Letos slaví objev Tutanchamonovy hrobky přesně sto let. První část výstavy je koncipována tak, jak hrobku před 100 lety Howard Carter postupně objevoval. Je zde přesně rekonstruována původní nálezová situace v momentě otevření hrobky.

Toto uspořádání je zcela jedinečné, protože žádné muzeum světa nevlastní celou kolekci faraonova pokladu. Na výstavě v Brně je to možné, protože na ní jsou vystaveny dokonalé repliky, které vznikly pod dohledem mezinárodně uznávaných odborníků v řemeslnických a uměleckých dílnách přímo v Egyptě.

Slovenská strela na nádraží Ostrava střed v pátek 6. května 2022.
FOTO: Slovenská strela byla ozdobou nádraží v Ostravě

Výstavní plocha má více než tři tisíce metrů čtverečních. Pro dětské návštěvníky jsou hned u vchodu připraveny karty faraonů a egyptských bohů, které uvidí na výstavě. Přímo v expozici si potom děti na dětské stezce mohou razítkovat tajenku do velké hrací karty.

Zároveň jsou pro školní výpravy na stránkách výstavy studijní materiály k vytištění. A pro všechny návštěvníky je k dispozici zdarma zvukový průvodce ve velmi podrobné verzi pro dospělé návštěvníky a také ve zjednodušené dětské verzi.

Sobotu zaměřenou na portrétní fotografii vystřídalo v neděli téma glamour a móda.
Do Starého Města za Lodí naděje aneb Jak čerpat ze zkušeností Roberta Vano

Tento průvodce ve sluchátku provede návštěvníky formou objevitelského příběhu Howarda Cartera celou výstavou. Díky němu návštěvníkům neunikne žádný detail výstavy a zároveň se dozvědí další informace, které nejsou součástí tištěných textů a popisků na výstavě.

Tutanchamon byl 11. faraonem 18. dynastie, vládl celkem devět let a zemřel v pouhých 18 letech pravděpodobně v důsledku zranění. Spekuluje se o tom, že faraon byl vášnivým lučištníkem a brázdil pouště Egypta na voze taženém koňmi.

Výšlap na Tři kameny.
Tip na výlet: Výšlap na Tři kameny. To je Praděd a Dlouhé stráně jako na dlani

A právě při tom pravděpodobně došlo k úrazu. Jak to bylo doopravdy, nevíme, ale nádherné luky a šípy i zlatý vůz si mladý faraon vzal s sebou na věčnost. Všechny tyto exponáty uvidí návštěvníci v expozici.

Na faraonovu předčasnou smrt nebyl jeho dvůr připravený a nebyla dokončena ani královská hrobka, proto byl Tutanchamon pohřben do nekrálovské hrobky v Údolí králů, která díky své nenápadnosti odolávala pozornosti starověkých vykradačů hrobů, ale i archeologů.

Historie skateboardingu.
FOTO, VIDEO: Historie skateboardingu. Svoboda za komunismu, touha být výjimečný

Faraonovy zlaté rakve a ikonická zlatá maska čekaly na své objevení více jak tři tisíce let. Všechny tyto jedinečné zlaté artefakty jsou součástí výpravné expozice výstavy.

Koutské a Zabřežské louky.
FOTO: Koutské a Zabřežské louky. Stezky ideální pro kola, kočárky i bruslaře