OPAVSKO

Lákadlem bude pivo a guláš
KDY: pátek 4. a sobota 5. srpna 9 hodin
KDE: jezero, Hlučín
PROČ PŘIJÍT: Příznivci dobrého jídla a pití si Pivní slavnosti ani Gulášfest určitě nenechají ujít. Jejich součástí bude i kulturní program a herečka Markéta Hrubešová předvede svůj kulinářský um ve své show Tak vařím já a týmy V pátek vystoupí zpěvačky Genny Ciatti, Jitka Asterová a Petra Peterová, známé mimo jiné z muzikálu Mamma Mia a do půlnoci bude vyhrávat k tanci i poslechu kapela Cactus. Sobotní část programu bude věnovaná kulinářským specialitám. Týmy budou vařit guláš a o vítězi rozhodne divácká soutěž. Ke guláši odjakživa patří pivo a toho bude rovněž dostatek. Sobotní odpoledne zpestří kapely Karavana, Tygrasz a S. T. K.

Zámek bude patřit dětem
KDY: pátek 4. srpna od 9 hodin
KDE: zámek Kravaře
ZA KOLIK: vstupní dětské 60, dospělé 120 a rodinné 280 korun
PROČ PŘIJÍT: V zámeckých prostorách čekají na dětské návštěvníky speciální kostýmované prohlídky na určené témata různých starověkých povolání. Prohlídky se uskuteční vždy v 9, 9.30, 10, 10.30, 11 a 11.30 hodin. Děti od šesti let budou s průvodci procházet zámeckou expozicí a cestou na ně budou čekat různé úkoly, které musejí splnit. Za odměnu dostanou k vypůjčení například kostýmy princezny a prince, ve kterých se mohou nechat na památku vyfotografovat.

Teacrobat Cirko Hopley
KDY: pátek 4. až neděle 6. srpna
KDE: u domu kultury, Dolní Benešov
ZA KOLIK: 150 korun
PROČ PŘIJÍT: Známé Divadlo bratří Formanů přiveze do města unikátní cirkusovou podívanou, vyplněnou humorem a excelentními výkony účinkujících. V tomto představení pro všechny generace vystoupí v klimatizovaném šapitó fenomenální akrobat Michal Mudrák, kterého ocenil i dánský ministr kultury. Vystoupení v pátek a v sobotu začíná od 17 hodin a děj nedělního se rozvine od 10.30 hodin.

Oblíbená soutěž traktorů je tady
KDY: sobota 5. srpna od 13 hodin
KDE: u bývalé ZŠ, Guntramovice
PROČ PŘIJÍT: Traktoriáda se každoročně těší velkému zájmu a letos dospěla do 17. ročníku. Soutěžního klání se zúčastní řidiči se svými sériovými traktory a vleky, dvoukolky, čtyřkolky a malotraktory s vleky. Po skončení soutěže se účastníci s publikem občerství a vyhrávat jim k tomu bude skupina Pekárna. Akci znovu pořádá SDH Guntramovice.

Zábava v rytmu disco
KDY: sobota 5. srpna od 20 hodin
KDE: Fotbalový klub Velké Hoštice
ZA KOLIK: vstupné 90 korun
PROČ PŘIJÍT: Léto bývá nejenom dobou opalování nebo koupání, ale též zábavy pod širým nebem. Tuto možnost si nenechají ujít ani velkohoštičtí obyvatelé , kteří Letní disco zábavu navštíví. Dobrou náladu si přinesou z domova a hudební část zajistí DJ Nádeníček. Merendu pořádá místní Fotbalový klub.

Vycházka za bylinkami
KDY: sobota 5. srpna od 9.15 hodin
KDE: náměstí J. Zajíce, Vítkov
PROČ PŘIJÍT: Letní čas a bylinky patří k sobě. Město proto pořádá návštěvu bylinkové farmy Víchových. Účastníci se sejdou na náměstí Jana Zajíce a společně půjdou S babičkou na bylinky. Program zahrnuje povídání o bylinkách včetně informace o jejich pěstování, sušení i užívání a následný bylinkový samosběr k dalšímu domácímu zpracování s využitím poskytnutých rad a informací.

Dva dny pro kováře
KDY: víkend 5. a 6. srpna od 9 hodin
KDE: Dohnálkův park, Háj ve Slezsku
ZA KOLIK: děti do 15 let za 90, dospělí za 150 a držitelé ZTP s doprovodem zdarma
PROČ PŘIJÍT: Víkendové Kovářské sonáty dospěly letos do desátého ročníku. Několik desítek kovářů budou během obou dnů na letošní téma Dokonalost pohybu měnit na kovadlině kusy rozžhaveného železa na výrobky. Diváci budou přitom sledovat i obdivovat jejich uměleckou řemeslnou tvořivost a kreativitu. Uvidí, jak tito odborníci své řemeslo mistrně ovládají. Nudit se nebudou ani děti, které si mohou vlastnoručně vyzkoušet vykovat hřebík nebo misku a pro malé děti jsou připravené vhodné atrakce. Kovářské sonáty budou mít v Dohnálkově parku děj v sobotu od 9 do 20 a v neděli od 9 do 14 hodin.

