OPAVSKO

Kravařský zámek ožije
KDY: pátek 14. a sobota 15.července
KDE: zámek Kravaře
PROČ PŘIJÍT: Zámecké dopoledne bude v pátek od 9 hodin patřit hlavně dětem od šesti let. Program jim do pravého poledne nabídne speciální kostýmované prohlídky zaměřené na starověká povolání budou probíhat vždy v 9, 10. a 11 hodin. Děti se projdou zámeckou expozicí a cestou budou plnit různé úkoly. Těžko odolají i možnosti nechat se vyfotografovat v připravených kostýmech prince nebo princezny. V sobotu bude zámku vládnout swing, který prý umí zahnat chmury. Retro Elegant Silesia o tom všechny pochybovače přesvědčí. Zejména, když se k němu připojí i cyklisté na Mistrovství republiky na historických závodních kolech. Jejich hromadný start začíná v 7.30 hodin a pošle je na trasy v délce 45, 85 a 140 kilometrů. K vidění budou od 9 hodin též vysoká kola, odrážedla, bezpečníky a další cyklistické klenoty včetně jezdců v dobových kostýmech. Od 11 do 15 hodin bude na programu komentovaná vyjížďka s bohatým programem, vstupy do památek, piknik a další překvapení. Swing se upozadit nenechá a kromě tanečních workshopů nabídne zájemcům od 17 do 22 hodin Swingovou tančírnu pod širým nebem s přispěním Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers.

Písničkáři a jejich písně
KDY: pátek 14. a sobota 15. července
KDE: Kupe, Opava
PROČ PŘIJÍT: Posluchači přivítají v pátek od 19 hodin v Kupe mezi sebou Patrika Šímu, který jim nabídne své písně, ve kterých se prolínají harmonické postupy blues, rocku, folku a country. Všechny gradují inovativními melodickými pointami. Patrik Šíma je mnohostranně zaměřený umělec. Vytváří koláže, instalace, maluje, píše poezii i prózu a skládá písně. Jeho hudební tvorba je charakteristická hluboce intimními texty a osobními reflexemi. Vstupné je 150 korun. Sobota bude na terase Obecního domu patřit od 20 hodin Petrovi Cieplému a jeho kapele. Opavský zpěvák P.E.T.R. nabídne posluchačům své autorské písně s doprovodem kapely, složené z kytaristy Tomáše Piky, basisty Lukáše Trlicy, bubeníka Adama Fialy, trumpetisty Kryštofa Kamrádka, pianisty Dominika Stříbného a zpěvačky Barbory Larischové. Vstupné na místě je 200 korun.

Lávku budou překonávat nejenom hasiči

KDY: sobota 15. července od 14 hodin
KDE: rybník, Jamnice
PROČ PŘIJÍT: Hasiči připravili pod názvem Překonej rybník v místní stěbořické části Jamnice soutěžní zábavu s dlouholetou tradicí. Úkolem je přeběhnout úzkou a hlavně kluzkou lávku přes vodní hladinu s hasičskými hadicemi. O pádech do vody přitom rozhodně nouze nebývá a o zábavu rovněž tak, protože nic tak nepobaví jako cizí malér. Od 15 hodin zahraje přítomným bolatická dechovka a k užitku přijdou i další části bohatého programu. Jeho součástí bude od 20 hodin taneční zábava se závěrečným ohňostrojem.

Myslivecká slavnost
KDY: neděle 16. července od 10 hodin
KDE: chata U Lípy, Bohuslavice
PROČ PŘIJÍT: Chata přiláká všechny, kteří se chtějí dobře najíst, napít a pobavit. Labužníci si pochutnají na zvěřinové kuchyní a žízniví ocení nabídku piva i alkoholických a nealkoholických nápojů. Zkrátka nepřijdou ani děti, pro které organizátoři připravili řadu zábavných atrakcí. Chybět nebude ani oblíbené Kolo štěstí.

Na paletě budou ženy i muži
KDY: neděle 16. července od 18 hodin
KDE: zámek Kravaře
ZA KOLIK: 150 Kč
PROČ PŘIJÍT: Členové štítinského souboru ŠAMU pobaví návštěvníky hudební komedií s poněkud delším názvem Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách. Tento celosvětový bestseler v divadelním provedení zkoumá rozdíly mezi myšlením žen a mužů. Díky zábavnému provedení je tato komedie možným řešením, jak se obě pohlaví odlišují v myšlení a jednání a jak se s tím zdárně vypořádat. Inscenace je součástí festivalu Retro Elegant.

