V Markvartovicích, obci s mimořádně hustou dopravou, už energetici před časem přispěli na osvětlení Oranžového přechodu. „To nám hodně pomohlo, stejně jako teď příspěvek na radar. Ke škole a školce se z obou stran sjíždí z mírného kopce, což řidiče přirozeně svádí k překračování rychlosti,“ vysvětlil starosta Markvartovic Pavel Myslivec a dodal, že z jednoho směru obec nainstalovala radar už dříve. „Zafungovalo to, proto jsme se rozhodli sehnat peníze ještě na radar z druhého směru, což se nám díky dobré spolupráci s Nadací ČEZ povedlo,“ řekl Pavel Myslivec.

close Instalace radarů v Markvartovicích a Mokrých Lazcích na Opavsku. info Zdroj: Vladislav Sobol zoom_in Instalace radarů v Markvartovicích a Mokrých Lazcích na Opavsku.

 V Mokrých Lazcích je naopak škola u rovného úseku silnice, na které je ve srovnání s Markvartovicemi provoz minimální. Právě toto zdání bezpečnosti mnohé řidiče ukolébá a nepovažují za nutné po příjezdu do obce brzdit. „Nové zařízení nám hodně pomohlo. Většině řidičů je sice jasné, že se nejedná o oficiální radar, který by rozdával pokuty, přesto funguje jako dobrý preventivní prvek. Hned v prvních týdnech po instalaci radaru se rychlost automobilů výrazně snížila,“ řekl starosta obce František Šteyer. „Záleží nám na každé možnosti, jak v lokalitě zvýšit bezpečnost. Na této silnici totiž nemůžeme vybudovat chodník, protože komunikace nemá požadovanou šířku,“ vysvětlil František Šteyer.

 Investice do bezpečnosti je pokračováním dlouhodobé spolupráce energetiků a obou obcí, ve kterých provozuje veřejné osvětlení společnost ČEZ Energetické služby. „Naše osvětlení vlastně také přispívá k bezpečnosti na silnicích, proto jsme rádi, že jsme mohli jako dobří sousedé náš příspěvek k bezpečnosti zejména dětí ještě prohloubit,“ řekl generální ředitel společnosti Jiří Ševčík.

 Vladislav Sobol