NOVOJIČÍNSKO

CANDYLAND s NFIX & CANDICE
KDY: sobota 5. srpna, od 20 hodin
KDE: Amfiteátr Skalky, Nový Jičín
ZA KOLIK: neuvedeno
PROČ PŘIJÍT: Nejsladší taneční párty, jakou Skalky zažijí. Krásné dekorace a výborné drinky, za mixem čeká nejznámější DJ duo NFIX & CANDICE. Akce se koná v rámci Novojičínského léta 2023.

Svátek dřeva
KDY: sobota 5. srpna, od 9 hodin
KDE: Amfiteátr na Horečkách, Frenštát p. R./Trojanovice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Svátek dřeva je velkou společenskou akcí. Stěžejním bodem je dřevorubecká soutěž dvoučlenných týmu. Součástí bude také doprovodný program sestávající z prezentace dřevozpracovatelských firem, zahradní techniky, ale také mnoho soutěží pro děti a soutěž rodinných týmů. Na závěr akce, v 18 hodin, se uskuteční koncert zpěvačky KACZI. Lanovka bude v provozu od 9 do 20 hodin.

225 let obce Prchalov
KDY: sobota 5. srpna, od 16 hodin
KDE: hřiště, Příbor-Prchalov
ZA KOLIK: neuvedeno
PROČ PŘIJÍT: Akci pořádají osadní výbor Prchalova, místní části Příbora, a SDH Prchalov, který má letos 101 let. V 14. 30 hodin se koná slavnostní mše, od 16 hodin začne program, ve kterém budou k vidění ukázka činnosti mladých hasičů, dynamická ukázka Českého červeného kříže,fulnekalinová ukázka. Na místě bude laserová střelnice, děti si užijí ve skákacím hradu, k večernímu tanci a poslechu zahrají Rockoví lišáci a The Syrup Kabát revival.

Harrachovské slavnosti
KDY: sobota 5. a neděle 6. srpna
KDE: zámek Kunín
ZA KOLIK: vstupné na zahradu zdarma/prohlídky dle ceníku
PROČ PŘIJÍT: Kostýmované prohlídky zámku s hudebními ukázkami v pokojích zámku 9 až 17 hodin. Volně přístupná výstava knih hraběte Františka Xavera Harracha, představení oblékání hraběnky Walburgy v zámku v 13 a 15 hodin (součást prohlídky zámku), představení Šaty dělají člověka v zahradě zámku v 14 a 16 hodin. V 19 hodin v kostele Povýšení svatého Kříže začne zahajovací koncert 10. ročníku mezinárodní Letní školy interpretace staré hudby. V době od 12 do 18 hodin budou v zámecké zahradě rokokové hry, piknik, ukázky dobové módy, stan hraběte Harracha s ukázkou hostiny a zbraní, půjčovna dětských šlechtických kostýmů, výstava obrazů barokního malíře Sidonia de Viola, tvorba barokní karikatury obličeje, ochutnávka piva značky Harrach z Velkého Meziříčí.

Promenádní koncert
KDY: neděle 6. srpna
KDE: Národní sad, Štramberk
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Promenádní koncert v Národním sadu ve Štramberku – vystoupí Stanley´s Dixie Street Band.

OSTRAVA

Naplno Fest Ostrava
KDY: 5. srpna
KDE: Dolní oblast Vítkovice, Ostrava-Vítkovice
ZA KOLIK: 3. vlna 590 Kč
PROČ PŘIJÍT: Síť festivalů Naplno Fest láká na jména Ewa Farna, Raego, Marpo, Desmod. Děti do 10 let mají vstup zdarma.

Trhy, co se hledají
KDY: sobota 5. srpna od 9 do 14 hodin
KDE: Havlíčkovo nábřeží, Ostrava, pěší zóna Malá Kodaň
PROČ PŘIJÍT: Sehraná parta prodejců se nejen pokusí uspokojit vaše chuťové pohárky, ale i zaplnit vaše domovy řemeslnými výrobky, které nemusely putovat přes celý svět do naší české kotliny. Trhy, co se hledají, fungují díky HitHit kampani, na které se sami návštěvníci podíleli. Organizátoři nabízejí i deky k zapůjčení, aby s nimi lidé mohli u řeky strávit celé ráno i odpoledne.

