Celý novohradský areál koupili v roce 1997 manželé Petr a Magda Kučerovi a bez jakýchkoliv veřejných peněz a dotací se jim od té doby podařilo zrekonstruovat a opravit nejen většinu budov rozsáhlého areálu, ale i anglický park, italskou zahradu, vybudovat zelený labyrint, zeleninovou a vodní zahradu, jelení a dančí oboru nebo zelené divadlo.
Zámek je tak i díky krásnému pečlivě udržovanému areálu nazýván Českým Versailles nebo přirovnáván k vídeňskému Schönbrunnu.
V budově staré sýpky najdete muzeum motokol, v jiné pak galerii anglických klobouků, cesty lemují sochy slavného Matyáše Brauna.
Krásně a citlivě je zrestaurováno všech čtrnáct zastavení křížové cesty. Ta vede až k pozůstatkům starého hradu.
V parcích a zahradách kvetou od časného jara až do pozdního podzimu vilíny, lýkovce, azalky, rododendrony, šeříky i spousta jiných vzácných dřevin.
Rájem včel, čmeláků a motýlů jsou pak levandule, komule, třapatky a celá nepřeberná řada jiných trvalek.
Pěstitelé i ti, kterým není zahradničení blízké, pak jistě ocení ztvárnění zeleninové a produkční zahrady, v níž naleznou nejen cibuli, česnek, mrkve, nebo rajčata a papriky, ale také třeba fíkovníky nebo mandloně.
Díky nesmírnému nasazení a každodenní péči majitelů je dnes celý zámecký areál včetně zámku přístupný veřejnosti, konají se zde svatby, koncerty, firemní akce, posedět můžete v příjemné restauraci nebo stylové kavárně.
Není žádnou výjimkou potkat majitele zámku při stříhání živých plotů nebo sekání trávníků. Oprávněně dnes patří novohradský zámecký areál k nejnavštěvovanějším destinacím v Pardubickém kraji.
Pokud tedy zavítáte při svých toulkách naší krásnou zemí do Východních Čech, určitě se zde zastavte.
Karel Machyl