OPAVSKO

Bujará noc na Karlštejně
KDY:
pátek 5. května, od 19 hodin
KDE: Slezské divadlo v Opavě
PROČ PŘIJÍT: Jede král, Až do věží, Lásko má já stůňu a řada dalších písní i vtipných situací, to je slavný muzikál Noc na Karlštejně, který oslaví na prknech opavského divadla sté narozeniny. Tak dlouho se drží na repertoáru a k derniéře se dosud nechystá. Slezské divadlo jeho stou reprízu oslaví uvedením oblíbené inscenace ve volném prodeji. Divákům zaručuje skvělou podívanou se sklenicí vína k přípitku a pamětní kartičku s možností autogramiády.

Striptýz ženské duše
KDY: pátek 5. května, od 19 hodin
KDE: Kulturní dům v Dolním Benešově
PROČ PŘIJÍT: Během svého hodinového speciálního turné s názvem Donaha nemine slavná slovenské stand-up Simona Dolní Benešov. V programu, který nabízí vážná témata v dokonale veselém duchu, bude protagonistka postupně odhalovat, co se vlastně skrývá za vztahy, těly, rodičovstvím, feminizací i stereotypy mezi muži a ženami. Hostem pořadu bude Joe Trendy.

Jarní výšlap údolím Budišovky
KDY: sobota 6. května, v 8.30 hodin
KDE: náměstí Republiky v Budišově nad Budišovkou
PROČ PŘIJÍT: Akce, která letos oslaví jubilejní třicátiny. Bude znovu pořádaná bez ohledu na počasí. Účastníci se projdou až k poutnímu místu P. Marie ve Skále, na jehož parkovišti bude cíl. Účastníci se příjemně projdou a dostanou i příležitost k opékání uzenin.

Hudbu a cestování osvítí Maják
KDY: sobota 6. května, od 14 hodin
KDE: Kulturní dům v Bolaticích
PROČ PŘIJÍT: Multižánrový festival Maják nabídne návštěvníkům hudbu a dokumentární snímky. Hudebně ho vyplní skupiny Saca, Moře dní, Poppers, Kola a Kittens in Black. Příznivci dokumentů s dušemi cestovatelů ocení snímky Tomík na cestách – Tuktukem z Thajska na Moravu, Banát – Malé Česko za Dunajem a Skandinávie – Po kolejích z fjordů a zpátky.

Jaro volá po zábavě
KDY: sobota 6. května, od 19 hodin
KDE: Kulturní dům ve Vítkově
ZA KOLIK: 100 korun
PROČ PŘIJÍT: Účastníky Májové diskotéky vyzve DJ Toša k tanci pouštěnými hitovkami, které kralovaly v osmdesátých a devadesátých letech. V dokonale roztočené diskotéce k nim pak ve stylu „pro každého něco“ přidá i písničky ze začátku našeho století a doplní je zcela moderní hudbou.

Kamarádi z hmyzí říše
KDY: neděle 7. května, od 14 hodin
KDE: Slezské divadlo v Opavě
PROČ PŘIJÍT: V doprovodu herců Těšínského divadla v Českém Těšíně přijede k opavským dětem dobrý známý všeuměl Ferda Mravenec se svými kamarády. Protagonista jim předvede, jak se správně dělá práce všeho druhu a s dalšími obyvateli louky ještě stihne celou řadu nejrůznějších dobrodružství.

Děti pobaví ptáci ve fraku
KDY: neděle 7. května, od 10 hodin
KDE: Loutkové divadlo v Opavě
ZA KOLIK: 80 korun
PROČ PŘIJÍT: Kamarádi se přece neopouštějí, ani když je hezky, ani když prší. Ani když prší a prší, až je tu potopa! Problém je v tom, že na Noemovu archu mohou od každého druhu jen dva a tučňáci jsou tři. Diváčci od čtyř let se při sledování příběhu Tučňáci na arše díky ostravskému Studiu G dozvědí, co tihle urostlí ptáci v barvě peří, připomínající frak, dokážou vymyslet, aby se přes přísnou kontrolu dostali na archu všichni tři a chybět nebudou ani jejich příhody během plavby a přistání.

