Ve 14 hodin vystoupí skupina Koňaboj, v 16 hodin stanou na koncertní louce v parku Neřež Trio a Lenka Szabó Hrůzová.

KARVINSKO

Karviná Rocks na Lodičkách
KDY: pátek 25. srpna 2023, od 16 hodin
KDE: Karviná, Park Boženy Němcové, areál Lodiček
ZA KOLIK: 333 korun
PROČ PŘIJÍT: Další ročník jednodenního festivalu Karviná Rocks, pořádaný Iniciativou Dokořán. Milovníkům rockové hudby se představí kapely Porta Inferi, Morava, Messalina, Panoptiko, Forrest Jump, Grog Sjetý Gumy, Doga a Limetall.

Představení Krzywy kościół v kulisách šachty 
KDY: sobota 26. a neděle 27. srpna
KDE: areál dolu Barbora, Karviná 2
ZA KOLIK: 300 korun
PROČ PŘIJÍT: Přímo v kulisách bývalého dolu Barbora si mohou lidé vychutnat představení polské scény Těšínského divadla s názvem Kryzwy kościół (Šikmý kostel). Prodej vstupenek v pokladně divadla na náměstí ČSA v Českém Těšíně, na webu tdivadlo.cz a také v infocentrech se sítí Colosseum Ticket. Těšínské divadlo hned dvěma mimořádnými reprízami v mimořádném prostředí obohatí program prázdninové akce Léto na Barboře.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Setkání modelů letadel
KDY: sobota 26. a neděle 27. srpna od 9.30
KDE: letiště v Místku, Bahno
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Pro všechny milovníky modelářství a létání je zde 23. ročník setkání modelů letadel pod záštitou Pobeskydského aviatického a Pobeskydského modelářského klubu. Zábava pro děti, občerstvení na místě.

Augustiada 2023
KDY: sobota 26. srpna
KDE: Family park Olešná, Frýdek-Místek
ZA KOLIK: 245 - 600 Kč
PROČ PŘIJÍT: Hudební festival zve na jména, jako Portless, Kateřina Marie Tichá & Bandjeez, Kamil Střihavka, Byma Band a další.