OPAVSKO

Hospodský kvíz

KDY: pátek 13. října od 20 hodin

KDE: klub Šatlava, Budišov nad Budišovkou

ZA KOLIK: 80 korun

PROČ PŘIJÍT: Do klubu zavítají chytré hlavičky, pro které tam budou připraveno deset témat s 56 otázkami, které prověří jejich znalosti. Pokud soutěžícím vyschne v krku, budou se snažit o to víc, protože výhry budou tekuté.

Koncert na zámku

KDY: pátek 13. října od 19 hodin

KDE: Rytířský sál zámku, Kravaře

PROČ PŘIJÍT: Skupina Navarez nabídne posluchačům koncert, složený z písní Zuzany Navarové a kapel Nerez a KOA. Zájemcům je představí Libuše Jelénková, René Smolka, Jan West, Jakub Říčan a Martin Draslík.

Zábavný večer s procházkou světem

KDY: sobota 14. října od 19.50 hodin

KDE: kulturní centrum Píšť

ZA KOLIK: 300 korun

PROČ PŘIJÍT: Program s názvem Halali – Cesta kolem světa doprovodí tombola a soutěž o nejlepší kostým. V ceně vstupného je zahrnutý guláš, podávaný do 22 hodin.

Opera s písněmi v jednom večeru

KDY: sobota 14. října od 18 hodin

KDE: klub Art, Opava

ZA KOLIK: 200/250 korun

PROČ PŘIJÍT: Opavská kulturní organizace připravila do klubu operní a písňový recitál sopranistky Karolíny Levkové. Pěvkyni přitom doprovodí na klavír Martin Pančocha.

Petrův zdar v soutěži

KDY: sobota 14. října od 7 do 13 hodin

KDE: rybník Kamenec, Dolní Benešov

ZA KOLIK: startovné 200 korun

PROČ PŘIJÍT: Na břeh rybníka zasednou účastníci rybářských závodů, vyzbrojeni pruty i návnadami na mlsné ryby. Nejlepší účastníci mohou podle umístění počítat s finančními nebo věcnými cenami a pro všechny bude připravena tombola, kolo štěstí i důkladné občerstvení.

Proběhnout se lesíkem

KDY: sobota 14. října od 8.30 hodin

KDE: hřiště, Slavkov

PROČ PŘIJÍT: Sobota přivede na místní fotbalové hřiště znovu milovníky pohybu. Účastníci 53. ročníku přespolního běhu Slavkovský lesík se po prezentaci postaví na start. Jako první vyběhnou malé děti a další kategorie vyběhnou postupně od 10 hodin.

Známá pohádka v muzikálovém hávu

KDY: sobota 14. října od 15 hodin

KDE: kulturní dům Hlučín

ZA KOLIK: 250 korun

PROČ PŘIJÍT: Princeznu ze mlejna znají děti prostřednictvím televizní obrazovky. Tentokrát k nim však zavítá v rámci divadelního podzimu v živém provedení. Muzikálová pohádka vznikla podle oblíbené filmové předlohy Zdeňka Trošky a dětem dává poučení, že lásku nejde koupit ani těmi nejkrásnějšími dary světa. Současně jim vštípí názor, že laskavé chování jednoho k druhému se pokaždé v dobrém několikanásobně vrátí.

Velká městská drakiáda

KDY: sobota 14. října od 15 hodin

KDE: hospůdka Na kuželně, Opava

PROČ PŘIJÍT: Středisko volného času uctí příchod podzimu zábavným odpolednem s hudbou a draky. Malé návštěvníky čeká spousta tancování, her, zábavy a pouštění draků. Odměněni budou majitelé nejhezčího, největšího, nejmenšího i nejvýše létající draka. Kdo draka doma nemá, může si ho vyrobit s radami vedoucích kroužku Leteckého modeláře.

Svátek mají stromy

KDY: neděle 15. října od 13 do 17 hodin

KDE: Ptačí vrch Opava

PROČ PŘIJÍT: Den stromů se uskuteční pod korunami velikánů a bude znovu pestrý. Bohatý program návštěvníkům připravily místní spolky i školy. Věnovaný bude nejenom dřevinám, ale i zahradám a všemu, co se stromy nějak souvisí. Zahrne semináře, zahradničení, dobré nápady i rady, exkurze a praktické dovednosti. Pokud se vydaří i počasí, bude akce velmi úspěšná.

