Jako za časů našich babiček a prababiček se cítily ženy v Hlubočci. S hezkým nápadem přišla paní Anička Tvarůžková, která pozvala ženy z obce, aby si zavzpomínaly při draní peří na časy dávno minulé.

Na farmě rodiny Tvarůžkových se tak uskutečnilo draní peří, kdysi hojně rozšířená činnost ve všech českých a moravskoslezských vesnicích.

Peří na draní musí být pořádně suché, aby šlo dobře drát. Po hrstech se vyndává na stůl před dračky a ty derou a derou. Do ruky vezmou hrst peří a ručně otrhávají peříčka na samotnou pápěrku. Sedrané peří podstrkují pod překlopené mísy, aby se nesmíchalo s nesedraným. Pápěrky se házejí na zem pod sebe.

Draní peří je docela pěkná dřina, z jedné husy je maximálně 500 gramů hrubého peří po jednom podškubání. Na jeden opravdu poctivý polštář jsou potřeba 2 kilogramy sedraného peří. Na pořádnou peřinu pak musíte mít připraveno 4-5 kilogramů čistého peří.

I proto je taková poctivá výbava na spaní z husího peří opravdu velmi cenná. Ženy z Hlubočce si hezky popovídaly a jisté slečně připravily výbavu jako naše babičky za časů dávno minulých.

Milan Nedvídek