NOVOJIČÍNSKO

Kopřivnický drtič
KDY: sobota 15. července, od 7.30 hodin
KDE: Letní stadion Emila Zátopka, Kopřivnice
ZA KOLIK: startovné 500 Kč
PROČ PŘIJÍT: Jedná se již o 26. ročník poloorientačního nezávodního maratonu horských kol. Maraton je svou délkou a náročností. Jinak je to vlastně celodenní „pohodová" vyjížďka ve volné přírodě, nejede se na umístění, hledají se horské hospůdky a tajné kontroly. Účastníci jsou odkázáni jen na mapu, turistické značení a na sebe, popřípadě na své kamarády. Drtič začne hromadným startem z letního stadiónu Emila Zátopka v Kopřivnici, na start se vejde i 800 lidí. Letošní nejdelší trasa bude nejspíš stejná, jako minulý rok. Povede z Kopřivnice přes Janíkovo sedlo, Ondřejník, Pustevny, Martiňák, kolem Kladnaté, před Bumbálkou k chatě Třeštík, kolem Vysoké (z důvodů ochrany přírody), dále pěknou hřebenovkou na Soláň, Tanečnice, Hažovické Díly, Rožnov, stoupání přes Myší horu kolem Malého Javorníku na Velký Javorník, Frenštát a na závěr z Vlčovic přes Janíkovo sedlo do Kopřivnice. Trasa bude mít kolem 115 kilometrů a asi 3000 metrů převýšení. Kontroly jsou na Drtiči dvoje - razítkové a tajné. Start je v 7.30 hodin.

Moderní cimbálovka zahraje na koupališti
KDY: pátek 14. července, od 19 hodin
KDE: přírodní koupaliště, Studénka
PROČ PŘIJÍT: Moderní cimbálová skupina Poštár zahraje nejznámější rockové, popové i lidové hity v podání houslí, basy a cimbálu.

Novojičínský prázdninový jarmark
KDY: sobota 15. července, od 8 do 15 hodin
KDE: Masarykovo náměstí, Nový Jičín
PROČ PŘIJÍT: Také o prázdninách se mohou návštěvníci, turisté i obyvatelé Nového Jičína těšit na tradiční Novojičínský jarmark. Masarykovo náměstí zaplní stánky s rozličným zbožím. Nakoupit bude možno například mléčné a masné výrobky, včelí dobroty a koření, ale též řemeslné a rukodělné výrobky včetně bižuterie, keramiky, suvenýrů ze dřeva a mnoho dalšího zboží.

Hasičská soutěž s letním večerem
KDY: sobota 15. července, od 10 hodin
KDE: areál hasičské zbrojnice, Trojanovice
PROČ PŘIJÍT: Milovníci hasičského sportu mohou zažít 25. ročník O pohár starosty obce Trojanovice mužů a 23. ročník O pohár starosty SDH Trojanovice žen a 3. kolo Beskydské ligy hasičské soutěže v požárním útoku. Ve 20 hodin začne letní večer se skupinou Jak jako.

FreibergFest
KDY: sobota 15. července, od 13 hodin
KDE: městský park, Příbor
ZA KOLIK: 350 Kč
PROČ PŘIJÍT: Den nadupané zábavy! Kdo chce zpívat, může zpívat! Kdo chce tančit, může tančit! Na FreibergFestu vystoupí Malalata, The Silver Spoons, teepee, Zrní a Funky Monx!

Sobota v barvách SKB – SKB cup a letní večer s Manet Rock
KDY: sobota 15. července, od 13 hodin
KDE: fotbalové hřiště, Frenštát pod Radhoštěm
ZA KOLIK: dobrovolné vstupné
PROČ PŘIJÍT: Akci pořádá Fotbalový klub SK BESKYD Frenštát jako poděkování sponzorům, městu a fanouškům. V 13 hodin začne turnaj sponzorů a partnerů, v 17 hodin začne přátelské utkání mužů SKB Frenštát – FC Vratimov, v jeho rámci dojde k představení posil, v 19 hodin odstartuje letní večer plný zábavy a hudby v podání kapely Manet Rock. Vstupné je dobrovolné, částka bude použita na rozvoj fotbalové mládeže.

