I přes chladno a časté dešťové přeháňky v uplynulých dnech si na letošní sezonu nestěžují v kempu Sycherák na Tachovsku. „Je pravda, že mnoho stanů v posledních dnech nepřibylo. Karavany ale najíždějí dál, i když v menší míře. Výhodou je, že máme v kempu elektrické přípojky, na které se mohou připojit a třeba si přitopit. Chatky jsou z větší části neustále zaplněné, lidé předčasně neodjíždějí a dle platných rezervací přijíždějí stále i noví návštěvníci. Mají zaplacenou zálohu a tak ji nechtějí nechat propadnout,“ říká správkyně areálu Jitka Ježková.

Ta hodnotí dosavadní sezonu jako podstatně lepší než ve stejném období uplynulého roku. „Co jsem zatím porovnávala tržby k začátku srpna, obrat je vyšší než byl vloni,“ přiznává.

V druhé polovině srpna a přelom září prý využívají chatek zejména houbaři, takže doufá, že houby po deštích začnou pořádně růst. „Také v září k nám proudí do chatek především návštěvníci z Prahy, kteří touží nasbírat si v okolních lesích na zimu houby,“ doufá Ježková. Chatky nejsou zcela zaplněny, správkyně doufá, že o víkendu se situace změní. „Pořádáme zde pro návštěvníky, ale i lidi z okolí různé společenské akce a je o ně poměrně velký zájem. Tak věřím, že někdo dorazí i tentokrát,“ vysvětluje.

Rušení rezervací nezabránil ani storno poplatek

Rozčarování z uplynulých deštivých dní neskrývá spolumajitel a provozovatel Transkempu Hracholusky Ondřej Švamberk. „První tři týdny v červenci jsme měli poměrně slušnou návštěvnost, bohužel pak se počasí pokazilo a za posledních 14 dní je zde málo návštěvníků,“ řekl Deníku. Lidé dle jeho slov v deštivém období pobyty v chatkách rušili i přesto, že museli uhradit storno poplatek.

Na lepší časy se blýská s příznivou předpovědí, kdy by už od víkendu mělo být opět teplé slunečné počasí. „Rezervace do chatek opět postupně přibývají, často volají i lidé jen ohledně informací, zda-li máme místo na stan či karavan, tak snad se o víkendu kemp zase zaplní,“ doufá Švamberk.

V areálu je možnost pronajmout si pro stany a karavany elektrickou přípojku. Transkemp Hracholusky začíná sezonu již v dubnu a končí ji pravidelně až v říjnu, kdy sem přijíždí už většinou jen zahraniční klientela. Přesto má kemp dle provozovatele v současné době asi o dvacetiprocentní pokles tržeb oproti uplynulému roku.

Také provozovatele autokempu v Anníně v Pošumaví trápí počasí, které odrazuje návštěvníky, kterých rapidně v srpnu ubylo. „První polovina sezony byla dobrá, ale jakmile přišlo chladné a deštivé počasí, tak je to špatné. Předtím jsme měli zaplněnost okolo 83 procent, nyní je to minimum. Lidé pobyty odhlašují a ti, kteří sem přijeli s obytným vozem nebo jen pod stan, tak odjížděli. A není divu, měli jsme zde přes den i pouhých 13 stupňů, v noci 7 stupňů,“ řekl provozovatel Josef Bureš, který doufá, že by ještě někdo mohl přijet, pokud se zlepší počasí, jak slibují předpovědi.

„Už to ale spíš vidím na prodloužené víkendy. U nás byla největší sezona většinou tak do 15. srpna, tak uvidíme, zda se to ještě zlepší. Jindy jsme v tuhle dobu měli tržby mnohem větší, letos je špatné počasí,“ dodal Bureš.

Jakmile se ve čtvrtek počasí zlepšilo, kempy poblíž Šumavy se opět začaly plnit turisty, kterých byla Šumava opět plná.

Na skalní příznivce je spoleh

V ejpovickém kempu Diana se stará Martin Neckář o pohodlí hostů už čtyři roky: „Po smutném covidovém čase je to letos lepší, i když občas do toho hodí vidle nepřízeň počasí. Ovlivňuje především víkendové návštěvníky pod stany.“ V areálu u jezera se líbí i sportovcům. Konaly se tu republikové závody v cyklistice a před pár dny šampionát ve wakeboardingu na vodní ploše. Lokalitou navíc prochází mezinárodní cyklostezka, kde výrazně přibývá zahraničních jezdců.

Ve Veselém Habru nad Volduchy letos zatím napočítali o třetinu méně hostů než v letech minulých. „Jsou tu ale opět ti skalní návštěvníci. Hodně v karavanech, modernizovaných chatkách, ale mladí se vracejí ke klasickému stanování,“ rozdělil se o postřehy provozovatel Vlastislav Veselý. Nyní se věnuje i táborníkům a na 8. 9. si kemp zamluvili majitelé i fanoušci vozů Opel. 

Lesní areál si oblíbili školáci pro třídní loučení, zatímco v září jsou hlášené slučovací akce.