V tělocvičně ZŠ Vrchní a na sjezdovkách Karlovského areálu v Jeseníkách se konala třetí projektová mobilita v rámci projektu Team Spirit, financovaného právě z programu EU Erasmus+. Děti z polské, řecké, turecké a české školy dostaly příležitost vyzkoušet si různé inkluzivní hry i sportovní aktivity, do kterých se zapojili též děti s postižením z opavské základní školy Dostojevského.

Na programu byl goalball/torball, floorbal, boccia, tandemová kola a joy run aktivity. Celá skupina pak společně odjela do Karlova pod Pradědem, kde si účastníci na tamních sjezdovkách zalyžovali. Postižené děti je sjížděly na monoski a zdravé na klasických lyžích.

Ostroj Opava.
Těžký rok nezabránil společnosti Ostroj Opava investovat

Děti z Turecka a Řecka ještě nikdy na lyžích nestály a v Karlově měly svou lyžařskou premiéru. Byl to pro ně rozhodně atraktivní zážitek a svým způsobem handicap, se kterým se však vypořádaly nad očekávání rychle. K velkému překvapení všech přítomných potřebovalo malí Turci a Řeci pro zdolání sjezdovky Express jen pouhé dva dny.

Z nich jedno odpoledne strávili na baby svahu a druhý den si to už svištěli po velké sjezdovce. Program mobility byl ještě doplněný o společné přednášky na téma inkluzivních sportů v jednotlivých zemích a další zábavné rozvojové aktivity. Po jeho ukončení si účastnící odváželi domů celý ranec zbrusu nových dojmů a zážitků. V další společné mobilitě bude hostitelem škola v řecké Soluni.

Jitka Hrušková