Den obce Veřovice
KDY: sobota 15. července, od 15 hodin
KDE: prostranství za kulturním domem, Veřovice
PROČ PŘIJÍT: Kromě stánků s občerstvením a zábavných prvků pro děti se příchozí mohou těšit na vystoupení Lucie Černíkové z Kouzelné školky, Veselé Trojky, Vojtaana, závěr obstará DJ Rudolf Hlucháň.

Letní večer ve Vlčnovjanovi
KDY: sobota 15. července, od 19 hodin
KDE: Komunitní centrum Vlčovice, Kopřivnice-Vlčovice
ZA KOLIK: 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: Letní večer, na kterém k tanci a poslechu zahraje skupina KOKS.

RAVE!
KDY: sobota 15. července, od 20 hodin
KDE: amfiteátr Skalky, Nový Jičín
ZA KOLIK: 250 Kč
PROČ PŘIJÍT: Největší studentský RAVE na Skalkách. Poprvé v Novém Jičíně vystoupí hlavní hvězdy večera, přední české duo MATAMAR, které vystupuje na největších českých festivalech a také v zahraničí! Spolu s nimi se představí vynikající DJ SKAP a XO. Akce se koná v rámci Novojičínského léta 2023. Vstup od 15 let.

Skalní sklepy – rockový večer vol. 1
KDY: sobota 15. července, od 20 hodin
KDE: areál Skalní sklepy, Odry
ZA KOLIK: 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: Nefalšovaná rocková zábava. Na rockovém večeru vol. 1 se představí kapely Easy company a Menu 65, které doplní rockotéka DJ SPIDI.

Letní koncert – cimbálová muzika Slanina
KDY: neděle 16. července, od 17 hodin
KDE: Sad Dr. E. Beneše, Kopřivnice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Kopřivnická cimbálová muzika nikomu nedá klidu, všechny si podmaní, lidi spřátelí. Sbližuje. To potvrdí ti, kdo slyšeli CM Slaninu, která interpretuje lidové písně a lidovou instrumentální hudbu moravského regionu. Za nepříznivého počasí se akce ruší.

Na stadionu se představí kaskadéři
KDY: neděle 16. července, od 19 hodin
KDE: fotbalový stadion, Studénka
PROČ PŘIJÍT: Show plná silných motorů, pyrotechnických efektů a freestyle jezdců, kteří nejen v sobě, ale také v divácích pořádně zvednou hladinu adrenalinu.

KARVINSKO

Hillfort aneb skotsko‑irský den
KDY: sobota 15. července, 9.30 hodin
KDE: Archeopark Chotěbuz
ZA KOLIK: 120 Kč, rodinné vstupné 250 Kč
PROČ PŘIJÍT: Hradiště ožije rytmy irské a skotské hudby, chybět nebudou dudy, ostrovní tradiční tance, tábořiště Keltů, vyrábění tartanové látky, ragby, polní tábor RAF a letoun spitfire či práce s jantarem a kostí. program pro dospělé a hlavně děti (živá zvířátka, perníčky, šperky z pryskyřice).

Prakiáda v Těrlicku
KDY: sobota 15. července, 10 hodin
KDE: Hospůdka u dvou písařů Těrlicko
ZA KOLIK: dobrovolné vstupné
PROČ PŘIJÍT: Nestandardní recesní soutěž ve střelbě z praku pro širokou veřejnost.

Mimoproudy na Lodičkách
KDY: sobota 15. července, od 20 hodin
KDE: park Boženy Němcové, areál Lodiček, Karviná
ZA KOLIK: dobrovolné vstupné
PROČ PŘIJÍT: Iniciativa Dokořán představí v půlce července Mimoproudy, které se povezou na proudech moderního rocku okořeněného metalem. Vystoupí The Truth Is Out There (TTIOT), kteří si díky energickým koncertům získali širokou fanouškovskou základnu i renomé i mezi hudebními kritiky či The.Switch, kteří po dvaceti letech od svého založení jsou již považováni za legendu české klubové scény.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Živá hudba v Rybízáku
KDY: pátek 14. července, od 18 hodin
KDE: klub Rybízák, Místek
ZA KOLIK: 50 Kč
PROČ PŘIJÍT: Páteční živá hudba v Rybízáku, vystoupí kapela TriCo, s večerem plným evergreenů stylu Louise Armstronga, dixielandů a českých písní až z 50. let 20. století

Obléhání nedobytné pevnosti
KDY: sobota 15. července, od 9 hodin, neděle 16. července, do 17.30 hodin
KDE: hrad Hukvaldy
PROČ PŘIJÍT: Šestý ročník legendární bitvy o hrad Hukvaldy. Temné období Třicetileté války z pohledu obránců, ale i prostého lidu. Ubrání hradní posádka bránu před nájezdnými žoldnéři? Víkend plný šermu, historických zbraní, bitev a soubojů.

