Minaret v Lednicko-valtickém areálu je šedesátimetrová věž, která vyrůstá z nízké budovy s arkádami a věžičkami. Je zakončena typickým půlměsícem. Na tuzemské poměry jde o mimořádnou stavbu. Kulturně ani historicky sem totiž vůbec nezapadá.

Kde minaret stojí

Pro minaret bylo vybráno místo v nadmořské výšce 164 metrů v parku v Lednicko-valtickém areálu v okrese Břeclav. Vznikl podle plánů architekta Josefa Hardtmutha. K minaretu lze doplout lodí i po Zámecké Dyji nebo se svézt kočárem taženým koňským spřežením.

Z Prahy to je k němu 250 kilometrů převážně po dálnici, cesta spolkne asi 2 a půl hodiny času. Z Ostravy je to něco přes 200 kilometrů a dvě hodiny cesty. Z Brna 50 kilometrů a asi 45 minut na cestě autem.

Lednický minaret z ptačí perspektivy:

| Video: Youtube

Proč vlastně minaret vznikl

Jak uvedl místní web Lednice.cz, za stavbou minaretu stojí velký mecenáš umění a také lichtenštejnský kníže Alois Josef I. z Lichtenštejna. Ten se nejdříve zabýval myšlenkou postavit lidem v Lednici nový kostel na místě takzvaného Obecního domu.

„Proti tomuto záměru se prý mezi poddanými zvedl odpor. To knížete pobouřilo natolik, že místo kostela nechal postavit mešitu s minaretem a u obecního domu se omezil na jeho opravu,“ připomněl web Lednice.

„Pověst praví, že jeho stavba byla ‚trucpodnikem‘ knížete Aloise Liechtensteina za to, že mu obec odmítla poskytnout pozemek na výstavbu kostela,“ uvedl zase specializovaný web České dědictví UNESCO.

Jak se lednický minaret stavěl

Se stavbou lednického minaretu bylo započato roku 1797. Tedy v době, kdy tuzemští stavitelé museli prokázat mimořádné schopnosti, aby se s takto, na svou dobu složitým projektem, úspěšně vypořádali.

V první řadě museli vyřešit fakt, že minaret se stavěl na vrstvách nestabilních písků.


Nahrává se anketa ...

„Zpevnění podloží provedli najatí pracovníci pomocí pěti stovek, více než sedmnáct metrů dlouhých dřevěných kůlů. Pro rovnoměrné rozložení hmotnosti objektu na tyto kůly položili rošt z 96 silných kmenů sepjatých železnými sponami,“ popsal web Zámek Lednice.

Spodní část má osm místností bohatě zdobených na stropech, stěnách i podlaze orientálními ornamenty. Tyto práce dle soudu odborníků prováděli umělci z arabských zemí.

Samotná věž pak má tři ochozy a k nejvyššímu se návštěvník dostane samonosným spirálovitým kamenným schodištěm s 302 stupni.

Kvůli stavbě věže bylo vybudováno v tuzemsku málo využívané vřetenovité takzvané turecké lešení. „Aby tyto obavy rozptýlil, vyjel údajně jeden kaprál císařského jízdního pluku na koni po točité rampě lešení až k vrcholu minaretu, aniž by kůň projevil jakékoliv známky neklidu,“ uvedl místní web web Lednice.czFinálně hotovo bylo v roce 1804.

Čím je stavba zajímavá

K minaretu se váže celá řada dalších zajímavých informací:

  • Jedná se údajně o nejvyšší minaret v neislámských zemích a ještě před několika lety šlo o nejníže položenou rozhlednou u nás. V roce 2015 ji však o 15 metrů předčila rozhledna v Mikulčicích.
  • Stavbu nese dvanáct mohutných sloupů, přízemí splývá s okolní krajinou arkádami.
  • V prvním patře se nachází osm salónků, jehož stěny zdobí orientální motivy a moudré texty z koránu.
  • Nápis nade dveřmi zní: Není Boha kromě Alláha a Mohamed je jeho prorok.

Kdy má lednický minaret otevřeno

Lednický minaret je otevřený převážně v turistické sezoně.

Otevírací doba minaretu

  • 29. 3. - 30. 4.: út až ne 9:00 - 16:00
  • 1. 4.:  po 9:00 - 16:00
  • 1. 5. - 30. 6. : út až ne 9:00 - 17:00
  • 1. 7. - 31. 8.: po až ne 9:00 - 17:00
  • 1. 9. - 30. 9.: út až ne 9:00 - 17:00

Z nejvyššího ochozu přehlédnete celý lednicko-valtický park a za ním úrodné roviny jak na české, tak rakouské straně. „Na horizontu se objevují hradby Pavlovských vrchů či vzdálenějších Bílých Karpat,“ popsal web České dědictví UNESCO.