OPAVSKO

Letní škola tance
KDY: pátek 18. až neděle 20. srpna od 10 hodin
KDE: Holos, Opava – Vlaštovičky
PROČ PŘIJÍT: Tělo v pohybu je zdravé tělo. Zájemci mohou využít prodloužený letní víkendový workshop originálních latinsko-amerických a standardních tanců pro každého, kdo je ve věku od 15 do 100 let, tančí nebo chce s tancem začít. Po úvodních informacích bude na programu výuka základů latinsko-amerických i standardních tanců, volný a intuitivní tanec. Lektoři Milan Hrabánek a Eliška Zichová se zaměří též na správné protahování celého těla svých klientů. Součástí bude i možnost koupání a večerní táborák.

Zámek v hudebním ataku
KDY: pátek18. a sobota 19. srpna
KDE: zámek Hradec nad Moravicí
PROČ PŘIJÍT: Pouť Hrady cz se na dva dny zastaví na hradeckém zámku a roztočí na něm kolotoč hudby. V pátek bude areál otevřený v 15.30 hodin a o půl hodiny později ho rozezvučí Sofian Medjmedj. Po něm se vystřídají Majk Spirit, Gaia Mesiah a Anna K. Fanoušky od 17 hodin dobře naladí Michal Hrůza a po něm skupina Kryštof. V sobotu bude areál otevřený od 10.30 hodin a za půl hodiny nato vystoupí Pam Rabbit. Po něm Kurtizány z 25. avenue, Cocotte Minute, Dymytry a Mirai. Své písničky od 12 hodin zazpívá Tomáš Klus, po něm vystoupí skupiny No Name, Skyline, Wanastowi vjeci a program od 22 do 23.20 hodin uzavře Kabát.

Automobily a další atrakce
KDY: sobota 19. srpna od 10 hodin
KDE: zámek Neplachovice
PROČ PŘIJÍT: V pořadí už 17. ročník Veteran rallye znovu přiláká milovníky historických automobilů. Po startu se soutěžíváí posádky vydají do Holasovic, odkud zamíří do Polska, vrátí se do Brumovic a dalšími konstrolními stanovištěmi projedou v Sosnové, Hlavnici a Březové, odkud se vrátí zpátky k neplachovickému zámku na vyhodnocení. Děti se mezitím v parku zabaví soutěžemi, jízdou na koni a od 13 hodin začíná dobový piknik.

Festival bude napěchovaný aktivitami
KDY: sobota 19. srpna od 11 hodin
KDE: Kozmické ptačí louky a Vila Vilekula v Háji ve Slezsku
PROČ PŘIJÍT: Poslechová cvičení, koncerty, performance, přednášky a procházky nabídnE festival Pohyb — Zvuk — Prostor 2023. Jeho kurátoři Michal Kindernay a Magdaléna Manderlová v něm navázali na svůj dlouhodobý projekt Po proudu zvuku. První část proběhne od 11.30 hodin formou zastavení na různých lokacích v okolí Kozmických luk, od 14 hodin bude pikniková pauza a druhá část se od 18.30 hodin přesune do hájecké Vily Vilekula. Festival představí účastníkům tvůrčí osobnosti, které se věnují zvukovému umění ve spojení s místem, krajinou a přírodou - hudba Peter Kusák, Carina Pesch. František Hruška, Martin Režný a Yvetta Ellerová, performance Michal Kindernay a Anna Vohralíková a poslechová cvičení Magdaléna Manderlová s Martinou Weber. Festival Pohyb — Zvuk — Prostor 2023 pořádá spolek Bludný kámen.

Zahrádkáři se pochlubí
KDY: sobota 19. srpna pd 15 hodin
KDE: chata zachrádkářů, Bohuslavice
PROČ PŘIJÍT: Místní zahrádkáři budou vystavovat své letošní výpěstky. Návštěvníci ocení pestře rozkvetlé rostliny i skvělou nabídku občerstvení. Kromě potěšení očí i chutových buněk si přítomní milovníci flory užijí též hudbu k tanci a poslechu.

Dožínky budou jak se patří
KDY: sobota 19. srpna od 15 hodin
KDE: fotbalové hřiště Bolatice
PROČ PŘIJÍT: Krojovaný průvod s dechovkou a alegorickými koňskými povozy projde obcí a zamíří na hřiště, kde začíná od 15.45 hodin dožínkový program. V něm se postupně vystřídají hudební kapely Borovanka, Duo Rytmus, účastník Superstaru 2009 Jan Bendig a Smokers and Spirit of Chris Norman, soutěže v řezání dřeva a o Nej klobouk, vystoupí též sportovci z opavského klubu Fenix. Pro „nočňátka“ začíná od 22.45 hodin Oldies karneval. Dožínkový výtěžek bude určený na pomoc handicapovaným obyvatlům Bolatic a Borové.