NOVOJIČÍNSKO

Beskyd Model Kit Show má čtvrtstoletí
KDY: sobota 6. května, od 9 do 16.30 hodin
KDE: Kulturní dům v Kopřivnici
ZA KOLIK: 70 Kč základní vstupné/ 30 Kč snížené
PROČ PŘIJÍT: Beskyd Model Kit Show je mezinárodní výstava spojená se soutěžemi modelů, letos se koná 25. ročník této akce. Na programu jsou: mezinárodní soutěž modelů ve vyhlášených kategoriích, soutěž modelů mládeže do 15 let, udělení speciální ceny „Moravský knipl“ a „Moravský šrapnel“, cena a trofej značky TATRA a další ocenění výrobců a vystavujících. Tak, jako každý rok, je v místě i prodejní expozice modelářských firem a burza modelů. Organizátoři upozorňují, že elektronická registrace modelů do soutěže končí v sobotu v 5 hodin, na místě pak bude možná v době od 8 do 10 hodin.

Na jízdárně jsou drezurní závody
KDY: sobota 6. května, od 9 hodin
KDE: Jezdecký areál Na Nivách ve Frenštátě pod Radhoštěm
PROČ PŘIJÍT: Milovníci koní by si tuto akci neměli nechat ujít. Jarní drezurní závody se konají v kryté hale v Jízdárně TJ Slovan na katastru Tiché. Návštěvníci se mohou těšit na hobby a oficiální soutěže stupně Z – S.

Staroveské šlápoty potěší turisty i cyklisty
KDY: sobota 6. května, od 13 hodin
KDE: Hřiště ve Staré Vsi u Bílovce
ZA KOLIK: 10 Kč
PROČ PŘIJÍT: Staroveské šlápoty jsou již tradiční akcí, která letos píše 42. ročník. Oblíbená akce, kterou připravuje Klub přátel Staroveských šlápot, startuje na hřišti ve Staré Vsi. Na pěší trasu v délce 15 km se lze vydat v době od 13 do 14 hodin, na 5 km od 14 do 15 hodin. Cyklisté vyjedou na čtyřicetikilometrovou trať mezi 13. a 14. hodinou, na poloviční - dvacetikilometrovou mezi 14. a 15. hodinou. Při zápisu dostane každý účastník plánek trasy. Cíl je opět na hřišti, kde bude připraveno občerstvení.

Filmové melodie se rozezní kulturním domem
KDY: pondělí 8. května, od 17 hodin
KDE: Kulturní dům v Příboře
ZA KOLIK: 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: V Kulturním domě v Příboře se v pondělí odpoledne rozezní melodie, které zejména pamětníci znají z podání filmových hvězd, jaký mi byli Oldřich Nový, Vlasta Burian, Hana Vítová, Adina Mandlová či Jindřich Plachta. Melodie zahraje Taneční swingový orchestr Zdeňka Pukovce, pořadem s názvem Perličky z celuloidu bude provázet Pavel Hanzelka.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Manželské vraždění - divadlo Na Jizerce a Jaroslav Dušek ve Frýdku-Místku
KDY: pátek 5. května, 19 hodin
KDE: Nová Scéna Vlast, Hlavní třída 112, Frýdek-Místek
ZA KOLIK: 650 Kč
PROČ PŘIJÍT: Komedie s mrazením v zádech. Líza a Gilles spolu žijí 15 let. Alespoň jak tvrdí ona. Není to totiž tak docela jisté, protože Gilles ztratil paměť. Teď se vrací do jejich údajně společného bytu a Líza se Gillese snaží uvést zpátky do jejich života. Ale říká mu pravdu? Nezneužívá jeho ztráty paměti k tomu, aby celé jejich soužití zkreslila? Aby vybudovala nový život na falešných základech? V hlavních rolích: Jaroslav Dušek a Nataša Burger, režie: Jan Hřebejk.

Hutnický den v Třinci
KDY: sobota 6. května, 12.30-23 hodin
KDE: Areál Werk Areny Třinec
ZA KOLIK: 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: Tradiční akce opět potěší nejen bohatým kulturním programem. Vystoupí Mňága a Žďorp, Kristýna, Čechomor, Citron, Blaf, Maxipes Fík a mnozí další.

KARVINSKO

Výstavy Fotoklubu Karviná
KDY:
květen 2023
KDE: Galerie pod střechou, restaurace Oáza, knihovna Karviná-Fryštát
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: V Galerii pod střechou v restauraci Oáza volně přístupnou výstavu vedoucího Fotoklubu Karviná Marka Běhana nazvanou chaos. Výstava je volně přístupná až do konce června. V karvinské knihovně se pak koná výstava všech členů Očima Fotoklubu. Jjeí součástí jsou i plastiky Kamily Gabryszové.

Juventus Karviná - děti za školou
KDY: PÁTEK 5. května, 16 hodin
KDE: Městský dům kultury Karviná
ZA KOLIK: 160 Kč dospělý, děti do 15 let 80 Kč
PROČ PŘIJÍT: Oblíbené volnočasové středisko Juventus Karviná připravilo show z bohatého programu svých kroužků.