Kostel rozezní spirituály

KDY: neděle 15. října v 16 hodin

KDE: kostel sv. Václava, Opava

PROČ PŘIJÍT: Kostelní loď bude patřit spirituálům, které jsou fenomény americké kultury. K jejich přednostem patří chytlavé melodie a rytmy, na jejichž základě se začátkem minulého století začal tvořit jazz. Posluchačům je představí sbor Martinů Voices v efektních a virtuózních jazzových aranžích nebo s klavírním doprovodem. Kontrastem bude střídání smíšeného ženského a mužského sboru, některé spirituály budou i sólové. Koncert bude zdokumentovaný Českou televizí do oficiálního záznamu pro potřeby pozdějšího vysílání.

KARVINSKO

Evropský házenkářský pohár v Karviné

KDY: sobota 14. října od 18 hodin

KDE: hala házené STaRS

ZA KOLIK: 150 Kč (permanentkáři 100 Kč)

PROČ PŘIJÍT: Ve 2. kole EHF European Cupu (v 1. kole měli jako nasazený tým volno) se karvinští házenkáři utkají s rakouským týmem Fivers Vídeň, se kterým se utkávají pravidelně v letní přípravě. Příznivý los dává naději, že se baníkovcům podaří proklouznout do dalšího kola třetí nejprestižnější evropské soutěže.

Dýňobraní v Havířově

KDY: sobota 14. října od 14 hodin

KDE: Zahradnictví LAPY, U skleníků, Havířov

ZA KOLIK: zdarma

PROČ PŘIJÍT: Tak jako každý rok nebude chybět vyřezávání dýní, pro děti je připravena spousta nových her a aktivit. Budete si moci vyzkoušet, jak se ovládá takový bagr nebo jízdu na sekacím traktůrku. Pro dospělé je připraven svařák na zahřátí, občerstvení zajištěno (dýňová polévka, koláče, opékání buřtů).

Heimstaden Havířovská desítka

KDY: neděle 15. října od 8 hodin

KDE: Náměstí republiky, Havířov

PROČ PŘIJÍT: Běžecký závod v centru Havířova si získal oblibu v řadách široké veřejnosti, i letos se poběží několik běhů pro dospělé, rodiny s dětmi až po nejmladší závodníky. Hlavním závodem je běh na 10 km centrem Havířova (2 okruhy). Registrace probíhá na místě.

Kollárovci CZ TOUR 2023

KDY: sobota 14. října od 17 do 19 hodin

KDE: KD Leoše Janáčka Havířov

ZA KOLIK: 400-500 Kč

PROČ PŘIJÍT: Jedinečný koncert oblíbené slovenské kapely Kollárovci představuje hudebně zábavnou show ve famózní atmosféře, v níž vynikající zpěvy a nádherná muzika.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Koncert hudebních výletů – Haydn – Mozart – Beethoven

KDY: neděle 15. října od 14 hodin

KDE: Kaple Nýdek

ZA KOLIK: 200 Kč

PROČ PŘIJÍT: Pro milovníky klasiky je zde koncert Haydn - Mozart - Beethoven, tedy velikánů klasicistní hudby v Nýdku, který Svatováclavský hudební festival pořádá v rámci Hudebních výletů.

Burger Street Festival Frýdek-Místek

KDY: pátek 13. až neděle 15. října, od 10 do 21 hodin

KDE: OC Frýda, Frýdek-Místek

ZA KOLIK: zdarma

PROČ PŘIJÍT: Festival u obchodního centra Frýda představuje skvělou možnost ochutnat nejlepší burgery všem, kteří žijí v podhůří Beskyd a nechce se jim cestovat do větších krajských měst. Na festivalu probíhají testovací jízdy nového Peugeot 408.

Beskyde, Beskyde, kdo po tobě 50 let ide?

