Jak štěnice vypadají? A jak se jich zbavit:

| Video: Youtube

Štěnice jsou společně s vešmi považovány za jeden z nejodpudivějších hmyzů, jenž žije v neuklizených domácnostech a u lidí, kteří nedodržují základní hygienická pravidla. Tento mýtus byl však již několikrát vyvrácen. Nejčastěji si štěnice přivezeme z dovolené a během nestřežené chvíle nám mohou zamořit celou domácnost. A to i přesto, že jsme zvyklí každý týden absolvovat velký úklid.

Výskyt štěnic však často nelze i přes tyto kroky tak rychle odhalit a škůdce v bytě jen tak nenajdete. Když ale víte, kde se štěnice schovávají a jak poznat, že je máte doma i jak vypadá kousnutí od štěnice, je to jen krůček od toho, jak zamoření odpudivým hmyzem odhalit i jak se ho zbavit.


Nahrává se anketa ...

Kde se u vás štěnice vezmou

Obvyklá, ovšem mylná představa je, že se štěnice vyskytují pouze ve špinavých domácnostech. „Stav domova nemá na štěnice žádný vliv. Budou si spokojeně žít jak v čistých, tak v neuklizených domovech. Ve většině případů se k vám dostanou po návštěvě zamořeného hotelu na oblečení či v zavazadlech. Ukryté ale mohou být i v nábytku z druhé ruky,“ jak tvrdí i expert na hubení škůdců Major Pest Control Edmonton.

Problém je také v tom, že si zpočátku nemusíte vůbec všimnout, že se u vás kolonie štěnic rozrůstá. Dospělí jedinci jsou aktivní především v noci, když spíte, a zpočátku jich ve vaší domácnosti žije jen pár, než se jejich populace rozšíří.

„Samice štěnic nakladou pouhá tři vajíčka za den, ale za svůj život jich mohou naklást až 500. To je důvod, proč může chvíli trvat, než si uvědomíte, že máte problém se štěnicemi, ačkoli čím více vajíček se vylíhne, tím se problém časem zhoršuje,“ tvrdí jeden z nejúspěšnějších magazínu světa Forbes.

Prvním z příznaků, že se k vám nestěhovaly štěnice a nezastavitelně se v teple vašeho domova množí, je nalezení červených štípanců. Ani to však není zpočátku jednoznačné.

Štěnice v akci:

Jak poznat štípanec od štěnice

Zamoření domácnosti štěnicemi může trvat velmi dlouhou dobu a zpočátku si ani nemusíte uvědomit, že krvesajný hmyz doma máte. Projevy na kůži od pokousání štěnicemi se totiž mohou v počátcích, kdy jich ještě u vás tolik nežije, snadno zaměnit za štípance od komára. Jejich přisátí trvá kolem 3 až 10 minut, ale na rozdíl od komára jej lidé podle Univerzity v Kentucky ani nepostřehnou.

„Kousnutí od štěnice můžeme často najít na místech, která jsou během spánku odkrytá, jako například obličej, krk, paže, ale i kotníky či záda. Štípance bývají červené, vyvýšené a svědivé, obvykle seskupené v řadě či hloučcích,“ popisuje kousnutí od štěnice britská Národní zdravotnická služba NHS.

Zhruba třetina lidí však na kousnutí od štěnice nijak nereaguje, nebo se kožní reakce projeví až po několika týdnech. Proto je pak velice těžké určit, kdy a kde, nebo dokonce čím, k pokousání vůbec došlo.

Kožní reakce na pokousání štěnicemi:

Pokud však objevíte, nebo pravidelně objevujete, štípance bez zjevného důvodu, je na čase prohlédnout především následující místa, abyste vyloučili zamoření vaší domácnosti štěnicemi. Jestliže se u vás už rozmnožili, nemůžete je přehlédnout.

Kde v domácnosti štěnice hledat

Štěnice se živí lidskou krví, proto pokud se chtějí nakrmit, musí si k vám dojít. Na kůži se nepřichytávají, jako například klíšťata, a každá cesta k vám je pro ně ztrátou drahocenné energie. Proto se zdržují především v místech, ze kterých to k hostiteli nemají daleko, jelikož po krmení odcházejí zpět do svého úkrytu, kde potravu tráví. Nejčastěji najdete štěnice na těchto místech:

1. Postel v ložnici

Nejbližším místem, ze kterého se mohou štěnice dostat ke zdroji své potravy, je bezesporu vaše lůžko. „Uvnitř matrace štěnice nehledejte, jelikož nedokážou odolný materiál prokousat. Ukrývají se proto většinou ve švech a kolem štítků na matracích. Útočiště ale také často hledají v prasklinách rámu postele, v jejím čele či v okolí roštu,“ hovoří o nejčastějších místech technický magazín Tom´s Guide.

