Hrad Kamýk, který je známý i pod jmény Vrškamýk, nebo Hunec, je zajímavý tím, že jeho stavitelem byl český král, nejspíš Václav I., ale stavbu dokončil až jeho temperamentní synek Přemysl II. Otakar. Nejspíš proto, aby posílil prestiž své moci v dosud řídce osídlené krajině, hrad ovšem sloužil i jako královské letní sídlo, tedy něco jako předchůdce lucemburského Karlštejna.

Dominantou okolí je poutní kostel na Makové hořeDominantou okolí je poutní kostel na Makové hořeZdroj: Deník/ Tomáš Koutek

Historik August Sedláček vysvětluje dvě ze jmen hradu: „Jméno Kamýk znamená skalku neb skalnatou hůrku. Protože nic takového není při nynějším městečku, lze se právem domnívati, že prvotní osada bývala na Vrškamýku, jak i venkovský val dokazuje, a že tu býval také prvotní kostel.“

Třetí – Hunec – je prý narážkou na jméno krutého rytíře, který odtud nemilosrdně terorizoval celé okolí. Nedopadl dobře: „…Najednou se rozhrnulo křoví a několik statných mužů zastoupilo rytíři cestu. Kdo ví, co byli zač a proč pána přepadli? Muži rychle rytíře shodili z koně, zbili, okradli a nakonec zabili,“ zjistíme v článku na webu Mystika-Info.

Hnízdo kamenných lesních démonů
Jako vstup do trpasličích slují. Skalní galerie nad Liběchovem umí ohromit

Hrad byl ale zajímavý i stavebně: dva dlouhé, obdélné paláce svíraly uzoučké nádvoří, jehož čela uzavíraly branská věž a protilehlá kaple. Před tímto komplexem stávala ještě přední část, poměrně širší se dvěma obytnými či hospodářskými objekty a vstupní věží. Celek obíhal příkop a val. Zajímavým úkolem hradní posádky byl výběr cla z plavby na blízké Vltavě.

Hrad nejspíš zanikl v první polovině 14. století, kdy se vinou statických poruch nevhodně zvoleného podloží začaly části Kamýku postupně sesouvat. Jako pustý je však poprvé uváděn až v roce 1569. Dodnes jsou zachovány hlavně vnitřní zdi obou paláců a fragmenty přední části hradu.

Co vidět v okolí: Solenice – obec pod hrází Orlické přehrady, k níž se odtud dá dojít. Smolotely – ves s nepřístupným zámkem, nad ní poutní místo Maková hora s barokním kostelem a dalekým rozhledem. Svatý Jan – osada se skvostným kostelem sv. Jana Nepomuckého

Doprava: BUS Kamýk nad Vltavou (1,3 km), o vlak nezavadíte široko daleko.

Co je dobré vědět: Před hradem je „středověké“ dětské hřiště a non-stop otevřená, volně přístupná rozhledna. Je ale poměrně nízká, takže toho z ní moc neuvidíte. Na přelomu srpna a září se v obci a okolí (včetně hradu) konají historické slavnosti Kamýcké prášení.