Židovští průmyslníci a podnikatelé hýbali českou, moravskou i slezskou ekonomikou již od 10. století. Přijďte se seznámit s těmi nejvýznamnějšími. Na co se tedy můžete těšit? Vašemu zraku a sluchu jistě neunikne zpívající průvodce v obleku rabína, pan BTh. Tomáš Sedlák, a vaše chuťové a čichové buňky ocení chutnou krmi či nápoje (vína a mošty) v košer kvalitě.
Synagoga v Krnově zůstala jako jedna z mála synagog v českém pohraničí uchráněna před vpálením během tzv. křišťálové noci na podzim 1938. Patří mezi tři dosud existující synagogální stavby v Moravskoslezském kraji (vedle Nového Jičína a Českého Těšína), přičemž pouze u ní byl zachován její původní vzhled a tím i historická hodnota. Byla vybudována v letech 1870-1871 krnovským stavitelem Ernestem Latzelem.
Objekt synagogy přestal sloužit bohoslužbám na sklonku roku 1938 poté, co obsadila Krnov německá armáda. V době druhé světové války sloužila budova jako městská tržnice. Je zde nyní instalována výstava fotografií pana Jindřicha Buxbauma.
Eva Raidová
Do rubriky Čtenář reportér může přispět kdokoliv, kdo rád fotografuje, píše, zajímá se o aktuální dění a je ve správný čas na správném místě. Své snímky, texty i krátká videa můžete posílat prostřednictvím webového formuláře nebo na e-mail: tipy.morava@denik.cz. Děkujeme!