Weisshuhnův kanál byl postaven na popud Carla Weisshuhna, majitele papírny v Žimrovicích a také pradědečka známé spisovatelky Joy Adamsonové, autorky příběhů o lvici Else. Stavba probíhala v letech 1890 až 1891, má délku 3,6 km a najdeme zde tři ve skále ražené vodní tunely (z toho jeden má délku 45 metrů, je vyražen pod kopcem Kozí hřbet a tvoří začátek kanálu) a dva akvadukty.

Celý podnik rodiny Weisshuhnů se na konci 19. století skládal ze řady mlýnů a pil v oblasti od Kružberka po Opavu, několika břidlicových lomů a od roku 1884 statku v Melči a lázní Jánské Koupele.

Severomoravské Toskánsko je mírně zvlněnou krajinou se spoustou polí, luk a hlubokých lesů.
Kam na výlet? Údolím břidlice se dostanete do severomoravského "Toskánska"

Mimo všechny tyto podnikatelské aktivity se chtěl Carl věnovat těžbě zlata a proto spolu se svými syny navštívil několikrát studijně USA. Na těchto cestách se spřátelil s Thomasem Edisonem a prohloubil svůj vztah k pokroku. Toto se promítlo do skutečnosti, že byl v roce 1910 prokazatelně prvním vlastníkem automobilu na Opavsku a v roce 1911 vytvořil projekt přehrady na řece Moravici, která měla shodou okolností stát téměř na stejném místě, kde dnes stojí kružberská přehrada.

Eva Raidová

Máte tip na okouzlující místo, kam byste poslali na výlet i další turisty? Podělte se o něj! Pošlete nám fotografie a popis místa na e-mail: tipy.morava@denik.cz. My vše uveřejníme na našem webu v rubrice Čtenář reportér i v tištěné podobě Deníku.

Děvčata 8-11 let, Mistryně České republiky 2022.
Děvčata z MK Ballerisimo Hlučín jsou Mistryněmi ČR 2022 v mažoretkovém sportu
Velké Losiny nabízejí dobroty, které si můžete sníst v překrásném zámeckém parku.
Kam na výlet? Z velkolosinské pralinkárny s plným břichem do zámeckého parku