Opavský jezdecký svátek
KDY: neděle 20. srpna od 14.30 hodin
KDE: areál Jezdeckého klubu Kateřinky
PROČ PŘIJÍT: Křest hříbat uvede na kolbiště osmatřicet koní a jezdců, z nichž mnozí představují parkurovou špičku. Budou usilovat o vítězství nebo alespoň umístění v prestižní Cargo Hortim Velké ceně Opavy, která je součástí Českého skokového poháru. Překážky budou zdolávat na parkuru, už po třetí postaveném Romanem Drahotou. Moravskoslezský kraj budou reprezentovat Marek Klus, Marek Hentšel, Radek Šidlo, Kateřina Matušková a čerstvá mistryně ČR Lucie Strnadlová. Pozornost diváků se bude upínat hlavně k domácímu borci Jiřímu Hruškovi, který bude soutěžit se zkušenou desítiletou Reiky a osmiletétým holandským valachem Phenix van Noordhevelt. Loňské vítězství se pokusí zopakovat Ondřej Pospíšil a usilovat o něj bude též Vladimír Tretera s koněm Gangsterem Noodevelt, který byl účastníkem tokijských OH i Mistrovství Evropy i světa. Soutěžit budou i zástupci Slovenska a Polska a diváky čeká skvělá a hodně napínavá podívaná.

Máme rádi zvířata
KDY: víkend 19. a 20. srpna
KDE: chovatelský areál Slavkov a Markvartovice
PROČ PŘIJÍT: Svaz chovatelů ve Slavkově pořádá dvoudenní výstavu zvířátek, ktrá se pokaždé těší velkému zájmu nejenom dětí. Kromě živých exponátů bude pro návštěvníky připravena bohatá tombola a pestré občerstvení. Děti se mohou projet na oslíkovi, nebo vyzkoušet jízdu v kočáře, taženém poníky. V neděli se nejmenší návštěvníci zdarma vydovádějí na skákacím hradu a dospělým bude od 14 hodin vyhrávat kapela Color., vstupné 50 korun. Stejná akce bude mít děj též v areálu markvartovických chovatelů. K vidění na ní budou například králíci, slepice, morčata, holubi a další exponáty drobnochovu. Výstava bude pro zájemce otevřena v sobotu od 10 do 19 hodin a v neděli od 10 do 17 hodin.

NOVOJIČÍNSKO

Memoriál Jiřího Rašky
KDY: pátek 18. srpna od 17 hodin
KDE: Skokanský areál Jiřího Rašky, Frenštát pod Radhoštěm
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Mezinárodní Mistrovství České republiky mužů a žen ve skocích na lyžích.

Trio In Flagranti s kapelou a hostem Josefem Vojtkem
KDY: pátek 18. srpna, od 20 hodin
KDE: Masarykovo náměstí, Nový Jičín
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Vystoupení fenomenálních houslistek za doprovodu pop-rockové kapely s hostem Josefem Vojtkem, frontmanem skupiny Kabát. Jako support vystoupí kapela Ta Hakuna.

Žilinský den
KDY: sobota 19. srpna, od 9 hodin
KDE: přístřešek a travnatá plocha v Beskydské ulici v Žilině, Nový Jičín
ZA KOLIK: vstup volný
PROČ PŘIJÍT: Den zahájí v 8 hodin mše v kostele sv. Mikuláše v Žilině, v 9 hodin začne sousedská snídaně, v 15 hodin zahraje FCM Radegast, v 17 hodin nastoupí novojičínská revivalová kapela ReLucie, akci zakončí taneční večer s kapelou Flegmens. Na místě bude skákací hrad, malování na obličej, soutěže a ukázky s mysliveckou tematikou, pěnová party s hasiči z Hladkých Životic a také skupina historických bojovníků s ležením.

Den se záchranáři
KDY: sobota 19. srpna od 10 hodin
KDE: hasičské hřiště za Domovem Hortenzie, Frenštát pod Radhoštěm
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Prezentace složek IZS, Horské služby a dalších, ukázky činnosti, soutěže, zábavný program.