Dny města Jablunkov aneb řemeslo má zlaté dno
KDY: sobota 15. července, 14.30 hodin, neděle 16. července, 10 hodin
KDE: park A. Szpyrce, Jablunkov
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Dvoudenní dny města Jablunkova nabídnou koncerty, ukázku řemesel, prodejní stánky, výtvarnou soutěž, výstavu fotoklubu a další.

Výstup na Pustevny a Radhošť
KDY: neděle 16. července, 13 hodin
KDE: Beskydy
PROČ PŘIJÍT: Výlet a pouť ukrajinských rodin z celé severní Moravy na Pustevny a Radhošť v Beskydech. Sraz v 9.30 v Ostravě-Staré Bělé, odjezd autobusy kolem 9.50 hodin. Příjezd na Pustevny nahoru kolem 11.30, pak se půjde pěšky na Radhošť, kde proběhne před kapli venku od 13 hodin mše pro Ukrajince i Čechy. Po mši se půjde zpět na Pustevny. Po návratu bude ve Staré Bělé na faře od 17 hodin výdej potravinové pomoci.

OSTRAVA

Shakespearovské slavnosti v Ostravě startují, nabídnou šest titulů
KDY: neděle 16. července až neděle 13. srpna
KDE: Slezskoostravský hrad, Slezská Ostrava
ZA KOLIK: 390 až 1290 Kč
PROČ PŘIJÍT: Již 16. ročník oblíbeného divadelního festivalu Letní shakespearovské slavnosti letos v Ostravě divákům nabídne šest titulů, včetně jedné nové a jedné obnovené premiéry, dohromady 20 představení. Sezónu v červenci zahájí premiéra komedie Jak se vám líbí v režii Jakuba Nvoty. Dváci se mohou těšit na Lucii Štěpánkovou, Václava Matějovského, Romana Zacha, Markétu Děrgelovou, Jaromíra Noska, Pavlu Tomicovou, Tomáše Jeřábka, Jakuba Žáčka a další. A to není jediná letošní novinka.
Svou ostravskou obnovenou premiéru bude mít slovenská komedie Dvaja páni z Verony, se kterou se v minulosti ostravští diváci setkali. Nyní přichází její obnovená premiéra doplněná o akrobatické výstupy a humorné stand-upy. Mezi slovenskými hereckými osobnostmi se objeví i známí čeští herci jako například Tomáš Matonoha či Cyril Drozda. V režijním zpracování Petra Mankoveckého se dále představí Zuzana Norisová, Ľuboš Kostelný, Ondrej Kovaľ, Tomáš Grega a další. Repríz se dočká také humorná komedie Sen noci svatojánské, Macbeth, magická Bouře a oblíbený titul Zkrocení zlé ženy.
Letní shakespearovské slavnosti Ostrava 2023 se letos konají od neděle 16. července do neděle 13. srpna tradičně na Slezskoostravském hradě.

Fesťáček Fest 2023
KDY: sobota 15. července od 9 hodin
KDE: sportovní areál ve Svazácké ulici, Ostrava-Jih
ZA KOLIK: 490 Kč (3. vlna)
PROČ PŘIJÍT: Jde o třetí ročník jednoho z největších festivalů pro děti v Ostravě. Bývalý Kinder fest změnil místo (původně se konal v Komenského sadech) a jméno, ale i Fesťáček dětem nabídne hvězdné vystupující (vystoupí například Fíha, Karol a Kvído), lákavé skákací hrady a spoustu zábavy. Čeká na ně také nový doprovodný program i noví maskoti. Děti do 2 let mají vstup na akci zdarma.