KDY: pátek 13. až neděle 15. října od 9 do 17 hodin

KDE: Muzeum Beskyd Frýdek-Místek

ZA KOLIK: 30 Kč

PROČ PŘIJÍT: Půlstoletí od vzniku největší české chráněné krajinné oblasti, CHKO Beskydy, připomenou v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku touto výstavou. Pomocí prezentace aktuálních problémů ochrany přírody se návštěvníkům přiblíží, čemu se Správa CHKO věnuje, jaká jsou současná omezení, která pociťují jak obyvatelé, tak návštěvníci oblasti a jaký je přínos pro zachování místního přírodního a kulturního dědictví.

OSTRAVSKO

Veletrh úspor v Ostravě

KDY: pátek 13. a sobota 14. října, vždy od 9 hodin

KDE: Trojhalí Karolina, Ostrava

ZA KOLIK: 50 Kč, zlevněné 30 Kč

PROČ PŘIJÍT: Řešíte vysoké účty za energie? Přemýšlíte, čím topit? Chcete vyměnit topení za úspornější technologii? Bude řešením zateplení? Chcete fotovoltaiku? Uvažujete o rekonstrukci nebo stavbě domu? Potřebujete se zeptat a nechat si dobře poradit? Pak právě pro vás je určen druhý ročník veletrhu stavebnictví a vytápění - Veletrh úspor STAVBA, TEPLO, ENERGIE OSTRAVA. Připraven jen také bohatý přednáškový program.

Výstava ježků ve Staré aréně

KDY: sobota 14. října od 10 do 16 hodin

KDE: Stará aréna, Ostrava

ZA KOLIK: 60 Kč pro dospělé, 40 Kč pro děti

PROČ PŘIJÍT: Půjde již o druhou ostravskou mezinárodní výstava exotických ježků. K vidění bude mnoho krásných afrických ježků, které si budete moci pohladit a vyfotit. Můžete také hlasovat o ježka Sympaťáka nebo ochutnat točené pivo Ježek. Součástí výstavy budou i dvě přednášky o základech chovů ježka bělobřichého. Událost pořádá Chovná stanice Czechoslovak hedgehog, Stará aréna Ostrava a APH Database Slovakia – APHDS.

Vlaky Vláčky Modely budou k vidění v Ostravě-Jihu

KDY: sobota 14. října a neděle 15. října, vždy od 10:00 hodin

KDE: ZŠ Jugoslávská, Ostrava-Jih

ZA KOLIK: 50 Kč

PROČ PŘIJÍT: K vidění budou hned dvě segmentová kolejiště ve velikosti H0 (1:87) a TT (1:120), která doplní menší panelová kolejiště, vč. minikolejiště ve velikosti N (1:160). Provoz vozidel bude opět rozmanitý a napříč epochami, od nejstarší parní trakce po modernější trakci motorovou! Chybět nebudou ani legendární prototypy motorových vozů – od nejstarší "Slovenské strely" (M290) přes "Lorinu" (M286) až po "Kvatro" (842)! Připraveno bude i občerstvení a herní zóna pro nejmenší. Podzimní výstavu "Vlaky Vláčky Modely" pořádají Železniční modeláři Ostrava ve spolupráci se ZŠ Jugoslávská,. V sobotu se koná od 10 do 18 hodin, v neděli  od 10 do 16 hodin, a to v prostorách tělocvičny (vstup přes hřiště).

BRUNTÁLSKO

Holki, oldies párty i vinyl burza v Krnově

KDY: sobota 14. října a neděle 15. října

KDE: Kofola Music Club, Krnov

ZA KOLIK: sobotní akce 399 Kč v předprodeji, 499 Kč na místě, nedělní burza 70 Kč

PROČ PŘIJÍT: Patřili jste na konci 90 let k fanouškům čtyř energických zpěvaček, které svou dívčí skupinu pojmenovali jednoduše Holki? Pak si je v sobotu můžete opět užít, a to na oldies párty v krnovském klubu, kam dorazí i tři její bývalé členky. Jejich koncert začíná v osm hodin. V neděli se v klubu od 13 do 16 hodin uskuteční vinyl burza vč. CD, MC, DVD, VHS a retro HI FI elektroniky 60 – 90 let komponentů a příslušenství. Rezervace míst na burze je nutná na m.hradecný@gmail.com, nebo telefonicky na 603 302 939. Vstupné pro veřejnost činí 70 Kč.