Letní slavnosti v Mniší
KDY: sobota 19. srpna, od 10 hodin
KDE: před kulturním domem v Mniší, Kopřivnice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Celodenní zábavný den v obci Mniší pro všechny věkové skupiny. Program zahájí v 10 hodin start 23. ročníku závodu Běh oborou, v 11 hodin začne 3 ročník Guláš cupu, k tomu od 13 do 15 hodin zahraje kapela Sunar Rock. Po 15. hodině nastane koštování gulášů, vyhlášení vítěze bude v 16 hodin, v 16.30 hodin začne koncert Lenky Szabó Hrůzová se skupinou LoGarytmy. Od 19 hodin vystoupí kapela KOPROCK a hosté. V doprovodném programu bude hrát od 9 do 17 hodin DJ Radim Kapica, v 13.30 hodin začne dětská olympiáda, na místě budou také RC Auta, skákací hrady, ukázky ručního kování, StraKafe, malování do písku.

Bílovec Beer Fest
KDY: sobota 19. srpna, od 10 do 22 hodin
KDE: zámecký areál, Bílovec
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Bílovecký minipivovar Zobák pořádá 4. ročník Bíloveckého beer festu, který se opět koná v malebném areálu zámku a letního kina. Návštěvníky čeká den plný vynikajícího piva, jídla a nezapomenutelné atmosféry. Deset zúčastněných minipivovarů nabídne pět desítek druhů a typů piv.

Fajne léto ve Vagonářském muzeu
KDY: sobota 19. srpna, od 14 hodin
KDE: Vagonářské muzeum, Studénka
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Den plný zábavy ve studéneckém Vagonářském muzeu. Na programu jsou: Teatro di Balloni, O ztracené písničce, tvoření pro děti, velká škola žonglování, malování na obličej, stavění s Merkurem, soutěže o ceny. Chybět nebudou skákací hrad a historický kolotoč. Vstup do muzea je zdarma.

Rockový večer Vol. 2
KDY: sobota 19. srpna, od 20 hodin
KDE: areál Skalní sklepy, Odry
ZA KOLIK: 150 Kč
PROČ PŘIJÍT: Druhý rockový večer v obnoveném areálu Skalní sklepy. Představí se kapely The Switch, MadRain a B.B.R.

Novojičínské Od-dechovky
KDY: neděle 20. srpna, od 13 hodin
KDE: zahrada restaurace Nové Slunce, Nový Jičín
ZA KOLIK: 100 Kč na místě
PROČ PŘIJÍT: Čtvrtý ročník festivalu dechových hudeb zahájí v 13 hodin 13.00 slavnostní fanfára a společná skladba, čtvrt hodiny poté bude prostor patřit Dechové hudbě Miklovci z Fryštáku, v 14.30 hodin vystoupí Městská dechová hudba Nový Jičín, kterou v 15.15 hodin vystřídá Holóbkova mozeka z Protivanova. Na závěr zahraje od 16.30 hodin Dechová hudba Šohajka.

Promenádní koncert
KDY: neděle 20. srpna, od 15.30 hodin
KDE: Národní sad, Štramberk
VSTUPNÉ: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Další promenádní koncert v Národním sadu bude patřit novojičínské bluesové kapele Klika NJ Blues. V případě nepříznivého počasí se koncert nekoná.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Electro swing party ve Frýdku-Místku
KDY: pátek 18. srpna, 20 hodin
KDE: zahrada ND, Frýdek-Místek
ZA KOLIK: 150 Kč předprodej/200 Kč na místě
PROČ PŘIJÍT: Moderní swing v podání DJ a live saxofonu: Freaky Swingerzzz & Radim Nowak.

Den obce Písečná
KDY: sobota 19. srpna
KDE: Písečná
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Obec Písečná srdečně všechny zve na Den obce Písečná 2023, který se uskuteční v sobotu dne 19. srpna. O odpolední kulturní program se postarají Kaczi, Team Revival Martin, DJ Lowa, Jablunkovanka a Klauni na volné noze. Dopoledne se můžete postavit na start, již VI. ročníku Běhu Písečnou, anebo se zúčastnit tradičního fotbalového turnaje družstev z Písečné, Písku a Jablunkova.

Cimbálová muzika Portáši
KDY: neděle 20. srpna, 16 hodin
KDE: Sady Bedřicha Smetany, Frýdek-Místek
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Portáši hrají původní neupravovanou lidovou muziku, navazují také na odkaz světově uznávaného hudebního skladatele Leoše Janáčka. Svá vystoupení zahajují jeho autorským tancem „Čeladenský“.

KARVINSKO

Lodičky Summer Open Air
KDY: pátek 18. srpna, 20 hod.
KDE: areál Lodičky, Karviná
ZA KOLIK: 250 Kč předprodej/300 Kč na místě
PROČ PŘIJÍT: Velká diskotéka pod širým nebem se spoustou DJ´s.

