S výjimkou prvního týdne covidové uzávěry škol v březnu roku 2020, se besedy konají každý den školního vyučování v celé České republice. Vyučující z více než pěti set základních a středních škol, které se projektu účastní, považují za hlavní přednost projektu kromě jeho vzdělávacího obsahu a vyváženosti a objektivity informací, především osobní přístup lektorů a lektorek a jejich schopnost navázat bezprostřední kontakt. „Některé jiné besedy, a to i draze placené, bývají nudné a děti to dávají najevo, bývá to monolog a žádné dotazy, protože se těší, až bude konec. Nevím, jak to dělají, ale s těmito besedami je to úplně jinak“, řekl o besedách Energie – budoucnost lidstva Jan Dufala, učitel informatiky a fyziky na Obchodní akademii ve Vlašimi.

close Lektor přijel z Ostravského VUT. info Zdroj: Martina Drábková zoom_in Lektor přijel z Ostravského VUT.

Také podle Ladislava Kříže, mluvčího elektrárenské společnosti ČEZ, díky jejíž podpoře jsou besedy pro školy bezplatné, je tento způsob komunikace s mladými lidmi důležitý i kvůli inspirativnímu osobnímu kontaktu s lektory a lektorkami, kteří jsou nejen nadšenými a zasvěcenými propagátory techniky a přírodních věd, ale i skutečnými odborníky. Lektorský tým tvoří lidé z energetické praxe, učitelé z technických vysokých škol a vědečtí pracovníci z výzkumných ústavů. Byly mezi nimi i tak významné osobnosti, jako profesor František Janouch, světově známý český fyzik, popularizátor vědy a zakladatel Nadace Charty 77, jeden z průkopníků vzdělávání v oblasti jaderné fyziky na československých vysokých školách profesor Bedřich Heřmanský, mezi prvními lektory projektu byl od jeho začátku i tehdejší operátor reaktoru temelínské elektrárny a dnešní člen představenstva společnosti ČEZ Bohdan Zronek, který vedl téměř čtyři stovky besed. Učitelé zdůrazňují, že při popularizaci technického vzdělávání, což je jeden z hlavních cílů projektu, je velice důležitá také ochota lektorů a lektorek diskutovat a hledat odpovědi na každou otázku.

Učitelka fyziky Jana Pecinová z Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi oceňuje schopnost odpovídat na otázky srozumitelně a s ohledem na věk a znalosti studentů. Tomáš Hejl z agentury Porta Educa, která besedy organizuje, v souvislosti s tím upozorňuje, jak se dotazy mění v závislosti na aktuální době. „Po Fukušimě byla nejčastější otázka, jestli může vybuchnout Temelín, dnes se studenti spíš ptají, jak velké je riziko havárie jaderné elektrárny v důsledku vojenského konfliktu. Oblíbené je taky téma kdy už konečně budeme mít jadernou fúzi, aktuálně často odpovídáme na otázky týkající se fotovoltaických elektráren a jejich ceny. Občas řešíme i poněkud bizarní otázky typu proč nestřílíme jaderný odpad do vesmíru, nebo jestli by se dala vyrábět elektřina teplem ze spalování mrtvých těl“. Besedy je možno ZDARMA objednat na: info@portaeduca.cz