OSTRAVSKO

Oslavy 100. výročí založení SDH Vřesina
KDY:
sobota 6. května
KDE: Vřesina
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Sbor dobrovolných hasičů (SDH) Vřesina při příležitosti oslav 100. výročí založení sboru přichystal zábavné odpoledne plné tematických ukázek a bohatého občerstvení. Připraveny jsou ukázka vyprošťování z osobního automobilu, lezecká ukázka hasičského záchranného sboru Správy železnic, požár automobilu v režii SDH Vřesina, ukázka mladých hasičů SDH Vřesina, hasičská soutěž TFA pro zájemce, statická ukázka historické a současné hasičské techniky. Celkem se jedná o více než desítku vozů. Připraven bude i skákací hrad, soutěže pro děti, stánek s historií a zajímavostmi našeho sboru atd.

Krasobruslařská galashow v Ostravě
KDY: sobota 6. května
KDE: Ostravar Aréna, Ostrava
ZA KOLIK: 499 Kč
PROČ PŘIJÍT: Špičky českého i světového krasobruslení se už tuto sobotu sejdou v Ostravě. Důvodem je velkolepá krasobruslařská galashow v Ostravar Aréně Made in Czechia. Této příležitosti se rozhodl využít také Michal Březina, který právě na ostravském ledě slavnostně zakončí svou kariéru (oficiálně ji ukončil již v loňském roce). Český krasobruslařský svaz navíc letos v květnu slaví 100. let členství v ISU.

Zahájení lázeňské sezóny v Klimkovicích
KDY: sobota 6. května
KDE: lázně Klimkovice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Zahájení lázeňské sezóny v klimkovických sanatoriích je již tradičně spjato s možností prohlédnout si lázně detailněji a to díky komentovaným prohlídkám. Kromě seznámení se s prostory a službami lázní bude pro návštěvníky připraven i bohatý kulturní program na kolonádě lázní i v amfiteátru. Tradičně zde vystoupí oblíbené dechové orchestry i mladí umělci.

Jih ožije hudbou 2023
KDY: sobota 6. a neděle 7. května
KDE: náměstí Ostrava-Jih, Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: První květnový víkend náměstí nejlidnatějšího obvodu Ostrava-Jih ožije hudbou. A to doslova. Uskuteční se zde již 2. ročník akce Jih ožije hudbou. Kromě vystoupení regionálních kapel budou připraveny také stánky s občerstvením a aktivity pro děti.

BRUNTÁLSKO

Vítání jara v Bruntálu
KDY:
sobota 6. května
KDE: náměstí Míru, Bruntál
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Již 14. ročníku oblíbené akce Vítání jara spojené s požehnáním motorkářům, kteří se jí tradičně účastní bez rozdílu věku, kubatury, vyznání či stylu. Sraz mají už v 10 hodin, aby si lidé mohli jejich stroje i prohlédnout, následovat bude spanilá jízda po okolí. Na náměstí bude opět již tradičně probíhat volná zábava, tentokrát za doprovodu kapel Livin, Warning Vision, Key Features, The Pant a Contract revival Kabát. Chybět nebudou ani stánky s jídlem a pitím.

Slavnostní otevření zámku
KDY: 6. května
KDE: Slezské Rudoltice
ZA KOLIK: dospělí 100 Kč, děti 50 Kč, senioři 80 Kč
PROČ PŘIJÍT: Rudoltický zámek přestavěný v barokním stylu se stal jedním z kulturních center Slezska. Má bohatou historii. Ve 2. světové válce zde například sídlila část Goebbelsova ministerstva propagandy z Berlína a informace byly předávány přímo do Hitlerova hlavního stanu. Rekonstrukcí v 70. a 80. letech 20. století byla budova upravena a sloužila zdravotnickému zásobování, čemuž byl přizpůsoben interiér zámku do dnešní podoby.

Záhady hlavolamů na zámku
KDY: do 28. května denně mimo pondělí, od 9.30 do 16.30
KDE: Zámek Bruntál
ZA KOLIK: vstupné do zámku od 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: Od konce minulého týdne lze prohlídku bruntálského zámku spojit s návštěvou nové výstavy. Určená je pro všechny bez rozdílu věku, kteří rádi "potrápí" své mozkové závity při řešení hlavolamů či hádanek a rébusů. Najdete zde přes 500 hlavolamů ze soukromé sbírky pana Miroslava Kučery, z nichž některé si budou moci návštěvníci sami složit. Jsou připraveny i hádanky a rébusy s tematikou Bruntálu a jeho okolí.