Kuchyň používáme každý den hned několikrát. Linku je proto třeba setřít po každém použití. Stačí na to jednorázové vlhčené ubrousky nebo utěrka z mikrovlákna. Jednou týdně je ale potřeba, abychom si udělali - kromě běžné domácí práce jako je mytí nádobí, vynášení odpadků a vytření podlahy - čas i na důkladný úklid kuchyně. Důležité pravidlo je začínat vždy ze shora dolů, abychom si neznečistili už uklizená místa a prach a špína nám pak nepadaly do polic, zásuvek, spotřebičů a na podlahu.

Organizace a úklid kuchyně:

| Video: Youtube

Jak pravidelně čistit kuchyňské skříňky

Otřeme nejprve vrchní skříňky, kde se nejvíce usazuje prach. Pokud sem natáhnete plastovou fólii a při každém úklidu ji vyměníte za čistou, usnadníte si práci a ušetříte čas s drhnutím zažrané špíny. Pokud zde máme vystavené vázy, džbánky a další dekorace, umyjeme je, nebo vyleštíme prachovkou.

Průvodce úklidem kuchyně:

Na dvířkách kuchyňských skříněk se usazuje mastný film z páry připravovaných pokrmů. Mohou tu ulpívat otisky rukou a to bez ohledu na to, zda jsou ze dřeva, skla, laminátu nebo lakovaného dřeva.

„Nejen, že to působí neesteticky, ale špinavé povrchy skříněk se mohou rychle stát přenašeči bakterií,“ uvedla v časopise Good Housekeeping ředitelka úklidové laboratoře Good Housekeeping Institute Carolyn Forté. Přidala také tip na pět kroků, jak postupovat, aby kuchyň vypadala čistě.

 1. Na hadřík naneste čistící prostředek proti mastnotě nebo směs saponátu a vody. Ujistěte se, že je hadřík vlhký a ne příliš mokrý.
 2. Otřete obě strany dvířek. Zvláštní pozornost věnujte úchytům a zásuvkám, kde pravděpodobně najdete mastné otisky prstů.
 3. V případě zažrané špíny u skříněk nad sporákem vydrbejte houbičkou a otřete dočista.
 4. Z dvířek důkladně otřete vlhkým hadříkem zbytky čisticího prostředku.
 5. Vyleštěte do sucha hadříkem z mikrovlákna.

Nahrává se anketa ...

Jak hloubkově čistit kuchyňské skříňky

Několikrát do roka je třeba vyčistit důkladně i vnitřek kuchyňských skříněk a zásuvek s příbory, ve kterých se postupně nahromadí drobky i prach. Začněte od horních skříněk a postupujte dolů.

 • Skříňku nebo zásuvku zcela vyprázdněte.
 • Vlhkým hadříkem z mikrovlákna otřete vnitřek včetně polic a zadní strany skříňky.
 • Vyčistěte úchyty, kování i drážky, kde se usazuje prach a mastnota. „U malých štěrbin, kam se hadříkem nedostanete, můžete využít starý zubní kartáček,“ radí ředitelka úklidové laboratoře Carolyn Forté.
 • Skříňky vyleštěte do sucha a nádobí a všechny věci do nich narovnejte zpátky.

Jak často čistit kuchyňské skříňky

 • Denně: Pokud při vaření něco postříkáte nebo polijete, je třeba to co nejdříve setřít vlhkým hadříkem.
 • Týdně:  Jednou týdně otřete vnější část skříněk čistícím prostředkem.
 • Dvakrát ročně: Při velkém úklidu na jaře a na podzim si kuchyňské skříňky zaslouží důkladné vyčištění, kdy z nich vše vyndáte a vyčistíte vnitřky i vnější stranu každé skříňky.

Na co dávat pozor

Při čištění kuchyňských skříněk se vyhněte používání agresivních chemikálií. „Bělidla a jiné silné čisticí prostředky mohou způsobit skvrny, změnu barvy a dokonce ztrátu strukturální integrity dřeva,“ varují profesionálové z úklidové služby Cleaning Authority.

close Kuchyňskou linku je třeba udržovat stále čistou. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Kuchyňskou linku je třeba udržovat stále čistou

Skleněná dvířka skříněk, na kterých ulpívají otisky prstů a prach, je možné vyčistit směsí stejných dílů vody a octa nebo vody a saponátu, podle toho, čemu dáváte přednost. Jen při mytí netlačte příliš silně, aby vám sklo neprasklo.

Na co při úklidu kuchyně nezapomenout

Na obklady za kuchyňskou linkou a sporákem můžete použít houbičku na nádobí namočenou ve vlažné vodě s prostředkem na mytí nádobí. Můžete použít také vodu s octem, který dobře rozpouští mastnotu.

Pokud je ve vaší kuchyni nepříjemný zápach i po vynesení odpadků, je třeba vymýt odpadkový koš. „Odpadkový koš si vezměte do vany a pořádně ho vydezinfikujte, vystříkejte, vymyjte, a vysušte“ doporučuje iReceptář. Můžete také zkusit nasypat na dno jedlou sodu.

Úklid kuchyně:

| Video: Youtube

Misky na jídlo a vodu vašeho mazlíčka můžete umýt ručně jarem a horkou vodou, nebo v myčce na nádobí.

„Důležité je ale mýt je každý den, abyste odstranili veškeré zbytky jídla, protože mohou zadržovat bakterie a choroboplodné zárodky škodlivé pro vašeho mazlíčka,“ varují profesionálové z úklidové služby Cleaning Authority.