Fotbal Karviná - Jablonec
KDY: sobota 19. srpna, 15 hodin
KDE: městský stadion Karviná
ZA KOLIK: 150 Kč předprodej/ 180 Kč v den zápasu
PROČ PŘIJÍT: Další vystoupení MFK Karviná na domácím trávníku v letošní nejvyšší fotbalové soutěži

OSTRAVA

Divadelní hvězdy nad Ostravou
KDY: neděle 20. srpna od 20 hodin
KDE: Vila na Landeku, areál hornického muzea v Petřkovicích
ZA KOLIK: 399 Kč
PROČ PŘIJÍT: Přijďte si užít bouři smíchu a emocí do magického Amfiteátru u Vily na Landeku, kde se o víkendu rozzáří hvězdy divadelní scény i televizní obrazovky. Na sobotu je připraveno představení Miluji Tě, tak se měj, komedie plná lásky, sentimentu a skvělých výkonů s Ljubou Krbovou a Adrianem Jastrabanem. Divadelní hvězdy nad Ostravou jsou tady!

Vrat fest 2023: Bubble Edition!
KDY: sobota 19. a neděle 20. srpna od 12 hodin
KDE: Hospůdka Meteor Kluziště Vratimov
ZA KOLIK: 100 Kč, děti do 15 let zdarma
PROČ PŘIJÍT: Vrat Fest 2023: BUBBLES EdiTiON je rodinný festival, který si klade za cíl oživit unikátní zábavou město Vratimov. Láká na den plný bublin, hudby a spoustu zábavy pro všechny věkové skupiny. Od mega bublin se mohou návštěvníci těšit na slizové laboratoře, skákací hrady, skvělou gastronomii a pestrý hudební program.

Rodinná olympiáda ve Skalce
KDY: sobota 19. srpna
KDE: Skalka family park, Ostrava
ZA KOLIK: all inclusive dítě 450 Kč, dospělý 200 Kč, senior 80 Kč
PROČ PŘIJÍT: Skalka family park nabízí každý den více než čtyři desítky atrakcí. V sobotu toho ale nabídne mnohem více. Pro rodiče s dětmi pořádá Rodinnou olympiádu. Připraveny budou různé soutěže, malování na obličej a mnoho dalšího.

BRUNTÁL

Borůvkové hody pod Pradědem
KDY: sobota 19. srpna a neděle 20. srpna
KDE: Malá Morávka, Karlov pod Pradědem
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Borůvkové speciality, nejčistší vzduch v ČR, živá hudba i soutěže v obecním parku. To vše a nejen to nabídne již 22. ročník tradičních a velmi oblíbených borůvkových hodů v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem. V místních restauracích bude pro návštěvníky připraveno borůvkové menu, jehož základem budou již tradičně borůvkové knedlíky. Těšit se můžete i na stánkový prodej, ochutnávku dobrot z borůvek a mnoho dalšího a celodenní soutěžně-zábavní program. Slezský železniční spolek vypraví v sobotu i v neděli speciální borůvkový vlak do Malé Morávky. Jízdenky se kupují u průvodčího ve vlaku. Pro potřeby návštěvníků borůvkových hodů, kteří přijedou autem,  bude mj. zprovozněno dočasné parkoviště na louce u odbočky do Karlova pod Pradědem. Aby byl pohyb pěších návštěvníků mezi jednotlivými restauracemi co nejplynulejší i nejbezpečnější, bude v sobotu i v neděli jezdit speciální bezplatná borůvková autobusová linka.

Festival Dračích lodí na Slezské Hartě
KDY: pátek 18. až neděle 20. srpna
KDE: Leskovec nad Moravicí, Slezská Harta
PROČ PŘIJÍT: Již devátý ročník Festivalu Dračích lodí na Slezské Hartě se koná za podpory mikroregionu Slezská Harta a Moravskoslezského kraje. V pátek se budou konat tréninky, v sobotu závod na 200 metrů a v neděli na 1000 metrů.

Lukostřelecký turnaj na Sovinci
KDY: sobota 19. a neděle 20. srpna
KDE: hrad Sovinec, Jiříkov
ZA KOLIK: 180 Kč, zvýhodněné vstupné 120 Kč, rodinné 540 Kč
PROČ PŘIJÍT: Největší moravský hrad založený mezi léty 1329 – 1332 bratry z rodu Hrutoviců bude hostit klání v historické akční lukostřelbě. Jedná se již o devátý a předposlední ročník Velkého lukostřeleckého turnaje. Akce ve fantasy duchu přenese návštěvníky do světů Zaklínače i Pána prstenů a nabídne 5 disciplín, účastníci se představí v dobových kostýmech. Dále návštěvníci uvidí drezuru koně, mořskou pannu, tance i školu tance, ukázky zbraní a další. První den se koná turnaj lukostřelců, druhý den v neděli si budou moci návštěvníci vyzkoušet lukostřelbu sami.