Hurá k rybníkům
KDY: sobota 5. srpna od 14 do 21 hodin
KDE: Rybníky pod Hurou, ulice Drůbeží, Ostrava-Výškovice
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: V revitalizovaném areálu Rybníků pod Hurou ve Výškovicích, poblíž ulice Drůbeží, bude připraven bohatý program pro celou rodinu. Pro všechny příchozí je nachystáno od 14 do 18 hodin zábavné odpoledne s řadou her a soutěží, a to včetně těch rybářských, a na přilehlé louce si budete moct užít projížďky na koni, které jsme si pro vás připravili ve spolupráci s Jezdeckým klubem Baník Ostrava. Dobrou náladu bude šířit už loni obdivovaný hastrman Hurák, který se tentokrát objeví za doprovodu své nové ženy. Od 16 do 21 hodin pak k poslechu a tanci zahraje kapela Neprak. Akci Hurá k rybníkům organizuje městský obvod Ostrava-Jih ve spolupráci s místními organizacemi Českého rybářského svazu a Českého zahrádkářského svazu.

Páteční vyjížďka Harley-Davidson Ostrava
KDY: pátek 4. srpna od 16.30
KDE: dealerství H-D Ostrava, U Stadiónu 5, Moravská Ostrava a Přívoz
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Mít motocykl Harley-Davidson není jen o tom něco vlastnit, ale i o vychutnání si okolního světa všemi svými smysly naplno, lákají organizátoři. Ať už jste pravidelným návštěvníkem Harley akcí, nebo jen občasným jezdcem, nebo dokonce úplným nováčkem ve světě Harley-Davidson – vítáni jsou všechni. První srpnový pátek se vyráží do Podhradí u Vítkova.

BRUNTÁLSKO

Dobré srdce Krnova
KDY: sobota 5. srpna
KDE: park u městských lázní
ZA KOLIK: vstup zdarma
PROČ PŘIJÍT: Protože Krnov letos slaví 770 let od založení a návštěvníkům nabídne návrat do středověku. Chybět nebude středověká vesnička, rytířský turnaj na koních, ani tradiční ukázka dravců. Také letos se akce Dobré srdce Krnova koná u příležitosti stejnojmenné dobročinné sbírky. Hlavním účelem sbírky je však již tradičně finanční podpora osoby se závažným zdravotním omezením, letos proto bude výtěžek věnován Anežce Synkové narozené v roce 1999, které byla diagnostikována dětská mozková obrna, epilepsie a slepota. Vůbec poprvé se celodenní dobročinná akce uskuteční v parku u městských lázní místo na Hlavním náměstí.

Poslední vzdor na Sovinci
KDY: sobota 5. a neděle 6. srpna
KDE: hrad Sovinec, Jiříkov
ZA KOLIK: 180 Kč, zvýhodněné vstupné 120 Kč, rodinné 540 Kč
PROČ PŘIJÍT: Akce je věnována období třicetileté války. Po oba dny, vždy v poledne, se bude konat divadelní rekonstrukce obléhání hradu švédskými oddíly v roce 1643. Chybět nebude dobové vojenské ležení nebo různá šermířská a mušketýrská vystoupení. Bohatý program bude po celý víkend plný divadelních a šermířských scének. Největší moravský hrad byl založený mezi léty 1329 – 1332 bratry z rodu Hrutoviců, rozšířený za vlády Pňovštích a Boskovických v 16. století. Většina hradeb a bastionů včetně samostatné dělové bašty byla postavena v 17. století, kdy hrad vlastnil Řád německých rytířů. Vojenský význam hradu od konce 17. století postupně klesal a v polovině 18. století byl odzbrojen.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Ladná Čeladná
KDY: pátek 4. a sobota 5. srpna
KDE: Čeladná
ZA KOLIK: jednodenní 450 Kč/dvoudenní 620 Kč
PROČ PŘIJÍT: Rodinný festival nabízí spousty hudby i další zábavy. Účinkují Richard Müller, Kašpárek v rohlíku, Laura a její tygři, Bára Poláková a další.

Pivopění - festival hudby a piva
KDY: sobota 5. srpna od 14 hodin
KDE: Frýdek-Místek, areál textilky Slezan
ZA KOLIK: Limitovaná II. vlna vstupenek za zvýhodněnou cenu 200 Kč / do vyprodání
PROČ PŘIJÍT: Festival nabídne výborné kapely i přednášky na téma pivo. Z kapel zahrají Garlands, Insania, Karel Kahovec a další.

KARVINSKO

Slavnosti guláše
KDY: sobota 5. srpna od 14 hodin
KDE: Karviná, Lodičky Dokořán, park B. Němcové
ZA KOLIK: 50 Kč
PROČ PŘIJÍT: Celý areál bude provoněn gulášem. Na místě bude i několik minipivovarů, zahrají kapely Drops a Rolling Stones Revival.

Rock Therapy 2023
KDY: sobota 5. srpna od 15 hodin
KDE: Orlová, letní kino
ZA KOLIK: předprodej 200 Kč/na místě 300 Kč, děti do 120 cm a ZTP zdarma
PROČ PŘIJÍT: Další ročník oblíbeného dobročinného metalového a rockového festivalu. Zahrají Motorband, Kreyson Memorial, Ahard, Gate Crasher a další.