Pocit, když se z madla kuchyňského náčiní odlepí etiketa, která se následně při používání lepí na dlaně, není zrovna příjemný. Odstranit zbytkové lepidlo však není vždy snadné. Běžný mýdlový čistič na něj nestačí, písek často také ne, a navíc může abrazivní složka povrch předmětu i nenávratně poškodit. Jak ale odstranit zbytky lepidla účinně a bez poničení čištěného povrchu? Olejem! Čištění mastnou substancí je snadné, šetrné, a navíc nehrozí poškrábání materiálu.


Nahrává se anketa ...

Olej jako skvělý čistič

Mnoho výrobků od kosmetických produktů přes výrobky k péči o osobní hygienu až po doplňky do domácnosti je opatřeno samolepicí etiketou. Na některých výrobcích ničemu nevadí, u jiných je potřeba ji před použitím sundat – typicky u kuchyňského náčiní, nádobí nebo třeba u hřebenů. V případě, že se nálepku podaří dobře sundat, je vše bez komplikací. Pokud však dojde po odlepení nálepky k tomu, že na výrobku zůstane většina lepidla, nastává problém. Často totiž nejde odstranit ani běžným čističem, ani pískem, ani ničím jiným. A právě v tuto chvíli přichází na scénu běžný stolní olej.

„Čištění olejem je dokonalou možností, jak udržet kvalitu výrobků ve vaší domácnosti. Zároveň je to způsob šetrný k životnímu prostředí. Olejem lze perfektně vyčistit zašlý kov, oživit dřevěný nábytek, odstranit zbytky lepidla z etiket, ale i vyčistit nerezovou ocel či pečovat o kožený nábytek,“ tvrdí výrobce olivového oleje ze Španělska Olive Oil from Spain.

Jak odstranit zbytky lepidla pomocí oleje

Vezměte si obyčejný hadřík či hadřík z mikrovlákna a naneste na něj kapku obyčejného oleje. Použít ale můžete i olivový, kokosový, sádlo, nebo třeba máslo. Pak už jen krouživými pohyby odstraňujte zbytky lepenky z požadovaného předmětu. Lepidlo se po čase uvolní. Mastnotu pak odstraňte například prostředkem na mytí nádobí a navlhčeným jemným hadříkem.

V některých případech stačí olej rozetřít pouze prsty či hadříkem a lepidlo se uvolní, jindy lepenka drží jako přibitá. V tom případě je potřeba postupovat trochu jinak.

„Nejprve naneste olej na zbytky lepidla a nechte chvilku působit. Na svislé plochy použijte například ořechové či obyčejné máslo, které nesteče dolů. Poté použijte kuchyňskou gumovou stěrku a pokuste se lepidlo opatrně odstranit,“ radí s postupem Life Hacker, který přináší užitečné tipy nejen do domácnosti.

Jak odstranit zbytky po samolepkách z různých povrchů?

| Video: Youtube

Tento způsob odstraňování zbytků lepidla či lepenky lze skvěle použít například u nových talířů, hrnečků, hrnců, ale i u plastového nábytku, hřebenů, košťat nebo i podrážek od bot.

Olej vyleští kovy a vyčistí dřevo

Kromě nově pořízených výrobků do vaší domácnosti lze olej coby odstraňovač lepivých povrchů použít například i na okna, skla, zrcadla i palubní desku vašeho auta. Zkrátka všude, kde hrozí, že by použití abrazivního prostředku, odlakovače či ředidla mohlo způsobit nenávratné poškrábání či poleptání povrchu.

„Tímhle způsobem odstraňuji lepidlo nejen z etikety na spodní straně hrnečků či talířů, ale třeba i na oknech, když sundávám sezónní výzdobu. Lepidlo se během chvilky rozloží, a navíc nehrozí poškrábání skla. Stejně funguje na zrcadla nebo třeba palubní desku v autě,“ poslala Deníku tip na úspěšný postup čtenářka Alice Bláhová z Prahy.

Kromě zbytků lepidla se olej perfektně hodí i k čištění některých povrchů. Speciálně kovy, nerez a dřevo se s olejovým čističem velmi dobře přátelí. Naopak na jakýkoliv textilní povrch olej jako čisticí prostředek vhodný není.

Zaujaly vás možnosti, jak čistit věci za pomoci oleje? Nechte se inspirovat i dalšími tipy pro kutily, které najdete v nabídce článků níže.