Desátý ročník prestižní Ceny Díky 2022 – Srdce na dlani se koncem minulého týdne uskutečnil v sále purkmistrů Obecního domu.

„Ceny bývají přiznávány na základě návrhů našich členů a následném rozhodnutí. Výborného partnera jsme k tomu získali v osobě řezbáře Břetilava Tvarůžka, který nám tyto ceny, představující dřevěné srdce na dlani, vyrábí,“ říká současný prezident opavských rotariánů Alexandr Vovk.

Studentky a spolupracovnice Koridoru UA Barbora Mludková a Eva Kotrlová, Yelizaveta Pruska a Pavel Helan. 
Advent v kostele sv. Janů své poslání naplnil

Předával je oceněným spolu s guvernérem distriktu Rotariánského klubu pro Česko a Slovensko Georgem Podzimkem, sekretářem distriktu Janem Krejčím a náměstkem opavského primátora Vladimírem Schreierem. Součástí slavnostního programu byl koncert Pěveckého sboru Slezské univerzity.

Kdo si letos zaslouženou cenu převzal?

Běloruska Tamara Iskrytskaja, která přijela studovat do Ostravy na VŠB a už tu zůstala. Vyvíjí dobrovolnické aktivity a každoročně organizuje i společný projekt Rotary klubů. Petra Novotná je manažerkou hotelu Belaria v Hradci nad Moravicí. Aktivně pomáhá organizovat rotary tábor pro hendikepované, kterým zajišťuje kromě běžných potřeb i nadstandartní služby a pružně reaguje na vzniklé situace.

Ve frenštátském aquaparku došlo při zazimování technologie na údržbu vody ke špatné manipulaci s tlakovou lahví s plynným chlorem, který následně začal unikat do ovzduší. To byl námět taktického cvičení v Aquaparku Frenštát pod Radhoštěm.
OBRAZEM: Takhle probíhá cvičení hasičů, které prokazuje jejich velkou součinnost

Majitelka proslulé cukrárny Ludmila Jařabová se zapojuje nejenom do aktivit klubu Rotary. Na zmíněném táboře se aktivně účastnila programu, darovala suroviny a s táborníky tvořila krásná díla z marcipánu. V případě potřeby ochotně zaskočila za chybějící asistenci, loni na Mikuláše pomáhala při výrobě sladkých dobrot a perníčků v Oticích a svými perníky i marcipánem přítomné doslova nadchla. V neposlední řadě navíc prosvětlila podzim života svého rotariánského kolegy. 

Michal Komárek je místostarostou Stěbořic, starostou jamnických hasičů a patriotem tělem i duší. Ke své práci umí přidat i kus sebe, je velmi pracovitý, dá se říci až workoholik a díky tomu má vždy všechno promyšlené „na jedničku". Jde například o rozhlednu Šibenice, kde strávil spoustu hodin práce na projektu i při samotné realizaci jak rozhledny, tak i workoutového hřiště, které se u ní nachází.

Adventní kalendář projektu Se Sokolem do života.
Adventní kalendář Sokola je plný pohybových a kreativních úkolů

Manželé Andrea a Svatopluk Rychlí vytvořili ve Vršovicích na svém pahorku Brdlice dílo s názvem Zahrada Svatý Medard. Unikátní projekt je ideálním místem volnočasových aktivit a relaxace pro širokou veřejnost. Tvoří ji altánek, jezírko s vodopádem a lavičkou, socha na zvoničce se zvonem a dětské hřiště. Je atraktivní nejenom pro místní obyvatele, navštěvují ji i zájemci z Raduně, Opavané a další obyvatelé širšího okolí Slezska azájemci z Polska. Manželé Rychlí stále pracují na jejím rozšíření rozšíření a překvapují novými nápady. Posledním letošním oceněným je Jan Raida. Bývalý dlouholetý starosta Litultovic je pro opavský Rotary klub velkým přínosem a s vervou se účastní všech jeho projektů. Často bývá i jedním z jejich hlavních nositelů a vyniká laskavým, kamarádským, a hlavně lidským přístupem.

Jitka Hrušková

Lánský vrch láká na turistickou kuriozitu
FOTO: Ze Žulové na Lánský vrch za posezením s obry. Podívejte se na tu parádu
Slezská univerzita v Opavě pořádala ve středu 16. listopadu 2022 pro své posluchače univerzity třetího věku výlet, který obsahoval návštěvu zámku Hošťálkovy, Flemmichovy vily a pivovaru Nachmelená opice.
Nechte se pro výlet inspirovat univerzitou a navštivte zámek, vilu i pivovar