Nárůst štěnic v Evropě vysvětluje Biologické centrum Akademie Věd ČR v pořadu Život je věda:

| Video: Youtube

Štěnice jsou schopné za svou potravou cestovat až 6 metrů, ale ne o moc dále. Proto se obvykle vyskytují v blízkosti postelí, ale i pohovek, kde lidé často odpočívají. Zalézt však mohou i do knihy na nočním stolku

2. Bytový textil

Nejen postel a gauč patří mezi vyhledávaná místa štěnic. Projděte veškeré pohovky, které se ve vaší domácnosti vyskytují. Štěnice nepreferují jeden konkrétní pokoj. Zkontrolujte i všechen další měkký nábytek, polštáře, závěsy, nebo třeba koberce. Štěnice se mohou nacházet v záhybech, kde obzvlášť u tmavých závěsů nemusí být na první pohled vůbec patrné.

3. Komody a šuplíky

Noční stolek u postele je dalším typickým místem, kde můžete nalézt úkryt množících se štěnic. „Jakákoliv štěrbina uvnitř i vně polic zásuvek je dokonalým místem pro úkryt štěnic. Pokud však známky štěnic v šuplíku objevíte, s největší pravděpodobností je vaše domácnost již silně zamořena,“ upozorňuje deratizátor How to Murder Pests.

V šuplících si pak můžete všimnout nejen nakladených vajíček, nahromaděných výkalů, ale v naprosté většině případů i živých jedinců, kteří jsou v dospělosti velcí 1 až 7 milimetrů.

4. Elektrické zásuvky a spotřebiče

Pokud najdete černé tečky (výkaly štěnic) i kolem elektrických zásuvek, je to nepochybné znamení že se u vás vyskytují štěnice. Jsou dokonce schopné zalézt i dovnitř. Domácí rádce Family Handyman proto radí zaslepit otevřené zásuvky, které nepoužíváte, chrániči zásuvek, aby se v nich štěnice nemohly ukrývat.

Štěnice by však mohly hledat úkryt i v domácích spotřebičích. Takže pokud máte u postele televizi, rádio, herní konzoli nebo jiný domácí spotřebič, důkladně prohlédněte i ten. Při manipulaci s elektronikou však buďte opatrní a v případě pochybností raději zavolejte profesionála.

5. Trhliny a štěrbiny

I drobné rýhy ve zdech, podlaze či na stropě mohou poskytovat ideální útočiště pro drobný hmyz, kterým jsou štěnice. „Štěnice se ale mohou skrývat i podél okenního trámu. Vzhledem k tomu, že jsou to opravdu drobní škůdci, mohou se ukrývat i ve velice těsných prostorech. Pokud lze do štěrbiny vložit kreditní kartu, může v ní nalézt úkryt i dospělá štěnice,“ radí trik, jak určit, zda je místo pro štěnici vhodné, či nikoliv, americká Agentura pro ochranu životního prostředí EPA.

6. Oblečení

Zvláštní pozor si dávejte ve chvíli, kdy se vracíte z dovolené či delšího pobytu mimo domov. Štěnice si totiž můžete domů zavléct nevědomky sami. „Nechat v ložnici nevybalený kufr, není zrovna nejlepší nápad. Prádlo proto roztřiďte a vyperte ihned po návratu domů,“ doporučuje technický magazín Tom´s Guide. Jedině tak lze totiž štěnicím zamezit, aby se do vaší domácnosti vůbec dostaly.

Špinavé prádlo nenechávejte ani na podlaze, protože jak zjistila Sheffieldská univerzita ve Spojeném království: „pokud si štěnice mohou vybrat mezi čistým a špinavým, preferují špinavé. Nejspíš je totiž přitahuje lidský pach,“ tvrdí ve studii.

Co ale dělat, když zjistíte, že už se u vás štěnice zabydlely?

Jak se štěnic zbavit

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí nepředstavují štěnice žádné zdravotní riziko, nepřenášení nemoci a jediné, čím vám škodí, jsou četné štípance a zamořená domácnost brouky. I to je však notně nepříjemné a odpudivé. Problémem však zůstává, že se štěnice řadí mezi velmi odolný hmyz, který dokáže bez potravy přežít i rok. Odjet proto na dva týdny na chalupu a doufat, že po návratu nenajdete ani jednoho živého jedince, je očekávání přinejmenším bláhové.

Deratizační společnosti proto i přes četnou nabídku domácích sprejů či pastí na štěnice doporučují zavolat co nejrychleji odborníka na hubení štěnic. „Žádný z domácích postupů nedokáže odstranit vajíčka a nymfy, což je nezbytné pro kompletní odstranění štěnic z domácnosti. Štěnice se obvykle jen velice těžko odstraňují vlastními silami,“ tvrdí magazín Forbes.

A pokud vás po přečtení tohoto článku svědí celé tělo, běžte ihned zkontrolovat všechny kouty.