Středověká tržnice na krnovském zámku

KDY: sobota 14. 10. od 10 do 17 hodin

KDE: Nádvoří krnovského zámku

VSTUPNÉ: 100 Kč

PROČ PŘIJÍT: Společenství severských pánů nabídne na krnovském zámku exkurzi do středověku. Na návštěvníky se těší hrnčířská, pekařská, košíkářská, kovářská i šperkařská dílna. Řemeslníci jak knihvazač, tkadlena, přadlena nebo zbrojíř budou v bezprostředním kontaktu s návštěvníky, aby jim vysvětlili, jak to ve středověku chodí. Zbrojíř jim vysvětlí, jaké zbraně způsobují sečné, bodné a tržné rány. Ranhojič zase ukáže, jak se z nich vyléčit. Středověkou atmosféru navodí olomoučtí kejklíři Cascabel, a dobovou hudbu doplní Calata z Ostravy. Na 13 hodin si střelmistr připravil ukázku palných zbraní. V 17 hodin program zakončí fireshow.

Bleší trh v Hasičárně

KDY: sobota 14. října od 8 do 12 hodin

KDE: Zahrádka pivovarské restaurace Hasičárna, Bruntál

ZA KOLIK: zdarma

PROČ PŘIJÍT: Prohledejte sklep, půdu, krabice s pozůstalostmi a přineste vše nepotřebné. Někomu splníte jeho sen a ještě utržíte nějakou kačku.

NOVOJIČÍNSKO

Farmářský trh

KDY: pátek. 13. října, od 9 do 16 hodin

KDE: Sad Dr. E. Beneše, Kopřivnice

ZA KOLIK: zdarma

PROČ PŘIJÍT: Farmářský trh s výstavou rostoucích hub a houbařskou poradnou. Možnost nákupu ovoce, zeleniny, chleba, pečiva a koláčů, uzenin, mléčných výrobků, sýrových specialit, včelích produktů, koření, čajů, vína, květin, okrasných a užitkových rostlin a mnoho dalšího. V Galerii Galaxie v sadu Dr. E. Beneše se pod názvem Zdravíčko koná zdarma porodní a novorozenecká poradna, vyšetření hladiny glukózy, krevního tlaku a skupiny s konzultací výsledků.

Směna je změna

KDY: sobota 14. října, od 9 do 12 hodin

KDE: zahrada MKCF, Fulnek

ZA KOLIK: zdarma

PROČ PŘIJÍT: Netradiční směnný trh zahrádkářů, pěstitelů, zemědělských výzkumníků a jejich přátel. Pořadateli akce jsou komise pro životní prostředí a strategický rozvoj a MKCF, p.o. kteří akci prezentují takto: Urodilo se vám letos moc mrkve nebo celeru? Máte na zahradě spoustu jahod a dýní, které nepotřebujete? Třeba vám doma zavazí něco na zahradu, co určitě nevyužíváte. Možná máte doma doma přebytky květin, kaktusů nebo semínek. Tak neseďte doma u televize a přijďte své přebytky směnit za to, co vám doma chybí. Organizátoři upozorňují, aby lidé nenosili žádná zvířata. V případě špatného počasí se akce koná v salonku MKCF.

Rockový troják - Veřovice

KDY: sobota 14. října, od 19 hodin

KDE: kulturní zařízení, Veřovice

ZA KOLIK: 150 Kč

PROČ PŘIJÍT: Trojkoncert, na kterém vystoupí Karel Jura Trio z Rožnova pod Radhoštěm, Václav Svoboda s kapelou z Brna a lichnovská kapela Rakcokouše.

Krmášová rocková zábava

KDY: sobota 14. října, od 20 hodin

KDE: kulturní dům, Tichá

ZA KOLIK: 100 Kč

PROČ PŘIJÍT: Na krmášové zábavě v kulturním domě v Tiché vystoupí od 20 hodin kapela Acoustic Velvet, kterou hodinu před půlnocí vystřídá Trifid II.