Dokumentární filmy tvůrců z celého světa diváky zavedou na nejrůznější místa planety.

„Letošní festival Jeden svět bude v mnoha ohledech specifický. Pokud se uvolní restrikce k omezení šíření nákazy a lidé se budou moci shromažďovat, proběhne na terase Obecního domu v Opavě, kde uvedeme pět vybraných snímků letošního festivalu. Z pestré nabídky už opavská komise vybrala čtyři snímky, o pátém rozhodne v nejbližší době,“ sdělila Vladana Kašpar Fuchsová, koordinátorka festivalu.

Obecní dům v Opavě.Obecní dům v Opavě.Zdroj: Deník / VLP Externista

 Loňským mottem festivalu Jeden svět se stalo rčení „Až naprší a uschne,“ které reflektovalo projevy environmentální krize v kontextu krajiny a role člověka v ní. Letošní motto „Vypadáváš“ se inspiruje současnou dobou, kdy přesun do digitálního světa zvýraznil společenské nerovnosti a člověk může často ze sítě i virtuálního života tak zvaně „vypadnout“.

 „I když současná situace kultuře stále nepřeje, věříme, že bude příznivější a zájemcům budeme moci v rámci festivalu nabídnout už off-line nejen zajímavé snímky, například australský dokument Ponor o potápění v hlubokých ledových vodách Islandu nebo dánský snímek Jak se staví hora o futuristické spalovně odpadu, ale také besedy se zajímavými hosty z našeho regionu,“ říká Marcela Mrózková Heříková, ředitelka Opavské kulturní organizace. Zaměření hostů festivalu pak bude korespondovat právě s vybranými snímky.

Připravena je však i online verze festivalu, která nabídne na sociálních sítích dokumentární snímky i doprovodnou aktivitu. „V současné době připravujeme aplikaci Tourstories ve které vytváříme lidskoprávní procházku s názvem Zapomenuté příběhy židovské Opavy. Ta zavede zájemce spolu s historickým výkladem třeba do opavské synagogy, která byla vypálena během Křišťálové noci v roce 1938 nebo na židovský hřbitov v komplexu Městského hřbitova na Otické ulici,“ prozrazuje Simona Juchelková, koordinátorka festivalu.

Vstupné: Vstupenka na celý festival bude stát 240 korun, jednodenní 110 korun, na jednu projekci 80 korun, návštěvníci školních projekcí zaplatí 50 korun. Lidé s průkazy ZTP či ZTP+P budou mít padesátiprocentní slevu na veškeré projekce, které festival pořádá, studenti pak budou mít třicetiprocentní slevu na projekce pro veřejnost.

Petra Špornová