Desetičlenná parta kluků a holek společně s ředitelem školy Janem Škrabalem a filmovým lektorem Drahomír Streitem přijala pozvání ministra kultury Martina Baxy, který chtěl ocenit jejich světový úspěch, kterého dosáhli s dokumentárním filmem Zapomenutá generace.

Snímek zachycuje očima devítiletých dětí tři školní roky, které byly ovlivněny pandemií Covid-19. Dokument zaujal filmové odborníky u nás i v zahraničí a získal ocenění na čtyřech tuzemských a třech mezinárodních festivalech.

Ilustrační foto.
Řidič pod vlivem pervitinu ujížděl v Opavě policistům. Havaroval, byl v pátrání

Absolutním vrcholem byl úspěch na prestižním světovém filmovém festivalu Childrens International Film Festival of Wales, kde získal dva evropské „Oscary“, a sice hlavní cenu za nejlepší dokumentární film mezi profesionály a hlavní cenu za nejlepší scénář v kategorii 7-12 let.

Hlavními tvůrci úspěšného filmu byli Lukáš Vaida, Ondřej Mik, Robert Gilík, Michal Matula, Lucie Kavanová, Julie Ratajová, Teodor Adamec, Timothy Hermsen a další dvanáctka dětí. Setkání u ministra kultury Martina Baxy proběhlo v příjemné atmosféře, kdy mladí filmaři se zaujetím vyprávěli o vzniku filmu, zážitcích z festivalu ve Walesu, o tom, jak prožívali covidovou dobu a dalších plánech.

„Díky za dnešní bezprostřední setkání se skvělými mladými lidmi – filmaři ze Základní škola Opava, Englišova 82. V rámci mediálního kroužku vytvořili pod lektorským vedením Drahomíra Streita úžasný dokumentární film „Zapomenutá generace“.

Ilustrační fotografie.
Kdo pochybil? Důchodkyně z Opavy žije jako v pravěku, už týden je bez elektřiny

Silnou podporu měli filmaři také od ředitele školy Jana Škrabala, Město Opava finančně podpořilo jejich cestu na filmový festival do Walesu, kde snímek získal zlaté sošky v kategoriích nejlepší dokumentární film mezi profesionály a nejlepší scénář.

„Jsem někde v hloubi duše stále učitel a vždy mám velkou radost, když vidím u mladých upřímnou radost z poznávání a schopnost vnímat sílu tvořivosti a umění. Ve filmu jde o složité téma jedné generace a způsob, jak se děti k této zkušenosti postavily, může být inspirací,“ uvedl při setkání ministr kultury Martin Baxa.

Na závěr setkání absolvovala opavská parta z Englišky prohlídku Nosticova paláce, kde měli možnost nahlédnout do každého zákoutí sídla Ministerstva kultury. A to se dětem moc líbilo. Navíc setkání s panem ministrem kultury Martinem Baxou bylo jejich dalším silným osobním zážitkem.

Muž skončil na záchytce.
Umělec pod parou. V centru Opavy maloval po sloupech, skončil na záchytce

Po přijetí primátorem města Opavy Martinem Navrátilem, návštěvě hejtmana Moravskoslezského kraje Jana Krkošky, setkání s ministrem školství Mikulášem Bekem a senátorem Herbertem Paverou v Senátu je to další z významných setkání a ocenění jejich tvorby.

„Na začátku bylo nadšení dětí filmovat, touha natočit a vyprávět vlastní příběh a vytvořit něco, co je a druhé potěší. Za to byli odměněni. U důležitých věcí v životě musíte být ve správnou chvíli na správném místě. A když jste dobrý vypravěč, dočkáte se něčeho mimořádného. To je přesně příběh mých malých filmařů a jejich dokumentu Zapomenutá generace. Jejich radost z ocenění byla veliká, zážitky z festivalu ve Walesu byly mimořádné a jejich setkání s významnými politiky a vidět při návštěvě Senátu vystupovat prezidenta republiky Petra Pavla, jsou pro ně nezapomenutelné okamžiky, které zůstanou navždy v jejich paměti,“ uvedl jejich filmový lektor Drahomír Streit.

A jejich filmařská cesta nekončí. Na konci února přijali pozvání hejtmana Moravskoslezského kraje Jana Krkošky, se kterým se sejdou v Ostravě na hejtmanství.