BRUNTÁLSKO

Vrbenský vrch 2023
KDY: pátek 14. až neděle 16. července
KDE: Jeseníky, Vrbno pod Pradědem a okolí (Andělská Hora, Karlovice)
PROČ PŘIJÍT: Letošní jubilejní Vrbenský vrch, který pořádá Automotoklub Vrbno v AČR, očekává vysokou účast jezdců. Kulturní program nabídne vystoupení kapel Lucie revival a Legendy se vrací. Tradiční motoristické závody se pojedou na silnici mezi Vrbnem pod Pradědem, rozcestím nad Karlovicemi a Andělskou Horou od pátku 14. do neděle 16. července 2023. „Desátý ročník Mezinárodního mistrovství závodů automobilů do vrchu, který je spojený s Mistrovstvím České republiky, Maverickem Hill Climb Czech a Českou trofejí, chystáme z hlediska organizačního a technického zabezpečení, ale nezapomínáme také ani na další doprovodný program – kulturní a společenskou část, a to ve spolupráci s Kulturním, informačním a vzdělávacím centrem ve Vrbně pod Pradědem,“ přiblížil hlavní pořadatel Martin Pleva z vrbenského Automotoklubu ČR. Reprezentovat vrbenský region a na závodní trať mají v plánu vyjet Martin Pleva se svým vozem Škoda 100–1400 a Michal Kašák s Opel Astra.

Metalový North- eastern open air v Chomýži
KDY: v sobotu 15. července od 14 hodin
KDE: v areálu TJ Sokol Chomýž
ZA KOLIK: 250 Kč
PROČ PŘIJÍT: Nové sportovní prostředí 11. ročníku krnovského festivalu North- eastern open air vtiskne novou tvář a jiné zázemí. Se změnou areálu přichází také nový festivalový „kuchař“, takže piva a klobás bude pro všechny dost. „Jsem skutečně rád, že jedenáctý rok se ponese v duchu účasti dvou zahraničních hostů a také toho nejlepšího, co naše metalové scéna nabízí," uvedl hlavní organizátor Radan Kostovský a prozradil, na koho se návštěvníci mohou těšit. Úvod bude patřit hardcore metalu z Valašského Meziříčí a kapele Black Adder. Dále pak vystoupí Tribes of Misery z Olomouce, kteří se posunuli do škatulky progressive death metal a oproti dobám minulým představí nového zpěváka i těžkotonážní materiál. Technický metal z Mohelnice přijedou představit borci z Archeonic. Z Velkého Meziříčí pak dorazí Bad Victim hrající death-soul a z dalekých Košic chalani z Breaking the Tarot. Zárukou kvality je kytarista René Blahušiak, kterého si starší mohou pamatovat z deathmetalové legendy Dementor. Další zahraniční hosté Don Gatto pochází z maďarského Szekszardu a hrají hard core světové extra třídy. Hráli na pódiích s kapelami jako například Napalm Death. Jako předposlední vystoupí bzenečtí thrash metalisté Shaark, kteří už brázdí pódia od roku 1991. Závěr programu pak bude patřit domácí kapele tartarO:s.

Na příkaz císaře
KDY: sobota 15. až neděle 16. července
KDE: hrad Sovinec, Jiříkov
ZA KOLIK: 180 Kč, zvýhodněné vstupné 120 Kč, rodinné 540 Kč
PROČ PŘIJÍT: Na návštěvníky kromě klasických prohlídek opět čeká bohatý pragram v podobě jedinečných ukázek soubojů těžkooděnců v plných zbrojích - na sekery palcáty i meče. Skupina historického šermu Grál přiveze několika cenami ověnčený legendární rytířský Turnajíček, moravská šermířská legenda, těžkooděnci v plných zbrojích Markus M představí rytířský turnaj a šermířskou povídku Lásku vítězi. Kejklířská a divadelní společnost Komedianti na káře předvedou profesionální žonglérskou show a velkou rodinnou pohádku Rytířské vyprávění o princi Bajajovi. Chybět nebudou ani tradiční sokolnické ukázky výcviku a příletů dravých ptáků, Skřítkova řemeslná dílna a práce na hrnčířském kruhu, kovářské řemeslo pak představí mistr Jakub.

Folk v zahradě budou servírovat Schovanky
KDY: sobota 15. července od 17 hodin
KDE: zahrada Flemmichovy vily, Krnov
ZA KOLIK: 200 Kč
PROČ PŘIJÍT: Dívčí country kapela, založená původně již roku 1971 vystoupí o víkendu v Krnově, konkrétně v zahradě Flemmichovy vily. Do dnešní doby skupinou prošly více než tři desítky hudebnic. Dámy se od původního bluegrassu postupně odklonily k modernějším formám country, zejména v souvislosti s příchodem Věry Martinové v roce 1982. Ta se ale po čtyřech letech rozhodla pro sólovou dráhu (a nutno dodat úspěšnou). Schovanky hrají často i v zahraničí. V roce 1978 si s nimi zazpíval dokonce Johnny Cash při svém turné po Československu.